Salih Müslim: Amerika Sözlerini Tutmadı

Salih Müslim: Amerika Sözlerini Tutmadı

Demokratik Birlik Partisi (PYD) Sözcüsü Salih Müslim, ABD yönetimini sözlerini tutmadığı gerekçesiyle eleştirdi.

09 Ekim 2019 - 19:43 - Güncelleme: 09 Ekim 2019 - 20:22

Demokratik Birlik Partisi (PYD) Sözcüsü Salih Müslim, ABD yönetimini sözlerini tutmadığı gerekçesiyle eleştirdi.

Salih Müslim BBC Türkçe'ye yaptığı açıklamada, ABD yönetimini sözlerini tutmadığı gerekçesiyle eleştirdi ancak sınır hattı dışındaki alanlarda ABD ile iş birliğinin sürdüğünü söyledi.

Müslim, “Suriye'de ABD güçleri hala var. DAEŞ hücrelerine karşı savaş sürüyor” dedi.

PYD Eş Başkanı olduğu dönemde Türkiye'ye giderek Türk yetkililerle de görüşen Salih Müslim, ABD Başkanı Donald Trump'a tepki gösterdi.

Müslim, “Deyrezzor'da, Rakka'da vs. SDG (Suriye Demokratik Güçleri) ile beraber çalışıyorlar. Ama sınırdaki güçlerini çektiler. Amerikan askerlerinin diğer yerlerden çekilmesi gibi bir şey yok” ifadelerini kullandı.

‘Hiç Amerikan askeri ölmedi, biz 11 bin şehit verdik’

Uluslararası koalisyon tarafından kendilerine, Suriye'den çekilmek için üç şeyin gerçekleşeceği sözünün verildiğini ancak sözün tutulmadığını belirten Müslim, sözlerine şunları ekledi:

“Amerika'yı, Suriye'ye girmesi için biz davet etmedik. Biz savaşıyorduk kendi kendimize. Onlar da hem DAEŞ'le (IŞİD) savaşacak hem de Suriye rejimiyle ilişkili olmayacak bir güç arıyorlardı. Hem bizim çıkarımıza hem de onların çıkarınaydı. Bir ortaklık oluştu, bu dört sene devam etti, birbirimize güvendik, tarihi zaferler gerçekleşti.

Verdikleri sözler vardı. Üç şey gerçekleşinceye kadar biz buradan çekilmeyeceğiz dediler. Birincisi, DAEŞ bitecek, ikincisi burada istikrar sağlanacak, üçüncüsü siyasi çözüm olacak. Bunlardan hiçbiri olmadı. DAEŞ bitmiş değil, hücreler şeklinde devam ediyor. Fırat'ın batısında da DAEŞ'ın kontrolünde yerler var. DAEŞ bitmiş değil. İkincisi istikrar da sağlanmış değil, üçüncüsü çözüm yok. Verdiğin sözü tutmuyorsun, çekiliyorsun.”

Müslim, ABD Başkanı Donald Trump'ın SDG'ye silah ve para verdiklerini belirttiği tweetini de eleştirerek,“Sayın Trump 'Para, silah verdik' diyor. Burada kaç Amerikan askeri öldü? Hiç. Biz 11 bin şehit verdik. 11 bin şehit mi yoksa senin verdiğin silahlar, paralar mı? Silahları verdin ama zaten bunları DAEŞ'e karşı savaşta kullanıyoruz. Amerikalılar kaç şehit verdi? Bunu Irak ve Afganistan'la karşılaştırsın” diye konuştu.

'ABD, Türkiye ile arabuluculuk yaptı, DSG karara uydu'

PYD Sözcüsü Salih Müslim, ABD'nin Türkiye ile DSG arasında dolaylı görüşmelerin yaşandığı yönündeki iddialarının doğru olduğunu söyledi.

Müslim, şöyle devam etti:

“Evet, ABD arabuluculuk yaptı. Son anlaşma Amerikalılarla Türkler arasında oldu. Bizim DSG bu anlaşmayı onayladı. Sanki anlaşma bizimkilerle Türkiye arasında oluyor, Amerika da bunun garantisi gibi oldu. Daha önce bu, Menbic'te de oldu. Görüşmeler, anlaşmalar vs. Amerikalılar her iki tarafla da görüşüyorlardı. Ama bunlar politik anlaşmalardan ziyade askeri anlaşmalardır.

Sınır güvenlik mekanizması, Tel Abyad ile Resulayn arasındaki anlaşmadır. Bu birkaç haftadır uygulanıyor ve bizimkiler anlaşmaya dair ne gerekiyorsa yaptılar. Bizimkiler tamamen kabul ettiler.”

Salih Müslim, ABD'nin kararını “ihanet, hayal kırıklığı, arkadan bıçaklama" gibi kavramlarla değerlendirmeyi tercih etmediğini, ABD'de birçok kurumun, Amerikan halkının ve sahadaki ABD askerlerinin farklı düşündüğü görüşünde olduğunu ifade ettiler.

‘Esad'a çağrı yapılabilir’

PYD Sözcüsü Müslim, “Kuzey Suriye Özerk Yönetimi'nin henüz Şam'a bir çağrı yapmadığını ancak yapabileceğini” vurguladı.

Müslim,”Özerk yönetim böyle bir çağrıda bulunmadı ama bulunabilirler. 'Sınırı beraber koruyalım' diyebiliriz. Egemenlik için beraber bir şey yapmak istiyorsanız gelin beraber yapalım, ama eğer 'Gelin teslim olun, ondan sonrasını biz yaparız' derlerse kabul etmeyiz. Biz her zaman diyaloğa açık kaldık. Rejimle de, Ruslarla da, herkesle de… Halkımızı korumak için elimizden ne geliyorsa yaparız.”

“Kendilerinin Türkiye için hiçbir zaman bir tehdit oluşturmadıklarını" belirten Müslim, Türkiye'nin operasyonu durumunda ne yapacaklarıyla ilgili ise, “Bütün gücümüzle direneceğiz” dedi.

Müslim, “ABD ile bu kadar yakın ilişkiye girerek bir hata yaptığınızı düşünüyor musunuz?" sorusuna ise "Bunu bir hata olarak görmüyoruz" yanıtını verdi ve konuşmasına şunları ekledi:

“Çünkü bu bir ortaklıktır. Biz hiçbir zaman Amerika'ya 'Bizi koru' demedik. Bizi yok etmek istiyorlardı, onların çıkarıyla bizim çıkarımız kesişti. Sen yarıda bırakıp çekiliyorsan o senin işin. Ama yıllar içinde arada bir güven oluştu.

Biz kendi yolumuza devam edeceğiz. Biz örgütlü bir halkız, kendimize güveniyoruz. Önemli olan buradaki sistemi korumaktır. Şimdi bu karar değişebilir, başka bir şey de olabilir ya da başka bir ortaklığa da dönüşebilir.”

Kaynak: BBC Türkçe

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Şehitlerin isimleri ve Memleketleri Belli Oldu
Şehitlerin isimleri ve Memleketleri Belli Oldu
TSK İdlib'de Hava Saldırısına Uğradı : 22 Şehit
TSK İdlib'de Hava Saldırısına Uğradı : 22 Şehit