sanalbasin.com üyesidir
Suruç’ta 1 milyon Solucanla Ayda 2 ton Gübre Üretiliyor

Suruç'ta 1 milyon Solucanla Ayda 2 ton Gübre Üretiliyor

 Suruç’ta ilk solucan gübresi tesisi kuran Mehmet Emin Yavuzer, 1 milyon solucanla ayda 2 ton gübre üretiyor. Önceden dalga geçilen solucan gübresi çiftçilerin gözdesi oldu. 

04 Eylül 2019 - 11:14

 Suruç’ta ilk solucan gübresi tesisi kuran Mehmet Emin Yavuzer, 1 milyon solucanla ayda 2 ton gübre üretiyor. Önceden dalga geçilen solucan gübresi çiftçilerin gözdesi oldu. 

Şanlurfa’nın Suruç ilçesi Yalınca (Tilal) mahallesinde ikamet eden Mehmet Emin Yavuzer, Amerika’dan bir firma aracılığıyla getirdiği 100 bin solucanla gübre üretmeye başladı. Yavuzer, şimdilerde 1 milyon solucanla devam ettiği işinde ürettiği gübrenin organik olduğunu, kanserojen madde bulundurmadığını ve üretimde verimliliği arttırdığı için çiftçilerin gözdesi haline geldiğini söyledi.

DALGA GEÇİYORLARDI

Yavuzer, solucan gübresinin hem organik hem de insan sağlığını tehdit eden kanserojen madde barındırmadığını, bu sebeplerle üretiminin ve kullanımının rağbet gördüğünü dile getirdi. İşe başlarken ekonomik sıkıntılar yaşadığını, çevresinden borç para toplayarak başladığını söyleyen Yavuzer, “Çevremdeki herkes dalga geçiyordu. Şimdi bile bu durumla karşılaşabiliyorum. ‘Solucan ne ki gübresi ne olsun’ diyorlardı. Çok fazla zorlukla karşılaştım” dedi. 

AYDA 2 TON GÜBRE 

Solucanları bir kompostoyla beslediğini belirten Yavuzer, “Solucanları beslemek için hazırladığımız bir komposto var. Bu kompostonun yüzde 70’i yanmış hayvan gübresi, yüzde 30’u da evsel attık dediğimiz bitki, meyve attıkları, çay posası, yumurta kabukları. Bunları karıştırıp veriyoruz. Bu şekilde besleyip gübre elde ediyoruz. Ortalama aylık 2 ton üzerinde gübre üretebiliyoruz. Talep çok, alan bir daha gelip alıyor. Kullanan insanlarda memnun kalıyor” diye konuştu.

100 BİN SOLUCANLA BAŞLADI

2 buçuk yıldır bu işi yaptığını, kazandığı parayı tesisini büyütmek için harcadığını söyleyen Yavuzer, “Bu işi kıt kanaat büyütmeye çalışıyorum. Bu işe 100 bin solucanla başladım. Şu anda 1 milyonun üzerinde solucan var. İlk başladığımda Kayserili başka bir firma adına Amerika’dan solucanları getirdim. Başlarken 10 metrekarelik alanda 7-8 ay çalıştık. Elimize biraz para geçince de bu tesisi büyüttük. Şimdi bile eksiklerimiz var; makine, ışıklandırma gibi birçok eksiklik var. Kazandığımız parayı da buraya harcıyoruz” dedi.

Solucanların -35 ila +45 derece aralığında yaşayabildiğini söyleyen Yavuzer, kapalı ortamda tuttukları solucanlar için üretim mekanının sıcaklığını bu aralığa göre düzenlediklerini ve şu aşamada sıcaklığı +10 ila +28 aralığında tuttuklarını söyledi.

Kaynak: M.A.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Şanlıurfa'daki Depremde Etkilenen Yerler : 1 Ölü
Şanlıurfa'daki Depremde Etkilenen Yerler : 1 Ölü
Damat Mağanda Kurşununa 12 Gün Dayanabildi
Damat Mağanda Kurşununa 12 Gün Dayanabildi