Türkiye’de Tekrarlanan Yanlış Çözümlerle...

Türkiye’de Tekrarlanan Yanlış Çözümlerle Çözümsüzlük…

Cumhuruyetin kuruluşundan bu yana neredeyse bir asra yakın zaman geçti.Sıkıyönetim, OHAL, darbe ve darbe girişimleri ile dolu bir tarih. 6 asırlık üç kıtada hüküm sürmüş bir ...

03 Eylül 2016 - 15:16

Türkiye'de Tekrarlanan Yanlış Çözümlerle Çözümsüzlük...Cumhuruyetin kuruluşundan bu yana neredeyse bir asra yakın zaman geçti.Sıkıyönetim, OHAL, darbe ve darbe girişimleri ile dolu bir tarih.
6 asırlık üç kıtada hüküm sürmüş bir imparatorluğun mirası üzerine kurulmasına rağmen iç sorunlarını hala çözememiş.
Geçmişten ders almak yerine sorunların çözümü ićin tekrarlanan yanlış çözümlerle çözümsüzlük dayatılmaya devam ediyor.
Değinmek istediğim ülkenin en önemli sorunu,  yani Kürt sorunu. Bu sorun yok denerek, üstü örtülerek, en önemliside  şiddet ile çözülemez.Bu güne kadarda çözülemedi.   Çözümsüzlük şiddet nedeni ile iki halk arasında onarılması güç sorunları birlikte getirdiği gibi giderek yöntem olarak iki taraf arasında güçlenerek devem ediyor.
Ülkede çatışmalardan dolayı çoğunu masum insanların oluşturduğu cenaze gitmedik köy ve mezra kalmadı. Köyler boşaltıldı yetmedi toplu katliam ile şimdi ilçeler bombalanıp göç ettiriliyor.Göçenler gittikleri yeni yerlere sorunlarını birlikte götürüyorlar,sorunlar oralara taşınıyor.
Diğer taraftan 12 Eylül darbesi ve sonrası vahşete tepki olarak 40 yılı aşan, şiddete dayalı silahlı çözüm arayan kısaca öncü savaşı veren, kurtarılmış bölge anlayışı ile bir yerlere varmak isteyen mücadele var.Yaşayarak görüyoruz.
Bir karış kurtarılmış alan yaratılamadığı gibi bu uğurda binlerce insan feda edildi.
Karşılıklı şiddet beslenerek devem ediyor.Hala OHAL ilanı ile meclis askıya alınarak, Valilere verilen sınırsız yetkiler ile ülke idare edilmeye çalışılıyor.
Hala neden ve niçin sorularının karşılığı verilemiyor, verilmiyor yada çarpıtıp güce kaynak olan şiddet ile çözüme yönlendiriliyor.
İletişim kaynakları,tv.,gazeteler kapatılıyor,çözüm üretmek isteyen aydınlar,bilim adamları,yazarlar çözümü farklı yöntemlerden gördükleri için tutuklanıyor,görüşlerini açıklamalarına izin verilmiyor.
Oysa kısa bir süre önce barış süreci yaşandı.Ülke tarihinde kamuoyu önünde tartışılıp çözüme çare olacak diye umutla beklenen, cenazelerini gelmediği, silahların karşılıklı sustuğu süreç tarihte bir ilkti. Bölüm 1 03/09/2016 Dr. Adnan Güllüoğlu