Urfa’da Madımak’ta Katledilenler Şiir ve Türkülerle...

Urfa’da Madımak’ta Katledilenler Şiir ve Türkülerle Anıldı

Urfa ve Ankara'da 23 yıl önce Madımak'ta katledilen 33 aydın, şiir ve türkülerle anıldı. Alevi Kültür Dernekleri Urfa Şubesi, 2 Temmuz 1993 tarihinde Madımak'ta katledilen ...

04 Temmuz 2016 - 10:21

habersanliurfaUrfa ve Ankara’da 23 yıl önce Madımak’ta katledilen 33 aydın, şiir ve türkülerle anıldı. Alevi Kültür Dernekleri Urfa Şubesi, 2 Temmuz 1993 tarihinde Madımak’ta katledilen 33 aydını, Sırrın Cemevi önünde düzenlediği basın açıklaması ile andı. DBP ve İHD yöneticilerinin katıldığı açıklamada, “Sevgi bizim dinimizdir” , “Sivas’ı unutma unutturma” ve “Sivas’ın ışığı sönmeyecek” dövizleri taşındı. “Direne direne kazanacağız” ve “Sivas’ı unutma unutturma” sloganları atılan açıklamada konuşan dernek yöneticisi Mehmet Türkmen, Sivas katliamının tarihe kara bir leke olarak geçtiğini belirterek, Madımak ateşinin yürekleri yakmayı sürdürdüğünü söyledi. Aradan geçen 23 yıla rağmen katliamı yapanlardan hesap sorulmadığının altını çizen ve katliamı engellemeyenlerin halkları birbirine düşürmek için gerici ve ırkçı saldırılarını sürdürüldüğünü kaydeden Türkmen, katillerin yalan haberlerle aklanmaya çalışıldığını söyledi. Türkiye’nin içinden geçtiği süreçte kitlesel anmaların anlamlı ve önemli olduğunu aktaran Türkmen, “Türkiye’nin içinden geçmekte olduğu sancılı süreçte demokrasinin, barış, kardeşlik ve özgürlük taleplerinin kararlılıkla savunulması, iktidarın baskıcı, anti demokratik uygulamalarına karşı kararlı mücadelenin güçlenmesi açısından ayrı bir önem taşımaktadır” dedi. Açıklama alkışlar ve sloganlarla sona erdi. ‘Madımak’taki zihniyetle dönemin zihniyeti aynı’ Ankara’da Spartaküs Kültür Sanat Merkezi de, Madımak katliamında yaşamını yitirenleri dernek binalarında düzenledikleri etkinlikle andı.
Anmada konuşma yapan Spartaküs Kültür Sanat Merkez üyesi Ezgi Yılmaz, 1993’te Madımak Oteli’ni yakan zihniyet ile bu dönemin zihniyetinin aynı olduğunu belirtti. Ardından Metin Altok şiirlerinin okunduğu anmada, Hasret Gültekin’in türküleri ve deyişler söylendi.