URFA TARİH FIŞKIRIYOR! / NEMRUD DAĞINDA Kİ SİN TAPINAKLARI

URFA TARİH FIŞKIRIYOR! / NEMRUD DAĞINDA Kİ SİN TAPINAKLARI

03 Mart 2018 - 18:56

Dünyanın gözbebeği haline gelen Göbeklitepe ve en az onun kadar yankı bulması beklenen Soğmatar Tepeleri derken Urfa'nın her karışından adeta tarih fışkırıyor!

Urfa Akçakale yolu üzerindeki Nemrud dağındaki Sin Tapınakları ve bu tapınakta elde edilen bulgular tarihçileri şaşırtmaya devam ediyor.

İşte o tapınakla ilgili bilgiler.

URFA'DA AKÇAKALE YOL ÜZERİNDE 10 KİLOMETRE MESAFEDE BULUNAN NEMRUD DAĞINDA Kİ SİN TAPINAKLARI
Urfa ve bölgemizde hüküm süren Hurri krallarına Nemrud deniliyordu. Bunlarda Şehir krallığı hakimdi Bu yüzden Van ilimizde, Adıyaman ilimizde ve bizim Urfa ilimizde Nemrud dağı bulunmaktadır.Ama en meşhuru Adıyaman Kahta ilçemizde ki Nemrud dağıdır..
Urfa' nın merkezinde bulunan Nemrud dağında iki adet Sim tapınağı bulunmaktadır. Biri Der Yakup kilisesi kalıntıların altında ve biride 500 metre aşağısında bulunmaktadır.
SİN (Nanna): Sümer mitolojisindeki (M.Ö. 3500) ay-tanrısıdır. Kaderin tanrısı olarak da anılan Nanna, Enlil ve Ninlil'in oğludur. Nanna Sümerce "aydınlatıcı" mânâsına gelir. Takvimin ve bereketin de tanrısı olan Sin'in sembolleri ayı sembolize eden hilal, boğa ve üç ayaklı bir iskemledir.

Tarihte ilk kez Sümerler "ay" takvimi kullanmış ve bir ayı 30, bir yılı ise 360 gün olarak hesaplamışlardır. Böylelikle sümerlerin ay takvimine göre bir yılda 12 ay bulunur. Ay tanrısına sahip olan sümerler için ayın bir yıl boyunca gökyüzünde yapmış olduğu değişiklikler bu yüzden çok önemliydi.

Ay tanrısı...........; SİN
Güneş tanrısı....; ŞAMAS
Gezegenler tanrısı; İŞTAR

Foto : Vehbi Çiftçi

2018/03/4583630.jpg
2018/03/5730570.jpg
2018/03/5369295.jpg
Kaynak: haber-sanliurfa.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Şanlıurfa'da Yeni Alınan Kararlar ve Karantina Yerleri Açıklandı
Şanlıurfa'da Yeni Alınan Kararlar ve Karantina Yerleri...
Yenişehir'de Bir Bina Daha Karantinaya Alındı
Yenişehir'de Bir Bina Daha Karantinaya Alındı