TRT KURDÎ MÜDÜRÜ İLK PROĞRAMINI MEMLEKETİ URFA’DA YAPTI

TRT KURDÎ MÜDÜRÜ İLK PROĞRAMINI MEMLEKETİ URFA’DA YAPTI

Kürt Şair Mehmet Aydoğdu’nun sunuculuğunu üstlendiği TRT Kurdî’nin yeni TV programı "JI BO ÇI"nın çekimleri Şanlıurfa'da yapıldı. TRT Kurdî'de Müdürlük de yapan Mehmet Aydoğdu'nun ilk ...

15 Nisan 2016 - 07:49

TRT KURDÎ MÜDÜRÜ İLK PROĞRAMINI MEMLEKETİ URFA'DA YAPTI
Kürt Şair Mehmet Aydoğdu’nun sunuculuğunu üstlendiği TRT Kurdî’nin yeni TV programı “JI BO ÇI”nın çekimleri Şanlıurfa’da yapıldı. TRT Kurdî’de Müdürlük de yapan Mehmet Aydoğdu’nun ilk TV programı “JI BO ÇI” 21 Nisan Perşembe günü saat 22.00’da TRT Kurdî kanalında ekrana gelecek. Sokakların sesi “JI BO ÇI” sloganıyla ekranlara gelecek programda, “Neden, Nasıl, Ne zaman, Ne?, Ne için, Siz nasıl yaptınız, nerde yaptınız, siz neden yaptınız? ve Neden istiyorsunuz, Neden istemiyorsunuz?” Sorularına halkın verdiği cevaplar yer alacak. Sunuculuğunu Şanlıurfalı Kürt Şair ve TRT Kurdî müdürü Mehmet Aydoğdu’nun yaptığı ve ilk bölümlerinin Şanlıurfa’da çekildiği “JI BO ÇI” TRT Kurdî kanalında 21 Nisan Perşembe günü saat 22.00’da ekranlara gelecek. Mehmet Aydoğdu Kimdir?
Şanlıurfa’nın Gururu Kürt Şair Mehmet Aydoğdu, TRT Kurdî Radyosunda yaptığı “AWAZA DENG Ê DİLAN” programı ve TV programı “JI BO ÇI” dan özel hayatına, hakkında bilinmeyenleri siz değerli haber-sanliurfa.com okuyucuları için aktardı.
1964 tarihinde Şanlıurfa’nın Hilvan ilçesinin Çimdeli mahallesinde dünyaya gelen Mehmet Aydoğdu İlkokulu doğduğu mahallede tamamladı. İlkokuldan sonra Kur’an Kursuna giden Aydoğdu babasının vefatından dolayı gecikmeli olarak Şanlıurfa imam Hatip okulunun orta kısmına başladı. Ortaokuldan sonra Şanlıurfa imam hatip lisesine devam etti. Son sınıfta okulların kapanmasına 20 gün gibi bir süre kala kaydını Siverek imam hatip lisesine aldırarak buradan mezun oldu.
Mehmet Aydoğdu, 21 Temmuz 1987 tarihinde camii imam hatipliğine atandı. 1996’nin 10’uncu ayında sağlık sorunlarından dolayı Harran üniversitesine naklen geçiş yaptı. Harran Üniversitesi’nde memurluğu sırasında ön lisans eğitimini Anadolu Üniversitesi Açık öğretim Meslek Yüksekokulu İlahiyat bölümünde tamamladı. Aydoğdu, 6 Mart 2009’da TRT Genel Müdürlüğü’ne naklen geçiş yaptı. TRT ye geçtiği dönemde bazı çevreler tarafından sıkıntılara, fiziki ve psikolojik baskılara maruz bırakıldı.
Halen TRT Kurdî Kanal Koordinatörlüğü’nde Yayın Planlama Müdürlüğü görevini yürüten Aydoğdu ayrıca bir buçuk yıldır TRT Kurdî radyosunda “AWAZA DENG Ê DİLA” isimli şiir programı ile dinleyiciler karşısına çıkıyor.
İlk TV programı “JI BO ÇI”nın çekimlerini Şanlıurfa’da tamamladı. Mehmet Aydoğdu İlk TV programı olan “JI BO ÇI” ile 21 Nisan 2016 Perşembe günü saat 22.00’de ekranlara merhaba diyecek. www.haber-sanliurfa.com Şanlıurfa’ya olan özlemini bir TV programında böyle seslendirmişti.Kürt Şair Mehmet Aydoğdu’nun Kürtçe şiirlerinden iki tanesini kendisinin de iznini alarak siz okuyucularımızla paylaşıyoruz. DAYÎKÊ Bar giranê dayîkê
Qeder reşê dayîkê
Bexte reşê day kê
Te zar xweşê dayîkê Li vêdinyê hembalî
Car carna ti dinalî
Li çolan ti bêmalî
Derdê dinyê bê halî Bar giranê dayîkê
Qeder reşê dayîkê
Bexte reşê dayîkê
Te zar xweşê dayîkê Barê dinyê li sere
Karanre dike şere
Para xwe derd û qehre
Nizam çito qedere Bar giranê dayîkê
Qeder reşê dayîkê
Bexte reşê dayîkê
Te zar xweşê dayîkê Derda kirîye hala
Dikşîne qehra sala
Wenda kir rîya mala
B’çavê şil destê vala Bar giranê dayîkê
Qeder reşê dayîkê
Bexte reşê dayîkê
Te zar xweşê dayîkê Hesreta xewa şeva
Karê xwe derdû cefa
Warê xwe zinar qefa
Mêr û zarok bê vefa Bar giranê dayîkê
Qeder reşê dayîkê
Bexte reşê dayîkê
Te zar xweşê dayîkê 15/09/2004 – 15:08. Çarşem
Mediko Riha DEŞTA RIHAYÊ GERME Deşta Rihayê germe
Dilêm ji bo te nerme
Cih warê Pêxembera
Sewdalyê navê teme Rojhilat Wêranşehre
Cilab tev dar û bere
Evîna te l’dinyayê
Ez kirim lal û kere Bakur Hîlwan û Sêreg
Bakur roj ava Hewag
Bi sîsarkan navdare
Li ber ferêt Bîracik
Tille gewr û Herranê Wan nadim bi cîhanê
Binya kelê xûyaye
Golla Xelîl Rehmanê
Ber xetê Serêkanî Ji minre rih û canî
Pirsûs û Xelfetîyê
Warê egît şêranî
Dora Rihayê çîya
Tev çêra berx û mîya
Golla Zelxêw masîya
Agirê azadîya 29/01/2010-15:15-Înî
Di zikê dolmişêda di
Mabêna Amed û Sêragêda