SURUÇ DAVASI HERKESİN DAVASI

SURUÇ DAVASI HERKESİN DAVASI

Suruç Davası sonrasında konuşan HDP Urfa Milletvekili Dilek Öcalan, “Sözümüz 33 düş yolcusunun düşlerinin yarım kalmaması, bizler bu sorumluluğu biliyoruz” dedi.

13 Kasım 2017 - 22:44

Suruç Davası sonrasında konuşan HDP Urfa Milletvekili Dilek Öcalan, “Sözümüz 33 düş yolcusunun düşlerinin yarım kalmaması, bizler bu sorumluluğu biliyoruz” dedi.

Urfa’nın Suruç ilçesi Amara Kültür Merkezi’nde DAİŞ’in gerçekleştirdiği bombalı eylem sonrası 33 kişinin yaşamını yitirmesine ilişkin açılan davanın 3’üncü duruşmasının sona ermesi ile aileler ve avukatların yapmak istedikleri basın açıklaması “Valiliğinin izni yok” denilerek engellendi. Duruşmanın görüldüğü Hilvan T Tipi Kapalı İnfaz Kurumu Kampüsü önünde açıklama yapmak isteyen aileler ve dava avukatları valiliğin bu kararını protesto ettiklerini söyleyerek,  açıklamayı HDP Urfa il binasında gerçekleştirdi. Toplantıda geçtiğimiz günlerde gözaltına alınan Suruç davası avukatlarından Sezin Uçar, Özlem Gümüştaş ve çeşitli gerekçelerle gözaltına alınıp tutuklanan Suruç gazilerinin fotoğrafları açıldı.

 

SAÇILIK: SURUÇ DAVASI HERKESİN DAVASI

 

Suruç davasının herkesin davası olduğunu söyleyen Yüksel direnişçisi Veli Saçılık, aslında olmayan bir mahkemenin varmış gibi yapıldığını belirtti. Saçılık, katliam mağdurlarına sanık gibi davranıldığını kaydetti. Duruşma çıkışı ailelere yönelik jandarmanın saldırı uyarısını hatırlatan Saçılık, mücadelenin süreceğini vurguladı.

 

Eğitim Sen Hukuk Sekreteri Ebru Yiğit, baro tarafından sanıklara atanan avukatların onurlu bir duruş sergileyerek davadan çekildiğini söyledi. Yiğit, "Hesap sorma bugünden mahşere kalmayacak" dedi.

 

Dava avukatlarından Can Tombul, Suruç'da yaralananların, yakınlarını kaybedenlerin ve savunmanlığını yapanların özgür olmadığını söyledi. Tombul, "Bir katliamı aydınlatmak gerekirken üzerinin örtülmek istendiğini, katliamı aydınlatmak isteyenlerin özgürlüklerini elinden alacak boyutta tehditlerin olduğunu gördük. Adalet mücadelemiz sürüyor ve sürecek" dedi.

 

‘DÜŞLERİ YARIM KALMAYACAK’

 

HDP Urfa Milletvekili Dilek Öcalan, Suruç katliamını gerçekleştirenlerin halklar arasında kurulan köprüyü dinamitlediklerini söyledi. Ancak bunun başarılamadığının altını çizen Öcalan, "Aradan 3 yıla yakın süre geçmesine rağmen bu yardımlar, dayanışma ve sevgi seli daha da güçlenerek büyüyor. Faşizme karşı ortak mücadeleye kararlılıkla devam edeceğiz. Sözümüz 33 düş yolcusunun düşlerinin yarım kalmaması, bizler bu sorumluluğu biliyoruz. Suruç katliamı insanlığa karşı işlenen bir suçtur." 

Kaynak: mezopotamyaajansi

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Rize'de suikast, Kızılay'a kayyum, Ankara'da hızlı tren Kazası !.. ve Perde Arkası
Rize'de suikast, Kızılay'a kayyum, Ankara'da hızlı tren Kazası...
Ekrem Arpak'tan Kulis bilgileri... HDP NE YAPIYOR ? İLÇELERDE SON DURUM!
Ekrem Arpak'tan Kulis bilgileri... HDP NE YAPIYOR ? İLÇELERDE SON...