Sayıştay’a göre Urfa parsel parsel yandaşa verildi

Sayıştay'a göre Urfa parsel parsel yandaşa verildi

Sayıştay'ın belediyeler ve bağlı idarelere ilişkin 2016 denetim raporlarında Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi'nin kentteki taşınmazları parsel parsel hukuka aykırı bir şekilde kendi yandaşlara dağıttığı, toplu taşımada da ihale yöntemi yerine usulsüzlüğe başvurduğu tespit edildi. 

19 Ekim 2017 - 23:27 - Güncelleme: 19 Ekim 2017 - 23:57

Sayıştay'ın belediyeler ve bağlı idarelere ilişkin 2016 denetim raporlarında AKPartili Urfa Büyükşehir Belediyesi'nin kentteki taşınmazları parsel parsel hukuka aykırı bir şekilde yandaşlara dağıttığı, toplu taşımada da ihale yöntemi yerine usulsüzlüğe başvurduğu tespit edildi. 

 

Sayıştay'ın belediyeler ve bağlı idarelere dair 2016 denetim raporları Şanlıurfabüyükşehir belediyediyesinin yandaşlarına dağıttığı taşınmazlar ve belediyelerdeki usulsüzlükleri gözler önüne serdi. 

 

TAHSİSLERİN TÜMÜ KANUNA AYKIRI

 

AKPartinin bölge kentleri arasındaki tek büyükşehir belediyesi olan Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi'nde belediyeye ait taşınmazların kanuna aykırı şekilde belirli kesimlere tahsis edildiği tespit edildi. Rapora göre; yapılan incelemeler sonucunda bu konuda meslek odalarının kullanımına tahsis edilen taşınmazlar için meclis kararı alınmadığı gibi herhangi bir anlaşma veya protokolün de yapılmadığı tespit edildi. Aynı şekilde kamu yararına çalışan dernek statüsünde olmayan derneklere tahsis edilen taşınmazlar için de meclis kararı alınmadığı, anlaşma veya protokol yapılmadığı ve valilikten izin alınmadığı tespit edildi. 

 

Raporda bu durumun 2015 yılında da tespit edildiği ifade edilirken, buna rağmen 2016 yılında da bu hususun tekrar ettiği kaydedildi.

 

HALK OTOBÜSLERİ İHALESİZ ÇALIŞTIRIYOR

 

Raporda belediye tarafından yapılan bir diğer usulsüzlük ise halk otobüslerinin çalıştırılmasına konusunda. Sayıştaş, belediye sınırları içerisinde ihale yapılmaksızın çalışma belgesine istinaden faaliyet gösteren halk otobüslerinde de mevzuata aykırı hareket edildiğini tespit etti. Raporda, konuya dair şu tespitlere yer verildi:

 

BELEDİYE BAŞKANI YETKİSİNİN DIŞINA ÇIKTI

 

"Belediyeye ait olan bu hakkın Kanun çerçevesinde ihale yoluyla rekabete uygun, saydamlığı sağlayarak sürenin belirli olması gibi hususları da içerecek şekilde verilmesi gerekir. Bu yetki belediye adına belediye meclisine aittir. Belediye meclisince bu yönde alınan karara uygun olarak ve bu kararda verilen yetkiye dayanılarak ihale işlemleri ile ilgili olarak belediye encümenince de konuya ilişkin kararlar alınmasında hukuka aykırılık bulunmamaktadır. Bu çerçevede toplu taşıma hizmetleri bakımından görevli ve yetkili olan belediyenin mevzuata uygun şekilde ihale yapmadan rekabetsiz bir şekilde ve bu konuda yetkili olmayan belediye başkanı tarafından izin verilebilmesi mümkün değildir."

 

Bu usulsüzlüğü "kazanılmış hak" olarak savunan belediyenin yanıtına ise Sayıştay tarafından halen toplu taşımacılık yapan 53 adet halk otobüsünün bu şekilde ihalesiz çalıştırılmasının mevzuata aykırı olduğu ve ihale yapılmadan fiili bir durum olarak gerçekleştirilen bu uygulamaya son verilerek, ihale yoluna gidilmesi gerektiğine vurgu yapıldı. 

 

Birecik ve Siverek ilçe ile Kısas ve Konuklu belde belediyelerinde de toplu taşımada kullanılan dolmuşların işletilmesinde de büyükşehir belediyesinde olduğu gibi ihale yapılmaksızın faaliyet göstermelerinden dolayı mevzuata aykırılık tespit edildi. 

 

USULSÜZLÜKLERDE TARAF HEP YANDAŞ

 

Denetimlerde belediyeye kayıtlı taksi plakalarının incelenmesinde yasalarda önünün alınmış olmasına rağmen bazı kişilerin birden fazla plakasının ve yeni plakalarında da usulsüz bir şekilde ihalesiz olarak verildiği tespit edildi. Bu kapsamda kentte halen faaliyette bulunan 494 adet taksi plakasının büyük bir bölümünün aynı kişiler adına kayıtlı olduğunu tespit eden Sayıştay, düzenlemelere uygun verilmeyen taksi plakalarının süresi ve şartları belirtilerek ihale yoluyla verilmesi ile bir kişinin adına birden fazla ticari taksi plakası olanların da bu plakalarının iptal edilmesi gerektiğini kaydetti. 

 

Sadece ulaşım başlığında bu denli büyük usulsüzlüklerin yaşandığı kentteki toplu taşıma işletmeciliğini yapan şahısların büyük bir bölümünün de yandaş olduğu kent kamuoyunca bilinirken, ortaya çıkan bu usulsüzlükler belediyenin yandaş çevrelere sağladığı rant tartışmalarını da gündeme getirdi.

 

TURİZM BÖLGESİNDE DE USULSÜZLÜK

 

Her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin akın ettiği ve Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde faaliyet gösteren Halfeti kayık vapurlarının da ihalesiz olarak aynı şekilde yandaşlara verilerek çalıştırıldığı da raporda yer alan bir başka usulsüzlük oldu. 

 

Rapordaki bir başka usulsüzlük ise engelliler toplu taşıma hizmeti veren bazı özel halk otobüslerinin engellilere uyumlu hale getirilmediği ve bunlara çalışma ruhsatı verilmediği halde çalıştırılması oldu. 

Kaynak: mezopotamyaajansi

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Rize'de suikast, Kızılay'a kayyum, Ankara'da hızlı tren Kazası !.. ve Perde Arkası
Rize'de suikast, Kızılay'a kayyum, Ankara'da hızlı tren Kazası...
Ekrem Arpak'tan Kulis bilgileri... HDP NE YAPIYOR ? İLÇELERDE SON DURUM!
Ekrem Arpak'tan Kulis bilgileri... HDP NE YAPIYOR ? İLÇELERDE SON...