SOÇİ'de gizli zirve! / Beşar Esat, Cumhurbaşkanı Erdoğan'la görüştü!

Soçi zirvesinde neler konuşulduğu, hangi kararların alındığı, geleceğe yansıması tüm bunlar yazıldı çizildi. Kamuoyunun bilmediği bir şey yok.

SOÇİ'de gizli zirve! / Beşar Esat, Cumhurbaşkanı Erdoğan'la görüştü!
17 Şubat 2019 - 16:47

Soçi zirvesinde neler konuşulduğu, hangi kararların alındığı, geleceğe yansıması tüm bunlar yazıldı çizildi.  Kamuoyunun bilmediği bir şey yok. 

Soçi zirvesiyle ilgili üç liderin bizzat kendi açıklamalarıyla temellendirilen sonuç bildirgesine bakıldığında, Türkiye’nin, üç farklı paydaş kurumunun eşgüdümlü çalışan‘Suriye Masası’nın iyi iş çıkardığı söylenebilir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile beraberinde eşi Emine Erdoğan, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat AlbayrakMİT Başkanı Hakan Fidan, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da Soçi'ye gitti.

SOÇİ'deki "Liderler Zirvesi"yle aynı tarihte, "Russian Investment Forum" /Rus Yatırım Forumu toplandı!

Russian Investment Forum /Rus Yatırım Forumu 14–15 Şubat 2019Sochi’dedüzenlendi.

Rusya Yatırım Forumu 2019, Rusya’nın yatırım ve ekonomik potansiyelini sunan geleneksel bir platform.

Forum, Rusya Federasyonu Başbakanı Dmitry Medvedev'in katılımıyla gerçekleştirildi. Forumun ev sahibi,  The Roscongress Foundation/ Росконгресс Roscongress Vakfı.  

Bu vakıf; kalkınma kurumu ve uluslararası kongre, sergi ve halka açık etkinliklerin büyük bir organizatörü. 

Roscongress VakfıRusya’nın ekonomik potansiyelinin gelişmesini kolaylaştırmak ve uluslararası sözleşmeler, sergiler ve halka açık etkinlikler düzenleyerek ülkenin imajını güçlendirmek amacıyla 2007’de kuruldu.

Vakıf, şirketlere ve kuruluşlara tavsiye, bilgi ve uzman rehberliği sağlayarak ve Rusya ve küresel ekonomik gündemlerinin kapsamlı bir değerlendirme, analiz ve kapsamını sunan bu tür olaylar için önemli içerik geliştirir.

Ticari projeler için idari hizmetler ve tanıtım desteği sunar ve kamu-özel ortaklıkları da dahil olmak üzere yatırım çekmeye yardımcı olur.

Vakfın 2019 yılı programı, Montevideo'dan Vladivostok'a düzenlenen etkinlikleri içeriyor; küresel iş liderlerini, uzmanları, medyayı ve hükümet yetkililerini bir yerde bir araya getirme, diyalog ve yeni fikir ve projelerin tanıtımı için uygun koşullar oluşturma sosyal girişim ve yardım projelerinin oluşturulmasına yardımcı olmayı amaçlıyor. 

Russian Investment Forum sponsoru JSC VTB Bank…

JSC VTB Bank, bağlı bankaları ve finansal kuruluşları (VTB Group), Rusya, BDT ve Avrupa, Kuzey Amerika, VTB Bank, geniş bir şube ağı aracılığıyla çok çeşitli bankacılık hizmetleri sunuyor.

Bağlı kuruluşları, sigorta, finansal kiralama, faktoring ve diğer finansal hizmetlerinde aktif. 

VTB Grubu, 20'den fazla ülkede ve 20'den fazla ülkede finans şirketleri ile diğer Rus bankalarıyla karşılaştırıldığında en geniş uluslararası networka sahip. 

