Urfa Vekili Mahmut Kaçar, Zanzibar’da 15 Temmuz Şehitler...

Urfa Vekili Mahmut Kaçar, Zanzibar'da 15 Temmuz Şehitler Külliyesini Hizmete Açtı

Zanzibar'da inşa edilen 15 Temmuz Şehitler Külliyesi, törenle hizmete açıldı.

24 Eylül 2017 - 14:04

Zanzibar'ın Kombani Bölgesinde Sadakataşı Derneği'nin koordinesinde ve Türkiye'deki bağışçıların desteği ile 2015 yılı Nisan ayında 5 bin 887 metrekare alanda temeli atılan 15 Temmuz Şehitler Külliyesi, törenle hizmete açıldı.

Kur'an-ı Kerim tilavetiyle ilk olarak 225 metrekare alana inşa edilen 350 kişi kapasiteli Hacı Osman Var Camisi'nin açılışı yapıldı. Açılışın ardından külliyedeki ilk ezan okundu ve cemaat namaz kıldı. Namazın ardından Hacı Ayşe Var okulunun ve külliyenin açılış kurdelesi kesildi. Ellerinde Türk bayrağı ve Sadakataşı Derneği'nin flamasını taşıyan Zanzibarlı çocuklar, törende Türk heyetine sevgi gösterisiyle birlikte kendi dillerinde tezahüratlarda bulundu.

Yerleşkesinde cami ve dersliklerin yanı sıra yatakhane, kütüphane, yemekhane, mutfak, idare binası, lojman, spor sahası, banyo ve lavabolar bulunan külliyede, İmam Hatip modelinde erkek öğrencilere yatılı orta okul eğitimi verileceği bildirilirken, 2 milyon 400 bin liraya mal olan projeden bin kişinin istifade edeceği öğrenildi. Ayrıca, külliyedeki tefrişatın Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından yapıldığı belirtildi.

TBMM İdare Amiri ve AK Parti Ankara Milletvekili Ahmet Gündoğdu, bütün Müslümanların kardeş olduğunu, kardeşliğin pekiştirilmesi için Zanzibar'da bulunduklarını söyledi.

Yeryüzünde hak ve batılın savaşı olduğuna dikkati çeken Gündoğdu, "Bu savaşta biz İslam medeniyetinin bize bıraktığı mirası esas alarak 'bir insanın ölümü kainatın ölümüdür, bir insanın kurtuluşu kainatın kurtuluşudur' diyerek buradayız. İslam medeniyetiyle Batı uygarlığı arasındaki bu mücadelenin temelinde Batılıların menfaat merkezli olaylara yaklaşması, sömürüyü esas alması, ölümleri kendinden olan olmayan diye ayırmasıdır, bu ayrımcılıkları yüzünden de yeryüzünün kan gölüne dönmesine ya destek olmaları ya da en hafif tabiriyle göz yummalarıdır. Bizim farkımız Hz. İbrahim ateşe atıldığında o ateşi söndürmek için su taşıyan misali önce yerimizin belli olması, sonra da bu suyu güçlü taşıyarak kardeşlerimizle buluşmak, kardeşlerimizle kucaklaşmak ve kardeşlerimizi sömürünün aracı olmaktan çıkarmaya öncülük etmektir." dedi.

15 Temmuz'un Türkiye için bir dönüm noktası olduğuna değinen Gündoğdu, şöyle devam etti: 

"Külliyemizin adı 15 Temmuz Şehitler Külliyesi. 15 Temmuz tarihi Türkiye için dinimizi ve vatanımızı seviyoruz gözükerek dine ve vatana ihanet edenlerin kalkışma yaptığı tarihin adıdır. Hz. Ali efendimizin 'düşmanın en tehlikelisi sizden gözüküp de sizden olmayandır' ifadesini biz fiili olarak 15 Temmuz'da yaşadık. Kendi ülkesinde bir balina bile karaya vurduğunda kıyameti koparan, 'demokrasinin kitabını yazdık' diye övünen Batılı dostların, Birleşmiş Milletlerin ve benzer kuruluşların 15 Temmuz darbe girişiminde darbenin başarısız olmasına üzülmüş olmasını gerekçeleriyle birlikte çok iyi biliyoruz. Onlar IMF'ye mahkum, Batı'dan emir alan Türkiye özlemiyle yanıp tutuşa dursunlar, biz Türkiye'nin hem büyümesini, kalkınmasını güçlendireceğiz. Hem de kardeşlerimizle buluşmaya devam edeceğiz. Biz 2 milyar İslam aleminin ve insanlığın onuru esas olarak, dini ve ırkı ne olursa olsun insanlığın doğuştan gelen mal, can, din, akıl ve nesil emniyetleri gibi kutsallarını temsil ediyoruz."

"FETÖ mensupları şer odakların piyonlarıdır"

Gündoğdu, Zanzibar Cumhurbaşkanlığı Makamı Devlet Bakanı ve Devrimci Konseyi Başkanı İssa Hacı Gavu'ya hitaben şunları kaydetti: 

"Burada FETÖ'nün mensubu olarak okul açmış olanların buradaki görüntüsü ne olursa olsun onlar uluslar arası şer odaklarının piyonlarıdır, sizin istediğiniz ve ihtiyaç duyduğunuz her okulu biz burada Türkiye Cumhuriyeti devleti ve milleti olarak, sivil toplum örgütleri olarak açmaya hazırız. Bu hazırlığa sizlerin de onlara destek olmayarak katkı sunmanızı özellikle istirham ediyorum."

