URFA FISTIĞI TEZGâHTAKİ YERİNİ ALDI

URFA FISTIĞI TEZGâHTAKİ YERİNİ ALDI

Şanlıurfa’da heyecanla beklenen Urfa fıstığı ilk mahsulünü vermeye başladı. Her yıl Temmuz-Ağustos aylarında ilk ürünü alınan Urfa fıstığı bu yıl da yeşil olarak toplanmaya başlandı. Hafta ...

15 Temmuz 2016 - 19:19

habersanliurfaŞanlıurfa’da heyecanla beklenen Urfa fıstığı ilk mahsulünü vermeye başladı. Her yıl Temmuz-Ağustos aylarında ilk ürünü alınan Urfa fıstığı bu yıl da yeşil olarak toplanmaya başlandı.
Hafta başında toplanan yaş fıstık, tezgâhta yerini almayı bekliyor. Eylül ayının ortalarına kadar toplanacak fıstığın bu yılki mahsulü rekolte de geçen yıla oranla daha fazla olacağı bekleniyor. Kent merkezinde çeşitli noktalarda fıstık satışı yapan esnaf, “Türkiye’deki fıstık ihtiyacının yüzde 75-80’i bilindiği gibi Şanlıurfa’dan karşılanıyor. Allah’tan dileğimiz inşallah fıstık sezonunun sonuna kadar satışlarımız bereketli şekilde devam eder” dedi.
Konuyla ilgili konuşan vatandaşlar ise, “Allah’a şükür fıstığa kavuştuk, tadı çok güzel. Kıştan beridir fıstığın çıkmasını bekliyorduk. Fıstık bildiğiniz gibi Şanlıurfa’da yetişir. Türkiye’nin fıstık ihtiyacının büyük çoğunluğu buradan karşılanır” şeklinde konuştular. Öte yandan, ihracatın düşük seviyede olması çiftçiyi endişelendiriyor. İki yılda bir ürün alan fıstık çiftçisi Rusya’yla ilişkilerin normalleşmesi sonrası fiyatta rahatlama beklentisi içine girmiş durumda. Fiyatların düşük olması halinde depolama yöntemine gidileceği vurgulanıyor. Şu an iç piyasada taze kırmızı 20 liradan, kabuklu eski mahsul fıstık ise 26 liradan alıcı buluyor. Şanlıurfa’dan Dünya’ya ihraç edilen ürüne vurulan “Antep Fıstığı” etiketi ise zaman zaman tartışmaların odağına oturuyor.