Şakirağaoğlu; Fırat’ta Urfa’lıların bile bilmediği Balık...

Şakirağaoğlu; Fırat'ta Urfa'lıların bile bilmediği Balık türü var...

Ünlü Tiyatrocu Kurtlar vadisinin dizisinin Duran emmisi Kurtuluş Şakirağaoğlu Şanlıurfa'nın dünya'ya tanıtımı için kolları sıvadı.

09 Mart 2017 - 23:07 - Güncelleme: 10 Mart 2017 - 00:40

Ünlü Tiyatrocu Kurtlar vadisinin dizisinin Duran emmisi Kurtuluş Şakirağaoğlu Şanlıurfa'nın dünya'ya tanıtımı için kolları sıvadı.


Kurtuluş Şakirağaoğlu ; Haber-sanliurfa.com'a yaptığı özel açıklamada Şanlıurfa'nın dünya'ya tanıtmak ve Urfa'ya Olta balıkçılığı turizmini kazandırmak için 500 sayfalık kitap çalışması yapacaklarını, bu konuda  Milletvekili Cevheri'nin destek verdiğini ve gerekli girişimlerde bulunulduğunu , ancak netice alırsak ivedik şekilde çalışmaya başlayıp 1 yıl içerisinde bitireceklerini Şanlıurfa'ya Turizmde büyük katkı sunacaklarını dile getiren Şakirağaoğlu önemli açıklamallarda bulundu.

 

Kurtuluş Şakirağaoğlu :


Şanlıurfa'yı Dünya turizme katkı sağlamak için bir çalışmam var.


Bu çalışma dünya olta balıkçılarına Atatürk barajını tanıtmak öncelik hedefim, ikinci hedefin inanç turizmi, Doga Turizmini, böyle bir kapsamlı çalışmak .


Urfa'ya jeotik evrim sürücedinden itaberen bugüne kadar tarihi tanıta bilmek. 


Bunu yapakende turuist sayısını artırabilmek böyle bir çalışma içerisindeyim.


 Şanlıurfa milletvekili Mehmet Ali Cevherin'in destekleri ile bu konu da Kitap Çalışmasında Yukarı Mezobotomya,Fırat havzası ,Atatürk barajını baz alıyorum,Urfa ,Antep ,Adıyaman şehirlerini kapsayan 500 sayfalık bir çalışma olacak onun için de Harita,illistrasyon ,fotoğraf çalışmaları olacak maliyetli bir proje eğer onun maliyetini karşılıya bilirsek çalışmaya başlayıp bir yıl içerisindede sonuçlandıracagım.

Halfeti ve Hilvan Baraj kıyısında olta balıkçılığı Turizmi için çalışma yapacağız.


Dünyada 100 milyonun üzerinde olta balıkçı kitlesi var onların hepsi örgütlüler dernekler, vakıflarla Avrupada  özelikle ve Amerika'da 60 milyon civarında orta boy olta balıkçısı var, Avrupa birliğinde üye ülkelerdede  20-21 milyon olta balıkçısı var bunların 5 milyonu dernek ve vakıflara üye benim amacım onları Urfa'ya tanıtıp   ve çekmek , Atatürk barajına çekmek . 

 

Japonya'daki 17 .1 milyon kişi hedef kitlem bunlar. 

 

Bu şimdi niye Atatürk barajından başlıyorum orası anadolu mezopotamsı yukarı mezopotomya  bunların çok şeyleri  var  ve bizim baraj gölünde Urfa'lıların bile bilmediği Balık türü var... 


Urfa'lılar Fark Balığı derler yukarı Elazığ yöresi Fırat turnası derler aslında bu balığımız bizim mezopotamya inanç sistemine girmiş tanrı balık, Urfa yı jeolojik evrim süreci bir balık bu ve ağırlığıda 300-400-500 kğr'ama kadar büyüye biliyor eğer dünyaya tanıtarsam Balıkçıların gözü fal taşı gibi açılır ikinci balık türlerimizde ise Yahudilerin kutsal kitabılarına girmiş olan şarput balığı var bunları tanıttığımız zaman çok turist gelir.dedi.

 

Kurtuluş Şakirağaoğlu  kimdir.


10 Mart 1951 yılı Kırşehir doğumludur.Tecrübeli oyuncu 1974 yılın`dan itibaren Devlet Tiyatrolarında rol oyunculuk yapmaya başlamıştır.İlk oyunculuk deneyimini 10 mart 1951'de İlk dizisi erikcigille.1987 TRT 1 ekranların`da yayınla`nan Kınalı Kuzur adlı Tarihi dizi`de yaşamıştır.  

50'nin üzerinde Rol Aldığı Tiyatro ve dizilerden bir bölümü
Kurban
Yer Demir Gök Bakır
At
Simavnalı Şeh Bedrettin
Bir Yaz Gecesi Dönümü Rüyası
Mustafa adlı tiyatro oyununda rol almıştır.
Rol Aldığı Sinema ve Dizi Filmler
Kınalı Kuzular
Hisar Buselik
Rüzgarlı Bahçe
Aynalar
Kurtlar Vadisi
Musallat
Unutma Beni

Kaynak: Abdullah Cengiz/haber-sanliurfa

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..