Zanzibar Cumhurbaşkanlığı Makamı Devlet Bakanı ve Devrimci Konseyi Başkanı İssa Hacı Gavu da külliyenin yapılması ve hizmete girmesinden memnuniyet duyduğunu dile getirdi.

İki ülkenin kardeş olduğuna vurgu yapan Gavu, "Kardeşliğimiz eskiden beri devam ediyor ve biz bu kardeşliğimizi pekiştirmek için buradayız. Biz çok mutluyuz, biz her zaman yanınızdayız. Külliye modern tarihi mimari yapısıyla dikkati çekiyor. Burada yüzlerce öğrenci faydalanacak. Burada her zaman en güzel eğitimin verileceğini düşünüyorum." ifadesini kullandı.

"Türkiye varlığını ve zenginliğini dünya Müslümanları ile paylaşmasını bildi"

Sadakataşı Derneği Başkanı Kemal Özdal ise Türkiye'nin Balkanlardan Ortadoğu'ya Afrika'dan Asya'ya kadar Müslümanların sığınağı ve korunağı haline geldiğini belirtti.

Türkiye'nin devlet ve milletiyle inanç ve tarihinden aldığı paylaşma ve yardımlaşma duygusuyla son yıllarda büyük atılımlar gerçekleştirdiğine vurgu yapan Özdal, büyüyen ve gelişen Türkiye'nin başta Afrika olmak üzere Asya'dan Balkanlara Ortadoğu'dan Kafkaslara Amerika kıtasından Uzak Doğu'ya kadar varlığını ve zenginliğini dünya Müslümanları ile paylaşmasını bildiğini ifade etti.

Özdal, bütün bu olumlu gelişmelerin Türkiye düşmanlarını rahatsız ettiğini ve Türkiye'ye karşı darbe teşebbüsüne varacak kadar gözleri döndürdüğünü kaydetti.

"İç ve dış hain mihrakların Türkiye'ye dolayısıyla İslam toplumuna karşı başlattığı bu hain saldırı başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere milletimizin kahramanca direnişi ile bozguna uğratılmıştır." diyen Özdal, konuşmasını şöyle sürdürdü: 

"İşte o gece vatanımızı ve namusumuzu korumak ve İslam ümmetinin kazanımlarını korumak amacıyla sokağa çıkıp direnirken, 250 kardeşimiz şehit olmuş, 3 bine yakın kardeşimiz yaralanmıştır. Türkiye'nin yaşadığı sevinci de hüznü de kardeş ve dost ülkelerden ayrı görmeyen bizler aramızda menfaat çıkar, dünyevi ihtiras ve fitne kaygısı gütmeden, karşılıksız art niyetsiz ve sadece Allah rızası için imkanlarını paylaşan bir anlayışla bu külliyenin adını 15 Temmuz Şehitleri Külliyesi olarak yaşatmaya karar verdik. Rabbim 15 Temmuz Şehitleri Külliyesini hayırlara vesile kılsın. Bu eğitim kurumundan vatanına milletine ve tüm İslam ümmetine hayırlı ilim adamları yetiştirmeyi nasip etsin."

AK Parti İzmir Milletvekili ve TBMM Tanzanya Dostluk Grubu üyesi Hüseyin Kocabıyık, AK Parti ŞanlıurfaMilletvekili Mahmut Kaçar, Tanzanya Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Nevzat Arslan, TİKA Tanzanya Program Koordinatörü Hikmet Özdenoğlu ve Sadakataşı Derneği'nin partner kuruluşu Müzdalifah Kurumu Mütevelli Heyeti Başkanı Muhammed Hafız da birer konuşma yaptı.

Konuşmaların ardından projeye emeği geçenlere hediye takdimi yapılırken, katılımcılar derslikleri gezerek öğrencilerle sohbet etti. Öğrenciler hep bir ağızdan "teşekkürler Türkiye" diyerek modern eğitim yuvalarına kavuşmanın sevincini gösterdi. Anadolu Ajansı İstanbul Haberler Editörü Hüseyin Altınalan da katıldığı etkinlik dua okunmasıyla son buldu.

Öte yandan, bağışçılar Zanzibar heyeti ile Türkiye'den gelen katılımcıları bir otelde akşam yemeğinde buluşturdu. AK Parti Milletvekili Gündoğdu, burada Zanzibar Meclis Başkanı Zubeyr Ali Mevlid'e Müslümanların kardeş olduğunu ve ümmet üzerinde oynanan oyunları anlattı. Müslümanlar üzerinde çeşitli hain senaryolar kurgulayanların varlığına dikkati çekerek, şer odaklara karşı dikkatli olunması gerektiğini vurgulayan Gündoğdu, FETÖ terör örgütünün hain planları hakkında da bilgiler verdi.

Yemekte konuşmaların ardından katılımcılara plaket verildi.

Kaynak: AA

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Viranşehir'de Tefecilik Operasyonu
Viranşehir'de Tefecilik Operasyonu
Şanlıurfa'da Bıçaklı Kavga: 1 Yaralı
Şanlıurfa'da Bıçaklı Kavga: 1 Yaralı