Şanlıurfa’da Kışa Hazırlık Başladı

Şanlıurfa'da Kışa Hazırlık Başladı

Şanlıurfa'da Kışa çok az bi sürŞanlıurfa'da Kışa çok az bi süre kaldı şanlıurfalı kadınlar hazırlıklarını hızlandırdı.e kaldı şanlıurfalı kadınlar hazırlıklarını hızlandırdı

09 Ekim 2016 - 13:41 - Güncelleme: 09 Ekim 2016 - 18:20

Şanlıurfa'da Kışa çok az bi süre kaldı şanlıurfalı kadınlar hazırlıklarını hızlandırdı.

Kışın kapıya dayanması ile Şanlıurfalı hanımlar bir an önce hazırlıklarını tamamlama gayreti içerisindeler.

Kış aylarında tüketilen ve bölgenin vaz geçilmezi biber reçeli, pul biber ve peynir için yapım hazırlıklarında son adımlara geliniyor.

Şanlıurfada kış hazırlığına bir ay önceden başlayan kadınlar kimi biber reçeli için isot yapımına kimisi ise kış peyniri yapımı için süt sağmayı hızlandırdı.

Kışa eksiksiz olarak girmek isteyen şanlıurfalı kadınlar “ biz her yıl yaz ayından itibaren bu kış hazırlıklarını yapıyoruz. Bu bizim hem geleneğimiz hemde biz şanlıurfa halkı olarak bu biber reçelini çok seviyoruz. Peynir yada biber reçeli kışaylarında yemediğimizde bir eksiklik hissediyoruz kendimizde” diye ifade ediyor.

Kimi kadınlar içinde isot ve biber reçeli yapımı, hem kış hazırlığı hemde geçim kaynağı oluyor.

Hem kış için ihtiyacı olan biber reçeli yapımını hemde başkalarının yanında çalışıp ücretini alan hanımlar “ biz burdan kışta yiyeceğimiz isot ve reçeli yapıyoruz aynı zamanda burda çalışıp evin bütçesine katkı sağlıyoruz”dedi.

Şanlıurfada, kış aylarının sabah kahvaltısında biber reçeli ve ev yapımı peynir gibi ürünler en çok sevilen ürünler arasında geliyor.

 

2016/10/9119351.jpg
2016/10/4248144.jpg
2016/10/4277068.jpg
Kaynak: Şanlıurfa/EYYÜP DAL

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..