30 Haziran 2018 tarihi itibariyle, Grup, varlıklarla (13,7 trilyon RUB) ve müşteri hesaplarıyla (9,9 trilyon RUB) Rusya'nın en büyük ikinci finansal grubuydu.

Rusya Federasyonu Hükümeti VTB Grubu'nun ana hissedarı ve Federal Mülkiyet Yönetimi Ajansı aracılığıyla banka hisselerinin% 60,9'unu elinde tutuyor.  

Rusya Yatırım Forumu Organizasyon Kurulu Üyeleri…

Rusya Federasyonu Başbakan Yardımcısı Dmitry Kozak (Düzenleme Kurulu Başkanı)

Anton Kobyakov, Rusya Federasyonu Rektörü Danışmanı (Organizasyon Komitesi Başkan Vekili, Genel Sekreter)

Marina Volkova, Direktör, Rusya Federasyonu Başbakanı Tarafından Kamu Konuşmalarını Hazırlama Dairesi Başkanlığı

Leonid Gerbanovsky, Başlıca Uluslararası Güvenlik ve Kitle Sporları Etkinlikleri İdaresi Başkanı, Rusya Federasyonu İçişleri Bakanlığı

Herman Gref, CEO, Sberbank Yönetim Kurulu Başkanı

Vladimir Gruzdev, Yönetim Kurulu Başkanı, Rusya Avukatlar Birliği

Ilya Dzhus, Rusya Federasyonu Başbakan Yardımcısı Yardımcısı Dmitry Kozak

Rusya Federasyonu Ekonomik Kalkınma Bakanı Yardımcısı Vadim Zhivulin

Marina Yentaltseva, Protokol Daire Başkanı - Rusya Federasyonu Hükümeti Genel Sekreter Yardımcısı

Sergey Zakharikhin, Birinci Direktör Yardımcısı - Soçi Hizmet Şefi, FSB Krasnodar Bölgesi Müdürlüğü

Rusya Federasyonu Maliye Bakan Yardımcısı Andrey Ivanov

Alexander Kalinin, OPORA Rusya Başkanı

Sergey Katyrin, Rusya Federasyonu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı

Veniamin Kondratyev, Krasnodar Bölgesi İdare Başkanı (Vali)

Pavel Livinsky, Genel Müdür, Rosseti Yönetim Kurulu Başkanı

Devlet Bakanı Alla Manilova - Rusya Federasyonu Kültür Bakanı Vekili

Alexander Pankin, Rusya Federasyonu Dışişleri Bakan Yardımcısı

Pavel Novikov, Rusya Federasyonu Spor Bakanı Vekili

Anatoly Pakhomov, Soçi Belediye Başkanı

Liana Pepelyayeva, Rusya Federasyonu Hükümeti Bölgesel Kalkınma Dairesi Başkanı

Alexei Repik, Başkan, Delovaya Rossiya (İş Rusyası)

Alexander Stuglev, CEO, Roscongress Vakfı

Viktor Tulupov, Direktör Yardımcısı, Rusya Federasyonu Federal Koruyucu Hizmeti

Elena Shmeleva, Yetenek ve Başarı Eğitim Vakfı Başkanı

Alexander Shokhin, Rusya Sanayici ve Girişimciler Birliği Başkanı

Russian Investment Forum/Rus Yatırım Forumu’nun davetlisi Suriye Devlet Başkanı Beşar Esat!..

Rus Yatırım Forumu'nun ana etkinlikleri 14-15 Şubat 2019 tarihlerinde Olimpiyat Parkı Ana Medya Merkezi'nde gerçekleşiyor. Suriye Devlet Başkanı Beşar Esat; Russian Investment Forum/Rus Yatırım Forumu’nun bu yılki davetlileri arasındaydı.

