ŞANLIURFA’NIN İLHAN KÖYÜ’NDE GELENEK SÜRÜYOR

ŞANLIURFA’NIN İLHAN KÖYÜ’NDE GELENEK SÜRÜYOR

Şanlıurfa'nın İlhan köyünde her yıl geleneksel olarak gerçekleştirilen ibadet ve zikir ile bayram namazının ardından Sakal-ı Şerif ziyaret edildikten sonra vatandaşlara özbek pilavı ikram edildi. Şanlıurfa’nın ...

05 Temmuz 2016 - 17:16

habersanliurfaŞanlıurfa’nın İlhan köyünde her yıl geleneksel olarak gerçekleştirilen ibadet ve zikir ile bayram namazının ardından Sakal-ı Şerif ziyaret edildikten sonra vatandaşlara özbek pilavı ikram edildi.
Şanlıurfa’nın Karaköprü ilçesine bağlı Merkez ilçe merkezine 29 kilometre uzaklıktaki İlhan Köyündeki Seyyid Şeyh Sinan Efendi Külliyesi bu gelenek heyecanı her bayram yaşanıyor.
Merhum Seyyid Şeyh Sinan Efendi’nin oğlu Şeyh Muhammed Emin İlhan önderliğinde yapılan genelsek etkinliğe her yıl hem yurt dışından hem de yurt içinden binlerce vatandaş katılıyor.
Ramazan Bayramı vesilesi ile arife gecesinden külliyeye gelen vatandaşlar sabaha kadar uyumayıp dualar okuyup zikir ettiler ardından sabah namazı ile bayram namazı kıldılar.
Bayram namazının ardından vatandaşlar Sakal-ı Şerifi ziyaret etti. Ziyaretin ardından vatandaşlara geleneksel özbek pilavı ikram edildi.
Şeyh Muhammed Emin İlhan, yaptığı açıklamada, “Bu yalnız Müslümanların bir araya geldiği gün değildir. Tüm insanlığın bir araya geldiği gündür. Müslüm ya da Gayri Müslüm herkes birbirlerinin mutlu ve güzel günlerini idrak etmezlerse de tebrik ederler. Bizim tek temennimiz Türkiye’de, Müslüman ülkelerde ve tüm dünya ülkelerinde insanların insan olduğu bilincine varmaktır. İnsanların aralarına nifak değil de ittifak olması gerekir. Bugüne kadar gayri meşru yollarla yapılan saldırılar, dökülen kanlar, özürlü kalan hastalar, anasız, babasız kalan evlatlar, kocasız kalan kadınlar vicdansız bir şekilde insaf ederi olmadan bazı hareketlerde bulunuyor ki bu tamamen yanlıştır” dedi.