Urfa’da Tirit’le güne başlamak...

Urfa'da Tirit'le güne başlamak...

Urfalıların kahvaltıda vazgeçmediği ve "Her derde deva" dedikleri ana katkısı et olan Tirit’in ustalarından Bedir Gül, "Tirit’le güne başlayan kişi başka öğün yemese de olur" diyor. 

21 Şubat 2017 - 23:41

Urfalıların kahvaltıda vazgeçmediği ve "Her derde deva" dedikleri ana katkısı et olan Tirit’in ustalarından Bedir Gül, "Tirit’le güne başlayan kişi başka öğün yemese de olur" diyor. 

Tarihi ile olduğu kadar mutfağı ile de ünlü kentlerden olan Urfa'da, kentliler herkesin aksine sabah kahvaltılarını ana maddesi et olan Tirit ile yapıyor. Urfalılar, kahvaltıda vazgeçemedikleri Tirit için "Her derde deva" demeyi ihmal etmiyor. Urfa'nın Haşimiye Meydanı'nda uzun yıllardır Tiritçilik yapan Bedir Gül, sabah gün ağarmadan namazdan çıkacak Urfalılara Tirit hazırlıyor. 

KAHVALTIDA ET

Kaz, ördek, koyun hayvan etlerinin kullanıldığı Tirit, kaynayan et suyuna bayat ekmek doğranarak hazırlanıyor. Urfa'da daha çok dana eti kullanılarak yapılan Tirit’in nasıl yapıldığını anlatan 25 yıllık Tirit ustası Gül, Tirit’in lezzetinin nereden geldiğini şu sözlerle anlattı: "But şeklindeki dana etini yumurta şeklinde doğruyoruz. Sonra 45 dakika pişiriyoruz. Elle birbirinden ayırıyoruz. Sabah 5 ya da 6’da servise hazır hale getiriyoruz" dedi.

SAAT 10.00'DA TÜKENİYOR

Tirit’in lezzetli olması için içine koyun kuyruğu ve safran koyduklarını söyleyen Gül, "Safran faydalıdır. Bir de ekmeğimizin bayat olması lazım. Hem israf da olmuyor ekmekte. Ekmeğin üstüne etleri yerleştiriyoruz, sonra et suyunu koyuyoruz. İsteğe göre üzerine sarımsaklı yoğurt bırakılır. Sarımsakın da faydası çok tabi. Bu nedenle Tirit’le güne başlayan kişi başka öğün yemese de olur" dedi. Sabah erken saatlerde halkın ilgi gösterdiği Tirit yemeğinin saat 10.00'a kadar tükendiğini söyleyen Gül, "Urfa ile bütünleşmiş bir yemek. Bazen sünnet düğünlerinde sipariş alıyoruz ve 500 kişiye Tirit hazırlıyoruz. Urfa'ya gelen herkesin bu tat ile tanışması lazım" ifadesini kullandı. 

Kaynak: dihaber

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..