Urfa’da 4 Kobanêli ve Çiçek Tutuklandı

Urfa’da 4 Kobanêli ve Çiçek Tutuklandı

Önceki gün tedavi gördükleri evde gözaltına alınan 6 Kobanêli ile yanlarında kalan refakatçıların da aralarında bulunduğu biri çocuk 10 kişi Urfa Adliyesi'ne sevk edildi. Kobanê'de ...

04 Aralık 2014 - 22:54

uıuyıyuı
Önceki gün tedavi gördükleri evde gözaltına alınan 6 Kobanêli ile yanlarında kalan refakatçıların da aralarında bulunduğu biri çocuk 10 kişi Urfa Adliyesi’ne sevk edildi. Kobanê’de yaşanan çatışmalarda farklı tarihlerde yaralanan ve AFAD kayıtları ve resmi girişleri olan Kobanêli 6 yaralı tedavi süresince kaldıkları bağ evine 2 Aralık’ta baskın yapılmış ve 6 yaralıyı 3 refakatçi ve evin sahibi Mustafa Çiçek’i gözaltına alınmıştı. 48 saati aşkın süredir gözaltında tutulan 10 kişi Urfa Adliyesi’ne sevk edildi. ‘Yasa dışı örgüt üyesi’ suçlaması Gözaltında tedavileri yapılmayan yaralıların pansumanları dahi yapılmamıştı. Konuya ilişkin bilgi veren Avukat Sevda Çelik Özbingöl, Urfa Emniyet Müdürlüğü’nde yaralılara ve yanlarında kalan refakatçilere “Yasa dışı silahlı örgüt üyesi olmak” suçlamasıyla gözaltına alındıkları bilgisi verildiğini söyledi. Büyük çoğunluğu susma hakkını kullana gözaltına alınanlara “Size kim baktı?”, “Kim yemek verdi?”, “Kim sizi getirdi” gibi sorular sorulduğunu aktaran Özbingöl, “Yasa dışı örgüt üyesi olmakla suçlanıyorlar ancak sorulan soruların bu suçlamayla ilgisi yok” dedi. Biri çocuk Baskın yapılan bağ evinin sahibi Mustafa Çiçek ve bir üniversite öğrencisi ve bir yaralı haricinde 2 bakıcı ve 5 yaralının Kobanêli olduğu bilgisini veren Özbingöl, gözaltına alınanlardan birinin 16 yaşında çocuk olduğunu Çocuk Şubeye götürüldüğünü, polis baskısı nedeniyle psikolojisinin kötü olduğunu ve sürekli ağladığını söyledi. ‘Ailemin haberi olmadığı için yanlış kimlik verdim’ Bingöl yaralılardan birinin Kuzey Kürdistanlı olduğunu ve verdiği ifadede “Ailemin haberi olmadığı için kimliğimi gizlemek zorunda kaldım” dediğini aktardı. Polisin kimliğini ailesinden dolayı gizleyen bu yaralıdan dolayı çeşitli suçlamalar yöneltmeye çalıştığını kaydeden Özbingöl, yaşananların hukuksuzluk olduğunu kaydetti.
Zaten mağdur olan bu insanlara ikinci bir mağduriyet yaşatıldığını belirten Özbingöl, adliyeye sevk edilen 10 kişinin Cumhuriyet Savcısına ifade vereceğini aktardı. Çiçek ve Kobanêli 4 yaralı tutuklandı>Tedavi gördükleri bağ evine yapılan baskınla gözaltına alınan Kobanêli 4 yaralı ve bağ evinin sahibi “Yasa dışı silahlı örgütü üyesi” oldukları iddiasıyla tutuklandı. Avukatları iki yaralının durumunun ağır olduğunu ve acil ameliyat edilmeleri gerektiğini söyledi. Önceki gün Kobanê’de yaşanan çatışmalarda farklı tarihlerde yaralanan ve AFAD’a kayıtları ve resmi girişleri olan Kobanêli 6 yaralının tedavi gördüğü bağ evine yapılan baskında 10 kişi gözaltına alınmıştı. 48 saat gözaltından kalan 10 kişi sabah saatlerinde Urfa Adliyesi’ne sevk edilmişti. Urfa Cumhuriyet Savcılığı tarafından ifadeleri alınan biri çocuk 3 refakatçi ve 2 yaralı serbest bırakılmıştı. Bağ evinin sahibi Mustafa Çiçek ve 4 yaralı ise “Yasa dışı silahlı örgüt üyesi” oldukları iddiasıyla nöbetçi mahkemeye sevk edildi. Cezaevine gönderildi Nöbetçi mahkemeye çıkarılan 4 yaralı TCK 314/2. maddeden “Yasa dışı silahlı örgüte üye olmak” iddiasıyla tutuklanarak cezaevine gönderildi. Aynı mahkeme yaralıların tedavi edildiği bağ evinin sahibi olan Mustafa Çiçek hakkında ise aynı madde uyarınca tutuklama kararı verdi. Tutuklanan 5 kişi Urfa E Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderildi. 2 yaralının durumu ağır Yaralıların durumuna ilişkin bilgi veren Avukat Sevda Çelik Özbingöl, tutuklanan yaralılardan ikisinin durumunun ağır olduğunu söyledi. Özbingöl iki kişiden birinin sırtından yaralı olduğunu ve doktorlarının ikinci bir ameliyata ihtiyacı olduğunu aktardığını söyledi. Diğer tutuklunun ise elinden sakat kalma riski olduğunu ve acilen ameliyat edilmesi gerektiğini aktardı.
Diha