Suruç’un Eski Meydanları ve Çarşıları Yok Oldu

Suruç’un Eski Meydanları ve Çarşıları Yok Oldu

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesindeki çarşılar ve meydanlar yok oldu. Çok eski zamanlarda bulunan çarşı isimleri artık tarihe karıştı. Suruç ilçesinde bulunan Hergele, Köpek ve Kadın pazarı ...

30 Mart 2016 - 22:01

Suruç ilçesindeki çarşılar ve meydanlar yok oldu
Şanlıurfa’nın Suruç ilçesindeki çarşılar ve meydanlar yok oldu. Çok eski zamanlarda bulunan çarşı isimleri artık tarihe karıştı. Suruç ilçesinde bulunan Hergele, Köpek ve Kadın pazarı isimleri artık kullanılmıyor.
HERGELE MEYDANI
Hergele Meydanı ise, eskiden Suruç’ta iş arayanların uğrak yeriydi. Suruç’taki Hergele Meydanı’nın şimdi ki ismi Cumhuriyet Meydanıdır. Hergele Meydanı’nın eskiden iş arayanların bir araya geldiği yer olduğunu söyleyen Yusuf Baskın, “ eskiden hergele meydanı diyorlardı, şuan ismi yok, eskiden iş arayanlar buraya gelip iş aradı” dedi.
KÖPEK PAZARI
Suruç’taki uzun çarşısının sonu ise köpek pazarıdır. Köpek pazarının ismi Suruç’ta tek o bölgede köpeklerin çok olması nedeniyle köpek pazarı denilmiş.
KADIN PAZARI
Bölge kadınlarının Suruç Kara Yolu’nda köyden getirdikleri süt yoğurt gibi köy eşyası sattığı yerdir. Burada sadece kadınlar satış yaptığı için kadın pazarı denilmiş. Kadınlar pazarının zamanla yok olduğunu ifade eden Mehmet Kaya, “kadınlar eskiden, köyden getirdiklerini Kara Yolu’nda kurdukları pazarda satarlardı. Zamanla kadınların bu pazarı yok oldu” ifadelerini kullandı.