Şanlıurfa Hayvan Pazarında İşler Yolunda Gitmiyor

Şanlıurfa Hayvan Pazarında İşler Yolunda Gitmiyor

Kurban bayramına sayılı günler kalmasına rağmen Urfa hayvan pazarında yaprak kıpırdamıyor.

08 Ağustos 2018 - 21:49

Kurban bayramına sayılı günler kalmasına rağmen Urfa hayvan pazarında yaprak kıpırdamıyor. İflasın eşiğinde olduklarını belirten besiciler, “1600 TL asgari ücretle çalışan bir insan nasıl kurban kesebilir” diyerek düşen alım gücüne dikkat çekti. 

Bölgenin en büyük havyan pazarı olan Urfa Hayvan Pazarı'nda yaprak kıpırdamıyor. Yem, mazot ve saman fiyatlarıyla mücadele ederek hayvancılık yapmaya çalışan besiciler, büyük umutlar bağladıkları Kurban Bayramı’na sayılı günler kalmasına rağmen umduklarını bulamadılar.

Sabahın erken saatlerinde pazara geldiklerini belirten besiciler, fiyatların normal olduğunu ancak halkın cebinde para olmadığı için fiyatların yüksek bulunduğunu söyledi. 

‘SATIŞLAR KÖTÜ’

Satışlarda memnun olmayan besici Ahmet Baksız, kar etmeyi bırak emeklerinin karşılığını alamadıklarını dile getirdi. Günlük 20 lira kazandıklarında sevindiklerini anlatan Baksız, şöyle devam etti: “Tabii o 20 lira da bizde kalmıyor. Onunla araca mazot alıyoruz. Böyle giderse zarar etmezsek elimizi öpüp başımıza koyarız. Evimize o gün bir iki ekmek alacak para kazanıyorsak bizim için yeterdir. Zaten daha fazlasını kazanamayacağımızı biliyoruz. 7 çocuğum var. 3’ü okuyor. Böyle giderse onları okuldan almak zorunda kalacağım. İşlerin düzeleceğine dair hiç umudum yok.”

BESİCİLİĞİ BIRAKMA NOKTASINDALAR

Bayram beklentisinin boşa çıktığını belirten 30 yıllık besici Ali Karabacak da, “Yol paramızı bile çıkaramıyoruz. Eski kurban bayramlarında yaptığım satışın hesabını yapamazdık. O eski bayramları özlüyoruz. Neredeyse besiciliği bırakacak duruma geldim. O kadar emek harcıyoruz ama bir karşılığı yok. Bu iş nereye kadar böyle gider bilmiyorum ama sonumuz hiç iyi görünmüyor” dedi. 

‘ASGARİ ÜCRETLE ÇALIŞAN NASIL KURBAN ALSIN’

Piyasanın durgunluğuna dikkat çeken besici Ali İlingi ise, artık kârdan vazgeçtiklerini, sermayeyi kurtaramaya çalıştıklarını ifade etti. Sermayeyi de çıkaramadıklarını sözlerine ekleyen İlingi, şunları söyledi: “Bakanlık hayvancılığı kurtaracağım diye ithal hayvan getirince bizim işlerimiz daha kötü oldu. Yem ve saman fiyatları artınca bizde fiyatları yukarı çıkarıyoruz. Böyle olunca millet hayvan alamıyor. Alıcıların çoğu asgari ücretle çalışıyor. Asgari ücrette 1600 liradır. 1600 liraya çalışan birisi gelip 1000 liraya nasıl hayvan alıp kurban kesebilir?  Son iki yıldır biz krizdeyiz. Bu hiç düzelecek gibi de durmuyor. Benim elimde 250 hayvan var. Bir kişi gelip de kurban için benden bir hayvan bile almamış.” 

 

 

Kaynak: MA / Muhammed Abdülkadir Esen

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Şanlıurfa'da silahlı çatışma! Yaralılar var...  
Şanlıurfa'da silahlı çatışma! Yaralılar var...  
HÜR DAVA PARTİSİ'NDEN HİLVAN AK PARTİ'YE DESTEK
HÜR DAVA PARTİSİ'NDEN HİLVAN AK PARTİ'YE DESTEK