Şanlıurfa’da Ustalık Okulu Kuruluyor

Şanlıurfa'da Ustalık Okulu Kuruluyor

Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna; Şanlıurfa’da istihdam sorununu çözmek için Valilik olarak, Şanlıurfa Yüksek Teknolojik Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi ''Ustalık Okulu'' kuracaklarını söyledi.

02 Nisan 2017 - 11:07

Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna; Şanlıurfa’da istihdam sorununu çözmek için Valilik olarak, Şanlıurfa Yüksek Teknolojik Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi ''Ustalık Okulu'' kuracaklarını söyledi.

 

Türkiye’de ilk kez Şanlıurfa’da kurulacak olan “Ustalık Okulu”nun tanıtımıyla ilgili Valilik Toplantı Salonunda bir basın toplantısı düzenleyen Vali Tuna’ya; Milli Eğitim Bakanlığı Daire Başkanlarından İbrahim Erdoğan, İŞKUR Müdürü Sait Ardan, Şanlıurfa OSB Müdürü Yunus Emre Aksu, OSB Yönetim Kurulu Üyesi Mithat Arhan ve Mustafa Arslan eşlik etti.

 

Teknolojik Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi Ustalık Okulunun Şanlıurfa’da sanayinin kalbi olan Organize Sanayi Bölgesinde açılacağını belirten Vali Tuna: mesleksizlik sorununu çözmek ve hem bireye hem de ailesine destek olmak adına bu okulu kuracaklarını dile getirdi.

 

Bireyin iş bulmada karşılaştığı en büyük engellerden birinin mesleksizlik olduğunu kaydederek açıklamasına devam eden Vali Tuna: "Amacımız, işgücü piyasasının ihtiyaç duyduğu, birçok meslekte kişilerin meslek edinmelerine, var olan mesleklerinde gelişmelerine ve işi işbaşında öğrenmelerine destek olmaktır. Şanlıurfa'da cazibe merkezleri kapsamında kurulacak fabrikaların ihtiyaç duyacağı vasıflı elemanları Ustalık Okulunda yetiştireceğiz. Şanlıurfa, sanayide değişik iş kollarında mevcut çalışan, teknik personelin, bilgi ve becerilerinin yüksek teknoloji ile buluşturulması için Ustalık Okulunda ücretsiz eğitimler verilecektir" dedi.

 

“Ara eleman değil, aranan eleman yetiştireceğiz” sözleriyle açıklamasını sürdüren Vali Tuna: “Ustalık okulumuzun Şanlıurfa Sanayisine işgücü kazandırılmasında önemli bir yeri olacaktır. Şanlıurfa’mızı Bilim ve Sanayi’de Teknoloji’de en ileri düzeye gelmesini sağlayacağız. Şanlıurfa, sanayide değişik iş kollarında mevcut çalışan, teknik personelin, bilgi ve berecilerinin yüksek teknoloji ile buluşturulması için ustalık okulunda ücretsiz eğitimler verilecektir. Yüksek Teknolojik Ustalık Okulundan mezun olan gençlere Mesleki Yeterlilik Kurumunda ilgili mezun oldukları mesleklerde sınava girerek, Yeterlilik Belgesi alan gençler dünyanın değişik ülkelerinde iş imkânlarına kavuşacaklardır. Ustalık okulumuzun Şanlıurfa Sanayisine işgücü kazandırılmasında önemli bir yeri olacaktır” şeklinde ifade etti.

 

Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna; kurulacak olan okulla ilgili detaylı bilgiyi de toplantıda paylaştı. Buna göre: %25 kontenjanın Suriyelilerden oluşturulması planlanan okulda 6 Alanda 30 dalda aranan elemanlar yetiştirilecek. Türkiye'de bir ilk olma özelliğine sahip okulda eğitimler ücretsiz verilecek. Gündüz ve akşam olmak üzere ustalık okuluna İŞKUR'a kayıtlı 18-35 yaşlarında, en az lise veya dengi okul mezunları başvurabilecek. Dikiş makinası operatörlüğü, Gaz altı kaynakçısı ve satış pazarlama-bilgisayarlı ön muhasebe kurslarına kayıt olmak isteyenler ise en az ilköğretim mezunu olmaları şartı aranacak. Kurulması planlanan Yüksek Teknolojilik “Ustalık Okulu”nda Eğitim öğretim 08:00-12:30, 13.00-17.30 ve 18:00 -21:00 saatleri olmak üzere 8 günlük 3 periyotta eğitim planlanıyor. Saat 18.00-21:00 arasında Şanlıurfa Sanayisinde çalışan teknik elemanların kendi çalıştıkları branşlarda kendilerini geliştirmeleri için eğitimler verilecek.

 

6 Alanda 30 dalda aranan eleman yetiştirilmesi planlanan okuldaki kurslar ise şöyle:

Endüstriyel Otomasyon Ve Mekatronik Bölümünde; Otomasyon Sistemleri, Elektrik ve Otomasyon Pano Montörlüğü, Mekatronik Uzmanı

Otomotiv Metal Makine Bölümünde; Saç Metal Kalıp Tasarımı, Plastik Kalıp Tasarımı, Plastik Enjeksiyon Operatörlüğü, Argon Kaynakçısı, CNC Operatörlüğü, CNC Freze Operatörlüğü, Saç İşçiliği, Makina Bakım Onarımcısı, Gaz Altı Kaynakçısı

Bilgisayar Bölümünde; Yazılım Uzmanlığı, 3B Görselleşme ve 3D Max, Web Tasarımı

Tekstil Bölümünde; Dokuma Operatörlüğü, Moda Tasarım, Dikiş Makinası Operatörlüğü, Tekstil Desen Tasarımı, Baskı Teknikleri ve Kullanımı, Dijital Baskı Operatörlüğü, Dijital Görsel Tasarım, Bebe ve Çocuk Modelistliği

Isıtma ve Soğutma Bölümünde; Klima-Bakım Operatörlüğü, Tesisat Operatörlüğü, Doğalgaz Tesisat Operatörlüğü

Hizmet Sektörü Bölümünde; Hotel Resepsiyon Görevlisi, Ön Muhasebe, Pazarlama ve Satış, Bilgisayarlı Muhasebe

Kaynak: haber merkezi

YORUMLAR

  • 1 Yorum