Ukrayna Uçaklarının Rotalarının Değiştirildiğini Açıkladı

Ukrayna: Bundan sonra İran üzerinden uçmayacağız!

Ukrayna Uçaklarının Rotalarının Değiştirildiğini Açıkladı
11 Ocak 2020 - 15:26

Ukrayna Uluslararası Havayolları Başkan Yardımcısı, uçuş rotalarının değiştirildiği ve şirket uçaklarının bundan böyle İran üzerinde uçmayacağı bildirildi.

Ukrayna Uluslararası Havayolları'ndan yapılan açıklamada, İran'ın tam sorumluluk alması gerektiği vurgulanırken, İranlı yetkililerin havaalanını kapatması söylendi. Uçak ve havayolu hareket memuru arasında konuşarak iletişim kurulduğu da aktarıldı.

Çok fazla bagaj olduğu için uçuşta rötar yaşandığı, bu nedenle kaptan pilotun bazılarını bırakmaya karar verdiği bildirildi. 

Aynı zamanda Tahran havalimanından olası bir tehdide karşı uyarı almadıkları da aktarıldı.

Ukrayna Havayolları Genel Müdürü Yevgeniy Dıhne tarafından İran'da füzeyle düşürülen uçağa yönelik yapılan açıklamada, "Biz bir saniyeliğine bile olsa bizim ekibimizin teknik sebeplerden dolayı böyle trajediye sebep olabileceği ihtimalini düşünmedik. Bizimle bu konuda aynı fikirleri paylaşan ve paylaşmaya devam edenlere teşekkür ederiz. Bizim için bu çok önemli. Bu ekipteki çocuklar bizim en iyi ekibimizdi" dedi.

Ukrayna İstihbarat Servisi (SBU) Başkanı İvan Bakanov da konuya ilişkin açıklama yaparak, "Bu ateşlenen füzenin otomatik olarak değil, elle ateşlendiğini artık biliyoruz. Dün iki ihtimal üzerinde duruyorduk istihbarat ekibi olarak. Ya düşürülmüştü ya da bir terör saldırısına kurban gitmişti. Bugün artık roketle düşürüldüğünden eminiz" şeklinde konuştu. 

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ise İran’ın suçunu itiraf etmesi üzerine İran yönetimine çok yönlü bir soruşturmaya hazır olmaları gerektiğini ifade etmişti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum