URFA’DA MEZARLIKLAR DOLDU TAŞTI

URFA’DA MEZARLIKLAR DOLDU TAŞTI

Şanlıurfa’da Ramazan Bayramı nedeniyle ile mezarlıklar doldu taştı. Ramazan Bayramı’nın ilk gününde bayram namazından sonra Şanlıurfalı vatandaşlar hayatını kaybeden yakınlarını ziyaret etmek için mezarlıklara akın etti. Ramazan ...

05 Temmuz 2016 - 11:50

habersanliurfaŞanlıurfa’da Ramazan Bayramı nedeniyle ile mezarlıklar doldu taştı. Ramazan Bayramı’nın ilk gününde bayram namazından sonra Şanlıurfalı vatandaşlar hayatını kaybeden yakınlarını ziyaret etmek için mezarlıklara akın etti. Ramazan Bayramı’nın ilk gününde yakınlarını kaybedenler, bayram sabahında yakınlarının mezarlıklarını ziyaret ederek dua okudu. Yakınlarını ziyaret eden vatandaşlar mezar başlarında dua edip, Kur’an-ı Kerim okudu. Mezarlıkta bulunan çeşmelerden su alarak, mezar taşlarını yıkayıp mezarlıkları sulayan vatandaşlar, ölen yakınları için dua etti. Kentte mezarlıklara giden yollarda trafik yoğunluğu yaşandı. Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi mezarlık ziyaretine gelenlere lokum ve şeker ikramında bulundu. Abdülkadir Rüzgar, “İslamda ölülerinde kıymetinin olduğu dolaysıyla İslam bayramlarında ölülerini ziyaret etmeyi, ölümü hatırlamayı insanlara her ne kadar bu sevinçli günde de olsa ölümü hatırlamayı bir farz kılmış. İnsanlar o yüzden özellikle Ramazan bayramlarında mezarlık ziyaretini farz gibi görerek o yüzden halkımız mezarlıklara akın ediyor. Hem ölülerinin ruhuna hem de kimsesizlerin ruhuna Fatiha okuyor” dedi.
Her Müslümanın mezarlığı ziyaret etmesini belirten Ahmet Göncü,“İslam düşmanlarıyla zor bir devir yaşıyoruz. Düşmanlara karşı birlik, beraberlik içerisinde olmalıyız” dedi.