Forumun yapıldığı Olimpiysky Prospekt mekan olarak Soçi, Krasnodar Bölgesi Olimpiyat Parkı Ana Medya Merkezinde ve Soçi şehir merkezi ile Krasnaya Polyana kayak merkezlerine yaklaşık bir saat,  Soçi Uluslararası Havaalanı'na ise yaklaşık 10 ila 15 dakika uzaklıkta yer alıyor. 

Olimpiysky Prospekt oteli Rusya Devlet Başkanlığı yazlık Sarayı Boçarov Ruçey yakınlarında…

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Soçi kentindeki yazlık konutu Boçarov Ruçey;  onlarca hektar genişliğinde bir alanda yer alan tepenin üzerine inşa edilmiş, deniz manzaralı bir konut. Adını tepenin altından akan Boçarov çayından (Ruçey/çay) alıyor.

Fakat tipik bir deniz kenarı villasına benzemeyen bu iki katlı ev geniş pencereleri ve yüksek tavanıyla bir hayli basit ve mütevazı.  

Basında yer alan haberlere göre bu konutta iki yüzme havuzu ve bir spor salonu da bulunuyor. Nitekim daha önce Putin'in yazlık konutunda Başbakan Dmitriy Medvedev'le spor yapıp, çay içtiği haberleri de basına yansımıştı.

Putin,  Erdoğan ve Ruhani ile üçlü ve ikili görüşmelerinden önce Rus istihbaratınca özel güvenlik önlemleriyle üç gün önceden Russian Investment Forum/Rus Yatırım Forumu’nun davetlisi olarak Soçi’ye getirilen ve Olimpiysky Prospekt’te misafir edilen Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile  bir araya geldi.

Cumhurbaşkanının eşi Emine Erdoğan, Soçi’de Esma Esad ile görüştü mü?

Yazımın girişinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile beraberinde eşi Emine Erdoğan’ın daSoçi’ye gittiğinden söz etmiştim.

Günübirlik ve teknik bir toplantıya, Emine Erdoğan katılmadığına göre;Cumhurbaşkanı eşinin Soçi’ye gitmesinin bir başka nedeni olabilir mi?

Esma Esat;  uzun zamandır erken teşhis edilmiş göğüs kanseri tedavisi görüyor. Eşi Suriye Devlet Başkanı Beşar Esat’a Soçi temaslarında eşlik ederek son sağlık kontrolünü de yaptırdığı söyleniyor.

Cumhurbaşkanının eşi Emine Erdoğan’ın da bu Soçi Zirvesi'ne giden heyete Esma Esat'la görüşmek ve geçmiş olsun dileklerini iletmek için katıldığı rivayetleri var. 

Putin az kurnaz değil!.. Beşar Esat - Recep Tayyip Erdoğan’ı kimsenin ruhu duymadan buluşturdu!

Rus, Türk ve İranlı liderlerin üçlü zirve tarihi, 14–15 Şubat 2019’da Soçi’de yapılacakRussian Investment Forum /Rus Yatırım Forumu’na denk getiriliyor.

Dolayısıyla Beşar Esat’ın Russian Investment Forum /Rus Yatırım Forumu’na davet edilmesi gözlerden kaçacaktı.

Casusluk filmlerini hatırlayın. Ajanlar genelde kalabalığa karışarak gözden kaybolurlar. 

Esat’ı da hem forum hem de zirve için Soçi'ye gelen heyet kalabalığında sır ettiler.

Rivayet odur ki, Erdoğan ve Beşar Esat’ın Rusya Devlet Başkanlığı yazlık sarayıBoçarov Ruçey’ın koridorlarında karşılaştığı, selamlaştığı ve hatta konuştuğu söyleniliyor.

Sonuçta bu bir söylenti.

Ama Beşar Esat'la birlikte Soçi’ye giden Suriye heyetinin Soçi’de, Türkiye’nin ‘Suriye Masası’nı oluşturan bürokratlarla toplantı yaptıklarının kesin olduğunu söyleyebilirim.

.

Ömür Çelikdönmez

YORUMLAR

  • 0 Yorum