Şıhanlıoğlu : Necmettin Cevheri’yi anlattı...

Şıhanlıoğlu : Necmettin Cevheri'yi anlattı...

Araştırmacı / Yazar Lokman Şıhanlıoğlu ; Şanlıurfa’nın yarım asırlık siyasi değeri duayen siyasetçi Necmettin Cevheri'yi Unutanlara ve unutturmak isteyenlere hatırlatma yaptı.

22 Kasım 2017 - 14:08 - Güncelleme: 22 Kasım 2017 - 14:20

Araştırmacı / Yazar Lokman Şıhanlıoğlu ; Şanlıurfa’nın yarım asırlık siyasi değeri duayen siyasetçi Necmettin Cevheri'yi Unutanlara ve unutturmak isteyenlere hatırlatma yaptı.

İşte o yazı dizisi ...

Yazı dizisi-1

Şanlıurfa’nın yarım asırlık siyasi değeri duayen siyasetçi Necmettin Cevheri..!

Unutanlara ve unutturmak isteyenlere ithaf olunur..!

Necmettin cevheri 1930 yılında Urfa'da doğdu, babası hacı Ömer Cevheri; Urfa’nın düşman işgalinden kurtulmasında öncülük yapan on ikilerin içinde yer aldı ve kırmızı şeritli istiklal madalyası sahibi oldu, 1950 seçimlerinde demokrat parti' den Urfa milletvekili seçildi.

Ankara üniversitesi hukuk fakültesini bitiren oğlu Necmettin Cevheri memleketi Şanlıurfa’da avukatlık yapmaya başladı, 1965 yılında adalet partisinden Şanlıurfa millet vekili seçildi, (1965-1969),(1969-1970),(1970-1971) Turizm ve tanıtma bakanı ,(1990-1995 ) Doğru yol partisi kurucusu, adalet bakanı, Tarım ve köy işleri bakanlığı görevlerinde bulundu, Tansu Çiller döneminde devlet bakanı ve başbakan yardımcısı olan duayen siyasetçi, adalet parti ve Doğruyol partisi dönemlerinde çeşitli genel başkan yardımcılıkları, MYK, Gik yönetimlerinde bulundu.

Rahmetli Cumhurbaşkanı Süleyman Demire'lin kara kutusu olarak ta bilinen Cevheri, Türkiye Cumhuriyeti devletine, milletine yaptığı kalıcı hizmetlerle, yatırım programlarıyla, dev projelerle ilklere imza atmış, öncülük yapmış ve başarılı olmuştur..! Bey tül mala (devletin ve milletin malına) sahip çıkmış, güvenilir kişiliği, sözünün eri, bütün kirliliklerin karşısında dik duran, adaletli, dinine, devletine, bayrağına, milletine bağlı, hükümetler kurdura bilecek kadar uzlaştırıcı, ehil ve liyakatli kişiliğiyle  Cumhurbaşkanlarına, başbakanlara akıl yoldaşlığı yapmıştır..! Başbakan, genel başkanlar ve yardımcılarını atamış, hükümetlerde bakanlık yapacak olanları belirlemiş, bir çok milletvekili, belediye başkanları, il ve ilçe teşkilat başkanları, yönetimi, encümenleri belirlemiş, bir çok dava arkadaşına yol göstermiş, öncülük, önderlik yapmış hatta muhalefetteki siyasi rakiplerinin bile takdirini kazanmış, saygın, dürüst, örnek siyasetçi ve devlet adamı olarak Türkiye'nin siyasi tarihinde yerini almıştır ..!

Elli yıl (yarım asır) lık siyasi yaşamında, bir çok üst makamda görev yapmış ve arkasında hiç bir yanlış dosya bırakmamış, tertemiz kalmayı başarmış, kendini korumuş istisna kişilerden biri olarak ta tanınmaktadır..!

Rahmetli "Cumhurbaşkanı'mız Süleyman Demirel bir çok konuşmasında; Devlet, millet ve siyasi konularda, güvendiğim yol arkadaşım Necmiye ( Necmettin Cevheri ) ye sormadan tek başıma karar verdiğimi hatırlamıyorum" demişti..!

Devam edecek...

Kaynak: haber merkezi

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
CEVHERİ, KAZAKİSTAN BÜYÜKELÇİSİNİ KABUL ETTİ
CEVHERİ, KAZAKİSTAN BÜYÜKELÇİSİNİ KABUL ETTİ
Ceylanpınar'da Trafik Kazası : 4 Yaralı
Ceylanpınar'da Trafik Kazası : 4 Yaralı