Urfa Köle Pazarı’nda İş Var, Para Yok!

Urfa Köle Pazarı’nda İş Var, Para Yok!

"Gelip bizi alıyorlar" dedikleri modern çağın "köle pazarında" iş bekleyen Suriyeli mültecilerden Rızık Serbest, "Suriyeliyiz ne yapalım? Hakkımızı bile alamıyoruz. Oysa yapmadığımız iş yok. ...

02 Mart 2016 - 09:29

680x365cc-urf-02-03-16-isci-suriye-pazar3 “Gelip bizi alıyorlar” dedikleri modern çağın “köle pazarında” iş bekleyen Suriyeli mültecilerden Rızık Serbest, “Suriyeliyiz ne yapalım? Hakkımızı bile alamıyoruz. Oysa yapmadığımız iş yok. Ev taşıyor, taş topluyoruz. Bazen de inşaatlarda çalışıyoruz” dedi. Suriye’deki savaştan kaçıp Kürdistan ve Türkiye kentlerine gelen yaklaşık 2 milyon mültecinin sığındıkları kentlerde zorlu yaşam mücadelesi veriyor. Yaklaşık 110 bininin kamplarda, 200 bininin de sokak aralarında yaşadığı Urfa’da hiçbir güvenceleri olmayan mülteciler, düşük ücrete ağır işlerde çalışarak geçimlerini sağlıyor. Suriyeli mülteciler şehrin işlek caddelerinde ya da belirli kıraathanelerde oluşturulan köle pazarlarında, sabahın erken saatlerinden mesai bitimine kadar bekliyor. İş ayrımı yapmayan mültecilerin beklediği mekanlardan biri olan merkez Haliliye ilçesi Yeni Hal Caddesi üzerindeki kaldırımlarda oturan işçiler, soğuk sıcak demeden beklediklerini bazen hiç para kazanmadan dağılmak zorunda kaldıklarını ifade etti.
‘Sömürülen hakkımızı da alamıyoruz’ Genelde inşaatlara ya da sebze-meyve haline amele olarak götürüldüğünü söyleyen mültecilerden 40 yaşındaki Halid Süleyman, “Ailem Humus’ta. Çalışıp onlara para gönderiyorum. Burada kalacak bir yerim yok. Sebze halinde yatıyorum. Kazandığım parayı aileme gönderiyorum” dedi. Günlük en az 20 en çok 50 liraya çalıştıklarını ifade eden Süleyman, “Bazen hiç kazanmıyoruz. Bazen sadece 20 lira. Ücretimizi alamadığımız zamanlar oluyor. Hakkımızı bile alamıyoruz” diyerek, emek sömürüsüne ve yabancı olmanın getirdiği zorluğa dikkat çekti. ‘Gelip bizi alıyorlar!’ 18 yaşında olan Memet Haccazi, 3 kardeşine bakabilmek için her sabah saat 06.00’da Yeni Hal caddesinde iş beklediklerini söyledi. Haccazi, çoğu zaman bu cadde üzerinde işverenlerin gelip kendilerini aldıklarını, ancak paralarını alamadıklarını ifade etti. Günlük kazançlarının değiştiğini söyleyen Haccazi, “Bu cadde de gelip bizi almalarını bekliyoruz. Bazen inşaatlarda beton döküyoruz, bazen ev taşıyoruz. Çoğu zaman paramızı alamıyoruz. Kışın soğukta bekledik. Şimdi de sıcakta gün boyu iş bekliyoruz” dedi. ‘Taş toplatıyoruz, paramızı vermiyorlar’ Tarlalardan taş temizlediklerini, bazen de ev yıkamaya gittiklerini söyleyen 35 yaşındaki Rızık Serbest ise, “Gelip bizi buradan alıyorlar. Onlar için çalışıyoruz, ancak iş bitiminde para vermedikleri oluyor. Suriyeliyiz ne yapalım? Hakkımızı bile alamıyoruz. Oysa yapmadığımız iş yok. Ev taşıyor, taş topluyoruz. Bazen de inşaatlarda çalışıyoruz. Neredeyse her gün buraya geliyor ve bekliyoruz” şeklinde konuştu. URFA (DİHA)