Urfa’da Ekonomik Kriz Dedikleri Bu Değil mi?

Urfa’da Ekonomik Kriz Dedikleri Bu Değil mi?

URFA (DİHA) - Rusya-Türkiye krizi Urfa'da sebze meyve esnafını da vurdu. Krizden ürettikleri ellerinde kalan esnaf, 47 esnafın iş yaptığı hal alanını göstererek, "Bir iki ...

18 Aralık 2015 - 22:20

indirURFA (DİHA) – Rusya-Türkiye krizi Urfa’da sebze meyve esnafını da vurdu. Krizden ürettikleri ellerinde kalan esnaf, 47 esnafın iş yaptığı hal alanını göstererek, “Bir iki müşteri görebiliyorsunuz, ekonomik kriz dedikleri bu değil midir?” diye sordu. Suriye sınırında Rus savaş uçağının düşürülmesiyle ihracattan kaynaklı meyve sebze üreticilerinin ürettikleri ellerinde kaldı. Urfa Küçük Hal esnafı, komşu ülkelerle sorun yaşandığı için ekonomik krizin baş gösterdiğini, bu sebeple alım gücünün düştüğünü ve meyve sebze satışının durma noktasına geldiğini ifade etti. Yan yana dizilmiş esnafın önünde alışveriş yapan kimsenin bulunmaması da, esnafın anlattıklarını doğruyor. ‘Krizin çözümü barış’ 15 yıldır esnaflık yapan 7 çocuk babası 40 yaşındaki Fuat Demir, pazarda süt ürünleri satarak geçimini sağladığını ve insanların pazara uğramaz olduğunu söyledi. AKP’nin hükümet kurması ile nedeni anlamadıkları bir şekilde işlerinde ciddi anlamda düşüş yaşadıklarını anlatan Demir, “Avrupa ülkeleri komşularıyla nasıl huzurlu ilişkileri varsa bizim de öyle olsun. Suriye’yle, İran’la, Rusya’yla, Irak’la iyi ilişkilerimiz olsun. Bakıyoruz herkesin ağzında savaş var. Niye komşularımızla savaşalım? Bunun yolu barıştan geçer. Başka bir alternatifi yok” dedi. İş bulan 40 TL alıyor, ihtiyaç 60 TL 8 çocuk babası olan 40 yaşındaki Mehmet Korkmaz da, Küçük Hal’in 20 yıllık sebze meyve satan esnafı olduğunu söyledi. Komşularla ilişkilerin tüm ülke ekonomisini etkilediğini belirten Korkmaz, işlerinin geçen yıl ve önceki yıllara oranla her gün kötüye gittiğinin altını çizdi. Korkmaz, “Bir ailenin günlük ihtiyaçlarını hesaplarsan domates, patlıcan, biber, ortalama 30 TL tutar. Meyve de alsa 30 TL’de o, toplam 60 TL eder. Ancak çalışan bir işçi ortalama 40 TL alırsa bu parayı nereden getirecek?” diye sordu. Ekonomik kriz ne ki?
20 yıllık meyve sebze satıcısı 39 yaşındaki Sinan Çiftçi ise, Rusya ile yaşanan krizle beraber ihraç edilemeyen ürünün fiyatlarının düşeceğini beklediklerini, ancak fiyatların yerinde saydığını hatta kısmen arttığını dile getirdi. Çiftçi, bu bilgisini doğrulamak için “Çilek 12 TL, üzüm 5 TL, elma 3 TL, karpuz 4 TL” diyerek fiyatları sıralarken, “İnsanlar nasıl alsın?” diye sordu. ‘Para yoksa alım gücü de olmaz’ 7 çocuk babası 45 yaşındaki Mustafa Bakış ise, “Görüyorsunuz kimse yok. 47 tezgâhtar buradayız ama bir iki müşteri görebiliyorsunuz. Ekonomik kriz dedikleri bu değil midir? Türkiye’de başka ne olabilir ki? İnsanlarda para yoksa alım gücü de olmaz” dedi.