Server Vakfı Çarşamba sohbetleri başladı. Yeni dönemin

Server Vakfı Çarşamba sohbetleri başladı. Yeni dönemin

10 Ekim 2016 - 17:20

Server Vakfı Yeni dönemin ilk programında konuşmacı
Ankara milletvekili Doç. Dr. Yalçın Akdoğan oldu. Akdoğan,

Türkiye’nin dünü, bugünü ve yarını hakkındaki düşüncelerini aktardı.

Akdoğan 15 Temmuz 2016 gecesi yaşanan hadiseler sebebiyle bu konunun konuşulması gerektiğini belirtti.Türkiye üzerinde 40-50 yıldır oynanan oyunların 15 temmuz gecesi halk tarafından bozulduğunu söyleyen Akdoğan;
“ Bu oyun Türkiye çok partili hayata geçtikten sonra on yılda bir yapılan askeri müdahalelerdir. Bu müdahalelerin ilki 27 Mayıs askeri müdahalesidir. Muhtıra, cunta, askeri müdahale ve benzeri hadiseler eğer on yılda bir tekrarlanıyorsa bu artık yönetim pratiği hadisesidir. Sistematik bir problemdir. Bunlar rastlantısal değil, Türkiye’yi belirli bir eksende tutma çabasıdır. Bunları yapanların belirli ideolojileri var. Türkiye’yi belirli bir eksende tutmaya çalışırken kendi kafa yapılarına göre bir vesait sistemi oluşturmaya çalışıyorlar. Ancak bu küresel mühendisliğin bir parçası. Yani küresel güçlerin Türkiye üzerinde oynadıkları oyun. Bu oyunlar sonucunda bu müdahaleleri görüyoruz. “ dedi.

Türkiye üzerinde oynayan oyunların vesaitçi düzen kurulmaya çalışılması ve ülkeyi belirli bir eksende tutma çabalarını ilk defa halkın bozduğunun altını çizen Akdoğan, 15 Temmuz’un oyun çarkının dişlerinin arasına çomak sokulmuş olması açısından bir milat olduğunu ifade etti.

Türkiye’de iç dinamikler açısından iktidar kavgası bulunduğunu, iki grup yani iktidar sahibi olanların Türkiye’nin gidişatı hakkında söz sahibi olduklarını ve güç merkezi olarak gördükleri yerlerle bu tür müdahaleler verdiklerini belirten Akdoğan, bu kavgalara güç merkezi olarak görülen medya, ordu gibi kurumların dâhil edildiğini aktardı. Akdoğan, yönetime el koymaya çalışanların bunu önce orduya hâkim olma yolu ile yapmaya çalıştıklarını söyledi ve sözlerine şu şekilde devam etti;

“Ordu içinde hâkim olmaya ve bu şekilde de daha sonra ülke yönetime el koymaya çalışıyorlar. 27 Mayıs darbesi bir cunta girişimidir. Yani askerin içindeki bir grubun gerçekleştirdiği bir darbedir. Sadece başbakan ve siyasetçilerin değil ordu içinden komutanların da emekli edildiği, emir komuta zincirinin bir girişimi değil bir cuntadır.Bu hadiseler daha sonra ordu içindeki kavgalarla devam etti. Asker içinde belli gruplar arasında mücadele var. Bu yüzden bunun ortadan kaldırılması lazım. Birileri bu araçlar sayesinde ülke yönetimine el koyarım anlayışının bozulması için yapısal tedbirlerin alınması lazım”.

15 Temmuz gecesi Türk halkının büyük bir irade koyarak bu dönemlerin kapanması açısından son sözü söylediğini belirten Akdoğan, bu sistematiğin bozulması, vesayetçi yapının ortadan kaldırılması, başka oyunların kurulmaması ve demokratik yapının tesis edilmesi için bir takım tedbirlerin alınmasının gerekli olduğunu da sözlerine ekledi.

Kaynak: Ankara

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..