Şanlıurfa'da Sadece 2 Debbağ kaldı

Şanlıurfa'da debbağlık (deri) mesleği 150 ustadan 2 ustaya indi. Ustalar ekonomik krizle boğuştuklarını, desteğin el emeğine değil makineleşmeye yapıldığını ifade ederek, mesleklerinin yok olma aşamasında olduğunu söyledi. 

Şanlıurfa'da Sadece 2 Debbağ kaldı
07 Mayıs 2019 - 12:50

Urfa'da debbağlık (deri) mesleği 150 ustadan 2 ustaya indi. Ustalar ekonomik krizle boğuştuklarını, desteğin el emeğine değil makineleşmeye yapıldığını ifade ederek, mesleklerinin yok olma aşamasında olduğunu söyledi. 

Urfa Tabakhanesi'nde 35 yıldır deri işi (Debbağlık) yapan Mehmet Karaca, baba mesleğinin tarihe karışma ile yüz yüze kaldığını söyledi. Derinleşen ekonomik kriz ile beraber sıkıntılar yaşadıklarını, bu şekilde devam etmesi durumunda işi yapamayacak duruma geleceklerini söyleyen Karaca, deri debbağlık mesleğini çarşıda yapan sadece 2 kişi kaldıklarını belirtti.

Deriyi temizleyip işleyerek def, erbane ve bend gibi müzik aletlerini yaptığını ifade eden Karaca, çocukluğundan beridir yaptığı işte çarşıda 100-150 dükkandan tek arkadaşının kaldığını belirtti.  Babasından öğrendiği mesleği çocuklarına da öğrettiğini dile getiren Karaca, "Fakat çocuklarım bu işi yapmayacaklarını söylüyorlar. Haklılar, benim de karnımı doyuramayacak bir meslek olursa ben de yapmam. Ben de mesleğim olduğu için yapıyorum yoksa ekonomik olarak yapılacak bir iş değil. Yaptığım iş sanattır, fakat bir getirisi olmadıktan sonra bu sanatı nasıl sürdüreyim" diye konuştu.

‘BELEDİYE DESTEK OLMUYOR’

Yaşadıkları sıkıntılara herhangi bir önlem alınmadığını söyleyen Karaca, “Belediyelerin bize destek vermesi lazım, fakat destek olacağına köstek oluyorlar. Örneğin eski sanatlara yönelik valilik çırak yetiştirtirdi. Şimdi yetiştirdikleri ustalara dükkan açsa, biz onlarla rekabete giremeyiz. Çünkü bizim kiramız, vergimiz, işçilere verdiğimiz ücret var. Ama valiliğin öyle bir sıkıntısı yok. Ben nasıl kazanacağım, ya da nasıl rekabet yapacağım. Bize destek olmuyorlar. Sözde eski meslekleri yaşatmak istiyorlar ama öbür taraftan da bu işi yapan sayılı kişiye bıraktırmaya zorluyorlar" dedi.

DESTEK MAKİNEYE

Son olarak mesleği yaşatmak için işi geliştirmeleri gerektiğine işaret eden Karaca, şunları söyledi:  "Bize sözde yardım etmek istiyorlar. Bu sefer de makineleşme şartını önümüze engel olarak çıkarıyorlar. Bizim de işimiz el emeği olunca, biz ne yapacağız. Devlet el emeğine destek vermiyor, makineye destek veriyor. Böyle devam ederse yaptığımız meslek kaybolur. Türkiye’de bu işi yapan sayılı usta kaldı.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum