URFA YAŞAYAN İNSAN HAZİNESİ İLE UNESCO’DA

URFA YAŞAYAN İNSAN HAZİNESİ İLE UNESCO’DA

Gaziantep mutfağı ve yemekleriyle UNESCO tarafından Gastronomi şehri ilan edilirken Urfa "Yaşayan İnsan Hazineleri" UNESCO listesine girdi. Urfa Kısaslı Zakir Veli Aykut (Dertli Divanî) diğeri ...

16 Nisan 2016 - 23:44

URFA YAŞAYAN İNSAN HAZİNESİ İLE UNESCO’DAGaziantep mutfağı ve yemekleriyle UNESCO tarafından Gastronomi şehri ilan edilirken Urfa “Yaşayan İnsan Hazineleri” UNESCO listesine girdi. Urfa Kısaslı Zakir Veli Aykut (Dertli Divanî) diğeri ise Mehmet Acet (Aşık Sefai).
Urfalılar gelecek yıl da Abdullah Balak’ın listeye eklenmesini istiyor. Kültür Bakanlığı Tanıtım Genel Müdür Yardımcısı Şanlıurfalı Selami Yıldız “Türkiye’nin Yaşayan İnsan Hazineleri(20 kişi), 2 Urfalı var, gelecek yıl inşallah Abdullah Balak hocamı ekleriz, çalışıyoruz” paylaşımında bulundu. Türkiye’nin Kayıtlı 20 ‘Yaşayan İnsan Hazinesi’ UNESCO listesine girdi. Ülkelerin gelenek ve göreneklerindeki zenginliğin göstergesi olarak hazırlanan ‘Somut Olmayan Kültürel Miras’ envanter çalışmasına göre, Türkiye’nin 20 kişilik ‘Yaşayan İnsan Hazinesi’ bulunuyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı çalışmaları sonucu Yaşayan İnsan Hazineleri (YİH) Ulusal Envanterinde yer alan 20 kişinin arasında Urfa, Kısaslı Zakir Veli Aykut (Dertli Divanî) ve Mehmet Acet(Aşık Sefai) yer aldı. Şanlıurfalılar gelecek yıl bu listeye Abdullah Balak hocanın da alınmasını istiyor. Yaşayan İnsan Hazineleri’nin ölçütleri ise “Ustalığını 10 yıldır icra ediyor olması sanatını usta-çırak ilişkisi ile öğrenmiş olması, bilgi ve becerisini uygulamadaki üstünlüğü, konusunda ender bulunan bilgiye sahip olması, kişi veya grubun yaptığı işe kendini adamışlığı, kişi veya grubun bilgi ve becerilerini geliştirme yeteneği (sanatının toplumla buluşmasını sağlayacak yenilikler içermesi), kişi veya grubun bilgi ve becerilerini çırağa aktarma becerisi (bir çırak yetiştirmiş olması).” şeklinde sıralanıyor.