Tatlıses Müzesine İlgi Az

Tatlıses Müzesine İlgi Az

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından ünlü türkücü İbrahim Tatlıses adına açılan müzik müzesi, yeteri kadar ilgi görmüyor. Harran Kapısı yanında bulunan Yasin’in Kahvesi’ni restore ederek, müzeye çeviren ...

17 Kasım 2014 - 21:46

indir (1)Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından ünlü türkücü İbrahim Tatlıses adına açılan müzik müzesi, yeteri kadar ilgi görmüyor.
Harran Kapısı yanında bulunan Yasin’in Kahvesi’ni restore ederek, müzeye çeviren Büyükşehir Belediyesi, daha sonra İbrahim Tatlıses müzesi oluşturdu. Açılışını bizzat Tatlıses’in yaptığı müze, yeterli ilgiyi göremiyor.
Günlük 30 civarında kişinin ziyaret ettiği müzede, Tatlıses’in balmumu heykeli, plak ve ses kasetleri, aldığı ödüller, kıyafetleri ve aksesuarlarının yanı sıra Şanlıurfa’nın mahalli sanatçılarının heykellerinin yer aldığı kısım da bulunuyor.
Müze yetkilisi Nuri Oymak, müzenin 2013 yılında açıldığını anımsatarak, ilk günden bu yana ziyaretçi sayısının düşük olduğunu söyledi. Günde ortalama 30 kişinin müzeyi ziyaret ettiğini belirten Oymak, “Bilindiği gibi burası eskiden Yasin’in Kahvesiydi. Daha sonra Büyükşehir Belediye Başkanı A. Eşref Fakıbaba, burayı restore ettirerek, müzeye çevirdi. Ardından Tatlıses bölümü açıldı. İbrahim Tatlıses müzesinin açılışını da bizzat kendisi yaptı. Müzede Tatlıses’in heykeli yanı sıra sahnelerde kullandığı kıyafet ve aksesuarları, tespih, gözlük ve kasetleri bulunuyor. Öte yandan Şanlıurfa’nın mahalli sanatçılarının bulunduğu kısım bulunuyor. Geleneksel Urfa Müziğini tanıtan bir kısım da bulunuyor ama ziyaretçi sayısı oldukça az oluyor.
Gün içerisinde ortalama 30 ziyaretçi müzeyi ziyaret ediyor. Ziyaretçilerin büyük bir kısmı da Şanlıurfa’nın yerli vatandaşları oluyor. Dışarıdan da gelenler oluyor ancak sayıları çok az” dedi.
İmparator lakabıyla bilinen ünlü türkücü İbrahim Tatlıses adına açılan müzenin tanıtıma ihtiyacı olduğu düşünler de var. Vatandaşlar, müzelerin tanıtılması için çalışmaların yapılması gerektiğini söyledi. kaynak:urfahaberler