ŞANLIURFA PLATFORMUNDAN SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİNİ ANMA MESAJI

ŞANLIURFA PLATFORMUNDAN SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİNİ ANMA MESAJI

Şanlıurfa Platformu,tarihte 'beyaz hüzün' olarak anılan Sarıkamış'ta Allahuekber dağlarında soğuktan donarak şehit olan Mehmetçikleri anmak için bir mesaj yayınladı.

09 Ocak 2017 - 00:42

 

Şanlıurfa Platformu,tarihte 'beyaz hüzün' olarak anılan Sarıkamış'ta Allahuekber dağlarında soğuktan donarak şehit olan Mehmetçikleri anmak için bir mesaj yayınladı.

Şanlıurfa Platformu’nun yayınladığı mesaj şöyle;Birinci Dünya savaşında, Ruslarla savaşan Osmanlı Devleti, kaybedilen vatan topraklarını geri almayı planlamış ve 90 bin askerle Sarıkamış harekatı başlamıştır. Sarıkamış,Kanları donarak şehit düşmüş, onbinlerce yiğit yüreğin donduğu şehit düştüğü alandır.

Bundan yaklaşık 102 yıl önce bu vatan için, bu topraklar için gözünü kırpmadan canını vermiş dedelerimiz, atalarımız, onları hatırlama babında ve bunları gelecek kuşaklara aktarmak için etkinlikler yapmalıyız.

Vatanın, toprağın, bayrağın, ezanın ne demek olduğunu, hep beraber anlatacağız gelecek nesillere. Birlik beraberlik içerisinde olduğumuz sürece, kimse bu topraklara ayak basamayacaktır.

Şehitlerimizi, ecdadımızı, bize emanet edilen vatanı bileceğiz ki bu vatanın kıymetini, bayrağın önemini, vatan sevgisini yeni nesle anlatabilelim. Anadolu'ya düşmanı sokmamak, içerideki düşmanı atmak için vatan evlatlarının vatanı için canlarını feda ettiği bir destandır Sarıkamış. O cefakar ecdadımızın bugün vefakar torunları olmalı., ilk kurulan Türk Devletinden son kurulan devletimize kadar bu topraklar için verdiğimiz çok sayıda şehidimiz var, tüm şehitlerimizi rahmetle yad ediyoruz.

Bizlere en büyük fedakarlığı yaparak rütbelerin en yükseğine çıkmış olan şehitlerimizi anmak, onların fedakarlıkları kadar olmasa bile, onlara vefa duyan bir nesil olduğumuzu göstermeliyiz. Bizlere bin yıldır yurt olan bu toprakların kıymetini, bu toprakların üzerinde özgür, bağımsız yaşadığımızın kıymetini anlamak için tarihimize dönüp bir bakmamız gerekiyor. Malazgirt'i, Çanakkale'yi, Dumlupınar'ı, oradaki şehitlerimizi anlamamız ve anmamız gerekiyor. Sarıkamış'ı, oradaki fedakarlığı, orada verilen mücadeleyi anlamamız gerekiyor.Orada milli iradeyi hakim kılmak için verilen mücadeleyi, şehitlerimizi, gazilerimizi anmamız, onlara da rahmet ve minnet duygularımızı ifade etmemiz gerekiyor.

Bir daha dönmemek üzere giden tarihin yazdığı en gerçek en şerefli kahramanları rahmet ve minnetle anıyoruz.

Kaynak: haber merkezi

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..