Suruç’ta ’Kadın olunca emek görülmüyor’

Suruç'ta 'Kadın olunca emek görülmüyor'

Nar bahçesinde 20 yıldır nar toplayan Naide Uçar, yaptığı işin ağırlığından bel ve boyun fıtığı olmasına rağmen kadın emeğinin görülmediğini söyledi. 

20 Ekim 2017 - 00:07

Nar bahçesinde 20 yıldır nar toplayan Naide Uçar, yaptığı işin ağırlığından bel ve boyun fıtığı olmasına rağmen kadın emeğinin görülmediğini söyledi. 

Urfa’nın Suruç ilçesi Aligor mahallesinde 20 yıl önce kiraladığı 30 dönümlük nar bahçesinde eşi ve oğlu ile çalışarak geçimini sağlayan 48 yaşındaki Naide Uçar, narların henüz çiçek halinden pazara kadar her aşaması ile uğraştığını; ancak ürünün satıldığı fiyatın kendilerini zorladığını söyledi. 

 

'İŞİN EZİYETİ BİZE KALIYOR'

 

Kadının hayatın hiçbir alanında emeğine karşılık bulamadığını söyleyen Uçar, “20 yıldır sabah 07.00’de uyanıyorum. Gece saat 12.00’ye kadar çalışıyorum. Yıllardır bu bahçeye ben bakıyorum. Ağaçların iyi yetişmesi için gerekli bakımı yapıyorum. İşim çok zor. Bel ve boyun fıtığı oldum. Topladığım narları el arabasına koyup taşıyorum. Bedenen çok  yorucu. Ağrılarımdan gece uyuyamıyorum” diyerek yaptığı işin zorluklarına değindi. Narın eskisi gibi para etmediğini belirten Uçar, "İşin sadece eziyeti bize kalıyor" diyerek bahçede topladıkları ve satışa sundukları narlardan gelen gelirin sadece yüzde 30’unu aldıklarını, karşılığında ise aylarca bahçeye baktığını söyledi. 

 

KAZANDIKLARINI HASTANEYE VERİYORLAR

 

Sezonunun gelmesiyle birlikte topladıkları narları komisyoncu aracılığıyla 50 kuruşa sattıklarını ifade eden Uçar, “Araya komisyoncu girince fiyat düşüyor. Kendimiz satınca 1 ya da 1 buçuk liradan satıyoruz. Sezonun sonunda ücretimizi alabiliyoruz; ancak o da benim ve eşimin hastane masraflarına yetmiyor. İkimiz de şeker hastasıyız. Bende fıtık da başladı” dedi.

Kaynak: mezopotamyaajansi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..