Urfa Kent Konseyi ilk toplantısını yaptı

Urfa Kent Konseyi ilk toplantısını yaptı

SÖZEN: KENTE SAHİP ÇIKMADA KOLLEKTİF BİR RUH İNŞA ETMELİYİZ...

07 Aralık 2017 - 18:05

Şanlıurfa Kent Konseyi Başkanı Erkan Sözen Yürütme Kurulu toplantısı öncesinde açıklamalarda bulundu.

26 Kasım 2017 Pazar günü yapılan Seçimli Genel Kurul Toplantımızdan sonra ben ve Yürütme Kurulu arkadaşlarım göreve başladık. Şanlıurfa’nın havasını teneffüs eden, toprağından beslenen, sokaklarında yürüyen her bireyin kentin sahibi olduğu bilinciyle kolektif bir ruhu inşa etmesi gerektiğine inanmaktayız diyen Sözen sözlerine şöyle devam etti:

Ben ve Yürütme Kurulu üyelerimiz bütün gayretimizle kentimize katkıda bulunacağız, Kent Konseyimizin kısa sürede kurumsallaşması için azami çaba gösteriyoruz diyen Sözen, Kadın-Çocuk-Engelli ve Gençlik Meclislerinin; Çocuk ve Aile, hemşehri STK’lar, Çevre ve Şehircilik, Gençlik ve Spor, Muhacir/Misafir dernekler, Afetler ve Kriz, Sosyal Yardım ve Dayanışma, Tarım ve Hayvancılık, Basın-Yayın ve Sosyal Medya, Sağlık, Esnaf ve Sanatkarlar, Eğitim, Kültür/Tarih/Sanat/Turizm ve 2071 AR-GE Çalışma Gruplarımızı asıl ve yedek yürütme kurulu üyelerimizin gözetiminde, Genel Kurulumuzu oluşturan kurum ve STK temsilcilerimizle birlikte oluşturuyoruz dedi.

Kent Konseyi Başkanı Erkan Sözen sözlerine şöyle devam etti:

30 Kasım 2017 tarihinde yapılan Kent Konseyi Yürütme Kurulu toplantısında aşağıdaki hususların değerlendirmesi yapıldı. Buna göre Kent Konseyi olarak öncelikli iki ana başlığı hedef edindik:

A. Şehir ve insanlarımız ile ilgili hususların savunuculuğunu yapmak.

B. Arzulanan bir şehir olmak için çalışmalar yapmak.

Bu anlamda şehre ve insanımıza ait “Dokunulmaz” alanlar tespit edildi. Bu alanların korunması ve geleceğe taşınmasının bir zorunluluk olduğu ifade edildi. Yine bu anlamda aşağıdaki hususların dokunulmazlığını, korunmasını ve geleceğe taşınmasını ve geleceğimize yönelik yatırımların yapılmasını bir vecibe olarak görüyoruz.

1. Şehrimiz ve insanlarımızın mutluluğu için “su” kaynaklarımızın korunması.

2. Hayat kaynağımız olan “toprağın” / tarım arazilerinin korunması.

3. Kent hafızasını oluşturan mimari / “mekanların” korunması ve geleceğe taşımak için işlevselleştirilmesi, tarihi kentsel yapı mirasının korunması, gelecek nesillere aktarılması.

4. Şehir belleğinin korunması amacıyla, yaşam kültürünün korunması ve geleceğe taşınması.

5. Kentte çevre ve doğa duyarlılığının oluşturulması. İklim değişikliği, yenilenebilir enerji, kentsel tarım alanları, sürdürülebilir atık yönetimi ve kirlilik (toprak, su, hava ve gürültü) gibi hususların göz ardı edilmemesi.

6. Başta belediyeler olmak üzere kurumlararası işbirliğinin sağlanması.

Kaynak: haber merkezi

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Şanlıurfa'da, Sosyal Medya Paylaşıma 10 Tutuklama
Şanlıurfa'da, Sosyal Medya Paylaşıma 10 Tutuklama
Şanlıurfa İçin Meteoroloji uyardı! Sağanak yağış var
Şanlıurfa İçin Meteoroloji uyardı! Sağanak yağış var