Tarım Bakanlığı’nda yolsuzluk var mı yok mu?

Tarım Bakanlığı'nda yolsuzluk var mı yok mu?

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba'nın prim desteklemeleri ödemelerinde yaşanan usulsüzlüklerle ilgili çıkışı, Bakanlık'ta tam bir polemiğe dönüştü.

09 Eylül 2017 - 07:53

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba'nın prim desteklemeleri ödemelerinde yaşanan usulsüzlüklerle ilgili çıkışı, Bakanlık'ta tam bir polemiğe dönüştü. Tarım Bakanlığı'nda yolsuzluk var mı yok mu? Bu yolsuzluk sadece prim desteklerinde yaşanan usulsüzlüklerle mi sınırlı?

Milligazete yazarı  Sadettin İnan köşe yazısında Tarım Bakanlığı ve ‘yolsuzluk’ başlık köşe yazısı tekrar bakanlıkta yolsuzluk varmı yokmu , varsa yeni bakan Fakıbaba neşter atacakmı...

www.haber-sanliurfa.com'da yayınlanan Analiz adlı yazı dizisinde Çeteleşmiş Kirli Yapılar ve Destekçileri başlık altında Bakanlık'ta yaşanan usulsüzlükleri 19 madde olarak sıralanmıştı... bu zamana kadar hiç bir girişim olmadı  olacakmıda merak o konusu  işte 19 maddenin yer aldığı haber Çeteleşmiş Kirli Yapılar ve Destekçileri ANALiZ - 4-  ve Milligazete yazarı  Sadettin İnan'ın köşe yazısı

Tarım Bakanlığı ve ‘yolsuzluk’

Uzun bir zamandır Tarım Bakanlığı'nı takip eden bir gazeteci olarak ben fazla bir şey söylemeyeceğim. Bu konuda sadece şunu söyleyebilirim. Bakanlık'ta herhangi bir çalışana 'usulsüzlük' ve 'yolsuzlukla' ilgili fikrini sorsanız yüz ifadeleri size zaten her şeyi anlatır.

Yaptığımız bazı haberlerden dolayı kimileri 'açtıkları davalarla' kimileri de 'itibarsızlaştırmaya çalışarak' akılları sıra bizi 'terbiye' etmeye kalkışmışlardı. Hatta şahsımla ilgili attıkları iftirayı da sözde belgeleyeceklerdi. Hâlâ belge bekliyoruz!

Dediğim gibi fazla söze gerek yok. Zaten Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bile gidişatından memnun olmadığı bakanlıkların başında Tarım Bakanlığı'nın gelmesi zaten birçok şeyi ortaya koymuyor mu? 

Ne diyelim, Allah kimseye 'yüzleşemeyeceği' ve 'hesabını veremeyeceği' işler yaptırmasın.

Tarım Bakanlığı’nda yolsuzluk polemiği bir tarafa Türkiye yeniden ‘saman ithal’ etmeye başladı. Yani bırakın yemi, hayvanı, otu bile ithal ediyoruz. Sözde tarımda ‘milli’ ve ‘yerli’ üretimi teşvik etmek amacıyla Milli Tarım Projesi açıklanmıştı. Ancak ne acıdır bu politika ile birebir zıt olan uygulamalardan da taviz verilmiyor. Yani anlayacağınız ülke tarımı adım adım bitiriliyor. Allah hakkımızda hayırlısını versin ancak gidişat hiç de iç açıcı değil.

Aslında sorunlar belli. Eee bu sorunlara karşı çözüm üretmek çok mu zor?

Hayır. Sadece kendisini işine adayacak yöneticilere ihtiyaç var. Yani tarımda yöneticiler, ‘başka işlere(!)’ değil sadece işlerine konsantre olsunlar, yerli üretim kendiliğinden gelecek, çiftçi de kalkınacaktır.

Ne demek istediğimi bir örnekle anlatayım. Vatandaş, hayvancılığı seviyor ve bu işi de biliyor. Bildiği işi de yapmak istiyor ama sermayesi yok. Yani biraz desteğe ihtiyacı var. Devlet de zaten bu işler için bütçeden kaynak ayırmış. Ama gelin görün ki, vatandaş prosedürlerden dolayı bu kaynaklardan yararlanamıyor. Şimdi size soruyorum; bu vatandaşa ‘köstek’ olan prosedürleri ortadan kaldırmak çok mu zor?

Hepimizin cep telefonu var ve birçoğumuz bankalardan gelen şöyle bir mesajla karşılaşmışızdır. ‘İşte şu kadar tüketici krediniz hazır. Kullanmak için sadece evet demeniz yeterli’ diye. Yani bankalar, vatandaşların tüketici kredisi kullanması için bütün prosedürleri kaldırmış durumda. Krediyi kullanmanız için sadece ‘evet’ demeniz yeterli oluyor.

Pekâlâ, üretmek isteyen vatandaşa ne yapıyoruz? ‘Prosedürlerle’ anasından emdiği sütü burnundan getiriyoruz. ‘Tüketici’ tarafındaysanız kredi kullanmanız için bütün prosedürler ‘insancıl’ hale getiriliyor ama ‘üretici’ tarafındaysanız prosedürlerden hiçbir taviz verilmiyor.

Şimdi size soruyorum, bu kafayla kendi hayvanımızı üretebilir miyiz? Et fiyatlarını düşürebilir miyiz?

Hayır…

İşte kendi çıkarlarımız ülke çıkarlarının önüne geçerse böyle oluyor demek ki! Üretmek isteyen vatandaşı üretimden soğutan prosedürler gündemimize bile girmiyor.

Onun için bir kez daha söylüyorum. ‘Yerli’ ve ‘milli’ üretim için Tarım Bakanlığı’nda ‘başka işlere(!)’ değil sadece işine konsantre olacak yöneticilere ihtiyacımız var.

Kaynak: milligazetede

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Suruç'ta Yıldız'dan silah zoru ile blok oy iddiası
Suruç'ta Yıldız'dan silah zoru ile blok oy iddiası
Suruç'ta 7 olay : Bıçaklı ve silahlı kavga!
Suruç'ta 7 olay : Bıçaklı ve silahlı kavga!