Tahliye Kararı Veren 2 Hakim Gözaltında

Tahliye Kararı Veren 2 Hakim Gözaltında

Aralarında Hidayet Karaca ve bazı polislerin de bulunduğu 75 kişi hakkında tahliye kararı veren 2 hakim gözaltına alındı. Eski 29. Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi Metin ...

30 Nisan 2015 - 21:25

fft107_mf4362822Aralarında Hidayet Karaca ve bazı polislerin de bulunduğu 75 kişi hakkında tahliye kararı veren 2 hakim gözaltına alındı. Eski 29. Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi Metin Özçelik ile 32. Asliye Ceza Hakimi Mustafa Başer “örgüt üyeliği” suçlamasıyla tutuklanma talebiyle Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ne sevk edildi. Savcı Zekeriya Öz, Twitter hesabından attığı twitlerle gözaltılara tepki gösterdi. Aralarında Hidayet Karaca ve bazı polislerin de bulunduğu 75 kişi hakkında tahliye kararı veren 2 hakim gözaltına alındı. Tahliye kararlarının hemen ardından HSYK tarafından geçici olarak açığa alınan 29. Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi Metin Özçelik ile 32. Asliye Ceza Hakimi Mustafa Başer, örgüt üyeliği suçlamasıyla tutuklanma talebiyle Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ne sevk edildi.
Edinilen bilgiye göre, ‘paralel yapı’ soruşturmasında reddi hakim kararı veren Hakim Metin Özçelik ile polislerin tahliyesi kararını veren Hakim Mustafa Başer hakkındaki gözaltı kararı, HSYK Başmüfettişi Yunus Nadi Kolukısa’nın talebi üzerine Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından verildi.
Bu gelişme üzerine Bakırköy Cumhuriyet Başsavcı Vekili İdris Kurt’un görüşme talebi, hakim Metin Özçelik’e iletildi. Özçelik ifade vermek üzere Bakırköy Adliyesi’ne gitti ve tutuklanma talebiyle Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ne sevk edildi. HAKİM ÖZÇELİK: HALEN HAKİMİM, GÖZALTINA ALMA HAKLARI YOK
Saat 18.30 sıralarında avukatı Önder Durdu ile birlikte Bakırköy Adliyesi’ne gelen Hakim Metin Özçelik, gazetecilere açıklamada bulundu.
Özçelik, şunları söyledi: “Emniyet’ten bir davet alarak, Terörle Mücadele’den bir komiser aradı, Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nden beklendiğim söylendi. HSYK Başmüfettişliği’nin bir yazı gönderdiği ve benim ifademin alınmasının istendiğini söyledi. ‘Gözaltı kararı yok’ dedi. Ama basında da evrak üzerinden sorguya sevk edildiğim ve 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde sorgu için beklendiğim şeklinde haberler var. İçeri girince göreceğiz. Ben şu anda görevli İstanbul hakimiyim. Zaten yargıda böyle bir gözaltı kararı, sorguya sevk kararı falan, şu ana kadar hiç ben hukukçu olarak ne okudum, ne duydum, ne gördüm. Bu da böyle bir ilk olacak zannediyorum. Ben halen hakimim, bu nedenle ağır cezalık suçlar ve suçüstü dışında hakkımda gözaltı kararı verilemez. İçeride göreceğiz ne olduğunu. Ben bir karar verdim, hukuki bir karar verdim. Gerekçelerini belirttim. Onun dışında yani ben o kararın sonuna kadar arkasındayım. Gerekçelerini izah ettim. Bunun dışında da söyleyebilecek başka bir şey yok.”
AVUKATI: BÖYLE BİR UYGULAMAYA ŞİMDİYE KADAR RASTLAMADIK
Avukat Önder Durdu da, müvekkilinin kararının hukuk çerçevesinde bir karar olduğunu savunarak, “Bu uygulama da Türk hukuk tarihinde karşılaştığımız bir uygulama değil. Açıkçası net bir bilgimiz de yok. İçeri girdiğimizde biz de öğreneceğiz” dedi.
ADLİYEDE BAŞSAVCI VEKİLİNDEN SERT ÇIKIŞ
Öte yandan henüz gözaltına alınmadan önce hakim Metin Özçelik akşam saatlerinde Çağlayan Adalet Sarayı’na geldi. Metin Özçelik, adliyede bulunan basın odasına uğrayarak, gazetecilere, “Odamı topladım. Sizinle de vedalaşmaya geldim” dedi. Özçelik, gazetecilerle kararı hakkında sohbet ederken adliyenin idari işlerinden sorumlu başsavcı vekili Hacı Hasan Bölükbaşı ve bir grup polis basın odasına geldi. Bölükbaşı, odanın kapısını açarak, ‘Burayı boşaltın. Burada basın açıklaması yapılamaz.Yapacaksanız çıkın dışarda yapın” dedi.
Bölükbaşı’nın uyarısı üzerine Özçelik “Çıkıyorum başsavcım” diyerek çantasındaki yazılı açıklamaları basın mensuplarına dağıttı. Bu sırada Bölükbaşı yanındaki polislerle birlikte basın odasından ayrıldı. ÖZÇELİK: KARARIM HUKUKİ
Kararının arkasında olduğunu belirten Özçelik, “Kararım tamamen hukukidir. Türkiye ’de yaşananlar uzun süre sürdürülebilir bir durum değil. Türkiye’ye hukuk geri geldiğinde, şu an bu kararları verenler arkasında durabilecek mi? Umarım onlar da hukuki olarak kararlarını savunabilirler. Bu az önceki olay bile Türkiye’nin şu andaki geldiği durumu gösteriyor” dedi.
Özçelik, bu sözlerinin ardından gazetecilerle tokalaşarak veda etti. Bu gelişmenin ardından da Özçelik gözaltına alınarak, tutuklanma talebiyle Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ne sevk edildi.