Şanlıurfa’da tarihi kışlayı delik deşik ettiler

Şanlıurfa'da tarihi kışlayı delik deşik ettiler

Osmanlı Padişahı Abdülhamid’in kurduğu Hamidiye Alayları’nın merkezlerinden biri olan Hamidiye Kışlası, şimdilerde definecilerin gözde “kazı” merkezi haline geldi. Kışla adeta delik deşik edildi

11 Şubat 2018 - 16:19

Şanlıurfa’nın Viranşehir İlçesi’nde bulunan tarihi Hamidiye Kışlası’nda yıllardır faaliyet gösteren askerlik şubesi, 6 ay önce yeni binasına taşındı. Taşınma sonrası Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nde görevli arkeolog heyeti, binanın nasıl kullanılacağını belirlemek üzere inceleme yaptı. Ardından da bina kaderine terk edildi.

DEFİNECİLERİN MEKANI

Gazete Habertürk yazarı Mustafa Şekeroğlu'nun haberine göre; Osmanlı Padişahı Abdülhamid’in kurduğu Hamidiye Alayları’nın merkezlerinden biri olan Hamidiye Kışlası, şimdilerde definecilerin gözde “kazı” merkezi haline geldi. Geniş bir alanda yer alan tarihi mekan, defineciler dışında, madde bağımlıların da uğrak yeri haline geldi. Mahalle sakinleri, kaderine terk edilen tarihi binaya girip çıkanların kim olduğunu bilmediklerini belirterek, rahatsızlıklarını dile getirdikleri bir dilekçeyi kaymakamlığa verdi.

Dilekçelerinde tarihi mekanın korunmasını ya da değerlendirilmesini istediklerini söyleyen esnaf Fethi Akmeşe şunları söyledi:

“Pencereler, kapılar ve kablolar yağmalandı. Defineciler tarihi dokuları zedeledi. Askerlik şubesi boşaldıktan sonra esrarcılar, tinerciler, uyuşturucu kullananlar ve hırsızlar girmeye başladılar. Korkuyoruz silahlı, bıçaklı, falçatalı geliyorlar. Gece de defineciler geliyor. İçeride bazı yerleri kazmışlar.”

Kaynak: Habertürk / Mustafa Şekeroğlu

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Şanlıurfa'da, Sosyal Medya Paylaşıma 10 Tutuklama
Şanlıurfa'da, Sosyal Medya Paylaşıma 10 Tutuklama
Şanlıurfa İçin Meteoroloji uyardı! Sağanak yağış var
Şanlıurfa İçin Meteoroloji uyardı! Sağanak yağış var