SGK, HARRAN TIP FAKÜLTESİ HASTANESİYLE ANLAŞTI

SGK, HARRAN TIP FAKÜLTESİ HASTANESİYLE ANLAŞTI

Şanlıurfa’da, SGK tarafından sözleşmesi fes edilen birçok Özel Hastane kapanınca Harran Üniversitesin Tıp Fakültesi Hastanesi de SGK tarafından Global bütçeye dahil edildi. Üniversite hastanelerinin mali yönetimini ...

27 Nisan 2016 - 18:53

SGK, HARRAN TIP FAKÜLTESİ HASTANESİYLE ANLAŞTIŞanlıurfa’da, SGK tarafından sözleşmesi fes edilen birçok Özel Hastane kapanınca Harran Üniversitesin Tıp Fakültesi Hastanesi de SGK tarafından Global bütçeye dahil edildi.
Üniversite hastanelerinin mali yönetimini oluşturan döner sermaye işletmeleri, tedavi ödeneklerinin bir süreden beri artmaması ve sağlık personelinin bir bölümünün ücretlerinin döner sermayeden ödenmesinden dolayı borç yönetiminde zorlanmaya başlamıştı. Harran Üniversitesin Tıp Fakültesi Hastanesinin SGK tarafından Global bütçeye dahil edilmesi, hastane ekonomik açıdan rahatlatacak ve gelirleri artıracak. Ayrıca Şanlıurfa’da artık herkes, sevksiz bir şekilde Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde tedavi görebilecek. SGK ile Global Bütçe anlaşması yapılması, Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesinin bölgeye daha iyi hizmet vermesi için rahat nefes almasını sağlamış oldu. Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi bundan sonra nakit akışlarını belirli bir takvime bağlayabilecek ve SGK’ya gönderilen faturalardaki kesinti oranı düşecek. SGK’dan alacaklılarını daha kısa sürede tahsilat edebilecek. ANLAŞMA, SGK’NIN URFALI BAŞKANI SELİM BAĞLI’DAN GELDİ SGK’ın Urfalı Başkanı Selim Bağlı’yı makamında ziyaret eden Harran Üniversitesi Rektörü Ramazan Taşaltın, görüşmede elde ettiği müjdeyi Urfalılarla paylaştı. Harran Üniversitesi rektörü Taşaltın bu sevincini “SGK ile Harran Tıp Fakültesi hastanemiz arasında global bütçe anlaşması sağlandı. Şanlıurfa’ya hayırlı uğurlu olsun” sözleriyle aktardı. GLOBAL BÜTÇE NE ANLAMA GELİYOR Global Bütçe anlaşması ile SGK, Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinin bir yıllık süre içinde tedavi hizmetleri ile ilgili toplam maliyetinin tahmin edilerek aylık peşin olarak kaynak aktarımını sağlamış olacak. Global bütçe, finansman modeline geçilmesiyle öncelikle mali kaynakların verimli kullanabilmesi için planlama yapılmasına imkân sağlamakta, gereksiz harcamaları engellenmekte ve maliyet kontrolü sağlanmaktadır. DOKTOR AÇIĞINA DA ÇÖZÜM BULUNSUN Bu arada bu güzel gelişmeye rağmen, Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde hale bbazı branşlarda doktor sıkıntısı yaşanıyor. Doçent ve Profesör açığı olan hastaneye Urfalılar doktor istiyor.