SOGMATAR’A NEDEN İLGİ YOK?

SOGMATAR'A NEDEN İLGİ YOK?

sogmatar cazibe merkezi olabilir

12 Eylül 2017 - 05:50 - Güncelleme: 12 Eylül 2017 - 10:52

 Sogmatar antik kent  kazısı  Şanlıurfa'nın 80 km kuzeydoğusunda  "Tektek dağlarinda,Yağmurlu köyünde" yer almakta olan dünyanın en eski yerleşim yerlerinden birisidir.   

Şanlıurfa-Mardin karayolunun 35. km 'sinden sağa sapılarak 30 km . sonra tarihi kente ulaşılır. Bu tarihi kent kalıntısı merkez Yardımcı (Sumatar) Nahiyesi'ne bağlı Yağmurlu Köyü içersindedir. Soğ matar kelimesi, Arapça yağmur çarşısı anlamındaki " Suk el-Matar " sözcüğ ünden gelmektedir. Tektek Dağları'nın kışın bol yağmur alan bu bölgesinde bulunan çok sayıdaki sarnıç ve kuyuda biriktirilen sular, dağlarda otlatılan koyun ve keçi sürülerinin yaz aylarındaki su ihtiyacını karşılamakta idi. Bu özelliğinden dolayı köy, Yağmurlu adıyla da anılmaktadır. 

Teperdeki duvar ve burç kalıntıları, höyüğün M.S. II. yüzyılda kale olarak kullanıldığını kanıtlar. Soğ matar, tarihteki esas ününü Ay Tanrısı Sin'in " Tanrı ların Efendisi " (Marelahe) olarak kabul edildiğ i ve tapınıldığı dini bir merkez olmasından almaktadır. Höyüğ ün güneyinde bulunan Kutsal Tepe üzerinde birkaç Süryanice yazıt bulunmaktadır. Yazıtlar, bazı önemli kişilerin Marelahe adına bu tepeye diktirdikleri anıt sütunlar ve sunaklarla ilgilidir. Yazıtlarda kullanılan tarih miladi 165 yılıdır. Kutsal Tepenin kuzey yamacı nın zirveye yakın kısmında, kayaya oyulmuş iki adet insan kabartması bulunmaktadır. Bu kabartmaların yanında yine Süryanice yazıtlarda mevcuttur.   
Höyüğ ün kuzeyinde ise, giriş ağzı doğuya bakan bir mağara vardır. Bu mağara, Fransız H.Pognon tarafından bulunduğu için "Pognon Mağ arası " olarak da bilinir. Mağ aranın kuzey ve batı duvarlarında, yörenin yöneticilerini tasvir eden tam boy insan kabartmaları ve aralarında Süryanice yazılar görülür. Bu kabartmaların ikisinin başı üzerinde Ay Tanrısı Sin'in sembolü olan hilal biçimindeki ay kabartması da dikkat çeker. Bu tarihi mekânları n civarında, burada valilik yapmış yönetici ve asillere ait 7 adet anıt mezar bulunur. Köylüler tarafından bulunan veya kazılarak çıkarılan insan heykelleri ve yazılı taşlar, Şanlıurfa Müzesi'nde sergilenmektedir.  

Elde  kalan son eserlerin de kaybolmaması için zamanla adeta yarış içinde olunması gerekirken ne yazık ki kaybolmaya yüz tutmuş bu antik kentin kazılarına  "ödenek yok,ödenek az" gerekçeleriyle ara verildi.   Zaten çok az bütçe ve 8 işçi ile 1 arkeolg'un parası zar zor ödenirken; aniden kazı durdurulma kararı alındı.

Tekrar kazı çalışması için 2 ay boyunca sebebsiz yere beklendi.

Bu zamana kadar sadece 1 ay kazı çalışması yapılabilindi. 

Nihayet küçük bir bütçe geldi ve zararın neresinden dönülse azdır diye ekip yine çalışma alanına doğru yol  almaya başladı.

Ne yazık ki yine 8 işçi ve 1 arkeolog bu kocaman devasa antik kenti tek başlarına ve para yetinceye kadar binbir emekle kazıyıp ortaya çıkaracak.

Başka bir ülke topraklarında olsa bu kazı alanlarından birisi, kırmızı halılar serirlir ekibe. Tüm olanak ve ihtiyaçlar fazlasıyla giderilir.

Şanlıurfa'mız için çok önemli tarihsel önemi olan ve dünyanın gözünün önünde bulunan bu tarihi şehrin ortaya çıkması biz bölge halkının yararınadır.

Ne mi yapabiliriz; çok basit: DESTEK...

Öncelik Kültür ve Turizm Bakanlığından yetişemedi mi, tamam bizde kendi imkanlarımızı kullanırız Şanlıurfa ili olarak.

Valiliğe, büyükşehir belediye başkanlığına, Karacadag ipekyol ajansları, Gap, Şanlıurfa ticaret odası, Şanlıurfa sanayi odası  ve özel kuruluşlar olarak rahatlıkla destek verebilir ve şehrimizi ata yuvamızı cazibe merkezi haline getirebiliriz.

Haydi Şanlıurfa için elele verelim

#Şanlurfacazibemerkezi  #sogmatar  #tarihveŞanlıurfa

Kaynak: Abdullah CENGİZ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Suruç'ta Yıldız'dan silah zoru ile blok oy iddiası
Suruç'ta Yıldız'dan silah zoru ile blok oy iddiası
Suruç'ta 7 olay : Bıçaklı ve silahlı kavga!
Suruç'ta 7 olay : Bıçaklı ve silahlı kavga!