TRT TÜRKÜ’DE “TÜRKÜ MUHABBETİ” BAŞLIYOR

TRT TÜRKÜ’DE “TÜRKÜ MUHABBETİ” BAŞLIYOR

Salih Turhan ve Abuzer Akbıyık’ın hazırlayıp sunduğu “Türkü Muhabbeti” programı her 2017 yılında her Cuma saat 18:00-19:arası TRT Türkü radyo kanalında yayınlanacak.

26 Aralık 2016 - 11:04

Salih Turhan ve Abuzer Akbıyık’ın hazırlayıp sunduğu “Türkü Muhabbeti” programı her 2017 yılında her Cuma saat 18:00-19:arası TRT Türkü radyo kanalında yayınlanacak.

TRT Ankara Radyosu tarafından hazırlanan, yapımcılığını Şükrü Özgen’in Spikerliğini Derya Kaya’nın üstlendiği ve her yönü ile türkülerin konuşulacağı radyo programı 2017 yılı başından itibaren her Cuma saat 18:00-19:00 arası “TRT Türkü” kanalında yayınlanacak. 

Programın konusu hakkında bilgi veren Ses Sanatçısı ve Araştırmacı Yazar Salih Turhan, şunları söyledi” Programın konusu, halkımızın sevincini, yasını, kederini, coşkusunu yansıttığı ve halk kültürümüzün en önemli kaynağı olan Türkülerdir. Programda, Türkülerin her yönü üzerine muhabbet edilecek ve konu ile ilgili Türkü örnekleri sunulacaktır. Bazı programlarda konu ile ilgili araştırmacı, akademisyen ve sanatçılar davet edilerek, onların görüş ve düşüncelerine yer verilecektir. “ dedi.    

Salih Turhan programın hedef kitlesi ile de şunları söyledi” Programımız Konservatuar, Üniversite Halk Edebiyatı, Müzik ve Halkoyunları bölümü ve Müzik lisesi öğrencileri,  öğretmenleri, Amatör veya profesyonel olarak müzik icra eden sanatçılar, akademisyenler, araştırmacılar ve genel halk müziği dinleyicilerine yöneliktir. Bir başka ifade ile Türkü seven herkesi Cuma günleri saat 18:00-19:00 arasında TRT Türkü’ye bekliyoruz dedi.

Folklor araştırmacısı ve Yazar Abuzer Akbıyık da programda yer alacak konularla ilgili şu bilgileri verdi. “Zamanın yettiği ölçüde programımızda Türkülerle ilgili hemen her konuya yer vermeye çalışacağız. Özet olarak söylersek programımızda Türküler, Uzun havalar, Oyun havaları, Türkülerin felsefesi, edebi ve müzikal yönü,  Türkülerde Anonim-Beste konusu, Türküler ile ilgili tartışmalı konular, Şairleri/Ozanları karıştırılan türküler, farklı görüşler, çözüm yolları,  öneriler,  Türkülerin ilişkili olduğu bilim dalları, Halk müziği araştırma ve derlemeleri, Repertuar kurulları kriter ve çalışması, Formlar,  Varyantlar,  Deme, Çevirme, Deyişme türküler, Türler, Kadın ağzı-erkek ağzı türküler, Müzikal yapı ve edebi yapı/kuruluş, Türk Dünyası Müziği, Rumeli, Balkan, Cezayir, Yemen Türküleri, Koro-Solo icra ve sunum, Halk Müziğinim mihenk taşları, Halk müziği sanatçıları ve aşıklar, Araştırmacılar, Kaynak kişiler, Derlemeciler, Bestekarlar, Mahalli Sanatçılar, Müzik eğitim ve icra kurumları,  Müzik kursları, Halk müziği literatürü, Halk müziği telif hakları, Ticari olarak Halk müziği sektörü, konser, festival, çeşitli etkinlikler, İnternet, Radyo ve Televizyon yayınları ile ilgili konulara yer vereceğiz. Elbette ki, sohbetimizle ilgili türküler de yer vereceğiz.” dedi. 

Kaynak: haber bülteni

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..