URFA’DA SABAH ZİKRİ

URFA’DA SABAH ZİKRİ

Şanlıurfa’da yapılan zikir geleneği yüzyıllardır aralıksız sürdürülüyor. Esnaf ise önce zikire katılıyor ardından işyerini açıyor. Şanlıurfa'nın Eyyübiye ilçesinde bulunan Hazreti İbrahim Peygamber'in doğduğu mağara olarak da ...

11 Nisan 2016 - 20:57

URFA’DA SABAH ZİKRİŞanlıurfa’da yapılan zikir geleneği yüzyıllardır aralıksız sürdürülüyor. Esnaf ise önce zikire katılıyor ardından işyerini açıyor. Şanlıurfa’nın Eyyübiye ilçesinde bulunan Hazreti İbrahim Peygamber’in doğduğu mağara olarak da bilinen Dergah Camii’nde yüzyıllardır zikir yapılıyor. Kökü, Kadiri tarikatının kurucusu ve İslam bilgini Abdülkadir Geylani’ye kadar uzanan zikir geleneği sabah ve ikindi namazlarından sonra vatandaşların da katılımıyla yüzyıllardır devam ediyor. ESNAF ZİKİRE KATILIYOR ARDINDAN İŞYERİNİ AÇIYOR Haşimiye bölgesinde bulunan esnaflarda sabah namazının ardından yapılan zikire katılıyor. Esnaf yaklaşık 2 saat süren zikirin ardından işyerlerini açıyor. YÜZYILLARDIR DEVAM EDİYOR Dede Osman Avnî hazretlerinin Irak’tan Şanlıurfa’ya getirdiği zikir, vefatından sonra mürid ve halifeleri Evrad-ı Şerif’i okumaya devam etmiştir. O günden bugüne devam eden Evrad-ı Şerif ise Abdülkadir Geylanî hazretlerinin tarikatının evradıdır. Tarihi Abdülkadir Geylanî hazretlerine kadar gider ancak Şanlıurfa’da okunması Dede Osman Avni hazretleriyle başladı. Dede Osman Avni hazretleriyle başlayan gelenek yaklaşık 400 yıldır devam ediyor.
HER VATANDAŞ ZİKRE KATILABİLİYOR
Esma-ül Hüsna, sûrelerden ayetler ve duaların okunduğu zikir bir saat sürüyor ve dileyen her vatandaş zikre katılabiliyor. Zikir tüm İslam aleminin mutluluğu ve huzuru için edilen dualarla son buluyor.