ŞANLIURFA PLATFORMU’NDAN ÇEVRE SORUNLARINA BAKIŞ

ŞANLIURFA PLATFORMU'NDAN ÇEVRE SORUNLARINA BAKIŞ

Şanlıurfa Platformu Adana İl Temsilcisi Durri BURUN Şanlıurfa'nın çevre sorunlarıyla ilgili yaptığı açılamada ; Hepimizin el ele vererek bu şehri yaşanabilir, çağdaş, modern ve ilim üreten bir şehir haline getirmemiz lazım.

22 Ekim 2017 - 23:57

 

Şanlıurfa Platformu Adana İl Temsilcisi Durri BURUN Şanlıurfa'nın çevre sorunlarıyla ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada ; Şanlıurfa nüfus olarak yapılaşma ve şehirleşme yönünden hızla büyüyor. Ancak Urfa'nın sorunları daha büyük bir hızla büyüyor. Hepimizin el ele vererek bu şehri yaşanabilir, çağdaş, modern ve ilim üreten bir şehir haline getirmemiz lazım.

Şanlıurfa’mızda Atatürk Barajı’na sınır olan il ve ilçelerden, gerek Şanlıurfa ilinin Hilvan ilçesi, Adıyaman ilinin Kâhta ilçesi, Siverek, Bozova ilçesi, bu ilçelerin ve illerin pis, atık suları arıtılmadan, olduğu gibi Atatürk Barajı’na verilmektedir. O bölgede bulunan arazilerin çoğu sulu üretim yapmakta, dolayısıyla, o suya bulaşan mikroplar; ürüne, üründen vatandaşa geçmektedir ve bu da bulaşıcı hastalıklara sebebiyet vermektedir. Bu anlamda pis, atık suları arıtılmadan ham vaziyetiyle Atatürk Barajı’na verilmemesi gerekmektedir.

İlimizde günlük toplam yaklaşık 750 Ton/gün Katı atık (Çöp) oluşmakta, bununyaklaşık 400 to/gün’ lük bölümü, İlimiz Akçakale yolunda bulunan “Katı Atık Düzenli deponi “ alanında düzenli depolanarak bertaraf edilmekte, geriye kalan yaklaşık 350 ton/gün katı atık, vahşi depolama (Doğaya rastgele bırakma)yöntemi ile depolanmakta ve çoğuna herhangi bir önlem alınmamaktadır. Bu durumda da çöp suyundan dolayı yer altı suyu kirlenmekte, etrafa kötü koku ve sinek, her türlü haşere yaymakta, bundan kaynaklı çeşitli hastalıklar oluşmaktadır. Bu atıksular da insan sağlığını tehdit etmekte ve yer altı sularını kirletmektedir.

Ayrıca çöp yangınlarından dolayı hava kirliliği oluşmakta, buna dayalı olarak ta çeşitli hastalıklar oluşmakta, insan sağlığını tehdit etmektedir. İlimizde oluşan Tıbbi atıklar, Katı atık alanı yanında bulunan sterilizasyon tesisinde steril hale getirilerek, düzenli deponi alanında bertaraf edilmektedir. Ayrıca Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesince işletilen “Katı atık Düzenli deponi alanında” oluşan metan gazından elektrik üretimine de başlanması sevindirici bir gelişmedir.

İlimize Irak, Suriye üzerinden zaman zaman gelmekte olan çöl tozu, insanımızın sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. İlimizde merkez ilçelerde, özellikle göller bölgesi ve yıldız meydanında yer alan konuk evlerinde yapılan, sıra gecesi gibi eğlence biçiminden kaynaklanan gürültü kirliliği ve açık havada yapılan düğün törenleri ile düğün konvoyları önemli gürültü kirliliği kaynaklarıdır. Bu kaynakların yerel yönetimlerce denetlenmesi ve gerekli önlemlerin alınarak, gürültü seviyelerinin mevzuatlarda öngörülen değerlere çekilmesi için, gerekli tedbirlerin alınması bölgede yaşayan vatandaşlarımızı rahatlatacaktır. Bilindiği gibi gürültü kirliliği başta stres olmak üzere, insan sağlığını önemli ölçüde tehdit etmektedir.

İlimizin büyük bölümünde doğalgazın kullanımı, hava kirliliğini önemli ölçüde düşürmüştür., İlimiz hava kalitesi, Meteoroloji Müdürlüğü bahçesine, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kurulan istasyonda 24 saat ölçülmekte ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı web sitesinde yayınlanmaktadır.

• Gelecek nesillere bozulmamış bir biyolojik varlık mirası ve yaşanabilir, sağlıklı, temiz bir çevre bırakmak ve bununla birlikte sürdürülebilir kalkınmayı sağlamak gerekir. Kültürünü köklü uygarlıklardan alan, dört mevsimin bütün güzellikleriyle yaşandığı ilimiz, tarih ve tabiatının ayrıcalıklı özellikleriyle de ülkemizin ve bölgemizin ticaret ve turizminde gelişmekte olan illerin başında gelmektedir. Bu nedenle doğal kaynakların dikkatli bir şekilde kullanılması ve çevrenin özenle korunması gerekmektedir.

• Çevre duyarlılığının giderek arttığı ve bu duyarlılık sonucu kişilerin, kurumların ve sanayi tesislerinin çevresel önlemler alınması konusunda daha hassas davranılması gerekliliği ortaya çıkmıştır, dedi.

 

Kaynak: haber merkezi

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Rize'de suikast, Kızılay'a kayyum, Ankara'da hızlı tren Kazası !.. ve Perde Arkası
Rize'de suikast, Kızılay'a kayyum, Ankara'da hızlı tren Kazası...
Ekrem Arpak'tan Kulis bilgileri... HDP NE YAPIYOR ? İLÇELERDE SON DURUM!
Ekrem Arpak'tan Kulis bilgileri... HDP NE YAPIYOR ? İLÇELERDE SON...