Şanlıurfa’da Limak’a verilen ÇED izni iptal edildi

Şanlıurfa'da Limak'a verilen ÇED izni iptal edildi

Limak Çimento'nun mera alanına açmak istediği Marn Ocağı için verilen ÇED Raporu, çevre mahallelilerin mahkemeye müracaatı ile iptal edildi. 

22 Eylül 2018 - 13:19

 Limak Çimento'nun mera alanına açmak istediği Marn Ocağı için verilen ÇED Raporu, çevre mahallelilerin mahkemeye müracaatı ile iptal edildi. 

Şanlıurfa’nın Karaköprü ilçesine bağlı Kırkpınar ve Korukezen mahallelerinin ortak kullandığı mera alanına Limak Holding’e ait Limak Çimento tarafından yapılmak istenen Marn ocağının Çevresel Etki Değerlendirmesi Raporu (ÇED) Şanlıurfa 2’nci İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü onayı ve bakanlık kararı ile hazırlanan ÇED'in iptali için Kırkpınar köyü muhtarı Mehmet Parmaksız'ın Şanlıurfa 2’nci İdare Mahkemesi'nde açtığı davada karar çıktı. Mahkeme Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın ocağın çevre ve insan sağlığı bakımından tehlike oluşturmadığına dair hazırladığı raporu, ocağın çevreye olumsuz etki vermeden çalışabilmesinin hayatın olağan akışına ters olduğunu belirterek raporun iptaline karar verdi.

‘İNSAN VE ÇEVRE SAĞLIĞI BAKIMINDAN TEHLİKE OLUŞTURMUYOR’

Davalı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı hazırladığı ÇED raporunu “Bölgede istihdam olanaklarının artacağı, ülke ekonomisine katkı sağlayacağı, faaliyetin insan ve çevre sağlığı bakımından herhangi bir tehlike oluşturmayacağı, dava konusu işlemin ilgili mevzuat hükümlerine, hizmet gerekleri ile kamu yararına uygun olduğu ileri sürülerek davanın reddini talep ediyoruz” diyerek savunmuştu.

‘OCAĞIN ÇEVREYE ZARAR VERMEDEN ÇALIŞABİLMESİ OLAĞAN AKIŞA TERS’

Mahkeme bu savunmaya karşılık, “Marn ocağının çevre, orman, mera ve tarım alanları ile etkileşiminin ve insan sağlığıyla olan potansiyel etkilerinin, çevrede bulunan zeytinlik ve fıstıklık alanlara zarar vermeden, toz ve duman çıkarmayacak şekilde faaliyete bulunmasının hayatın olağan akışına aykırı olduğu ve mera vasfı devam eden taşınmaz üzerinde anayasal koruma altında bulunan meralarda tahsis amacı değiştirilmedikçe Mera Kanununda gösterilenden başka şekilde faaliyette bulunulmasına imkân vermeyeceğinden dolayı söz konusu marn ocağı tesisi için verilen 'ÇED olumlu' kararında mevzuata ve hukuka uyarlık bulunmadığı sonucuna varılmıştır” diyerek raporu iptal etti.  

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın ÇED raporunun iptal edilmesi kararını temyize götürdüğü öğrenildi. 

NE OLMUŞTU?

Şanlıurfa’nın Karaköprü ilçesine bağlı olan Kırkpınar ve Korukezen mahallelerinin ortak kullandığı mera alanı 2015 yılından itibaren mera alanının karşısında bulunan Limak Holdinge ait çimento fabrikasına Marn ocağı olarak tahsis edilmeye çalışılıyordu. Mahalle sakinleri bu girişimi önlemek amacıyla mera alanını Orman Genel Müdürlüğü'ne orman yapılması için bedelsiz olarak tahsis ederek talepte bulunmuştu. 2015 yılının Mart ayında ise Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı, Urfa Valiliği'nden alınan ilgili alanın mera vasfından çıkarılarak hazine adına tescil edilmesini istedi. Mera Komisyonu da olumlu kararını valiliğe iletti. Böylece halk tarafından ağaçlandırılması için devlete verilen arazi, vasfı değiştirilerek satışa uygun hale getirildi. Limak Holding’in, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü İl Mera Komisyonu'na marn malzemesini çıkarmak için mera alanının marn ocağı olarak kullanacaklarına dair sundukları rapor, Şanlıurfa Valiliği’nin de onayı ile 30 Aralık 2015’te kabul edildi. Yöre halkının Şanlıurfa Şehircilik İl Müdürlüğü ve Şanlıurfa Valiliği'nden oluşan yetkililer ile yaptıkları toplantıda, mahallelinin karşı oyuna rağmen, yetkililer mera alanının vasfını değiştirerek marn ocağı kurulması projesini onaylamıştı.

Kaynak: M.A

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x