Uyuşturucu artık her yerde

Uyuşturucu artık her yerde

Uyuşturucu madde kullanımın giderek yaygınlaştığı ve bağımlılık yaşının düştüğü Şanlıurfa’da tehlike çanları çalıyor.

16 Mayıs 2017 - 11:18

Parklarda, Cami tuvaletlerinde

Uyuşturucu kullanımı yaşının giderek düştüğü Şanlıurfa da gençler ve çocuklar uyuşturucu kullanabilmek için halka açık parkları,  harabe eski evleri ve Cami tuvaletleri gibi alanları kullanıyorlar.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün hazırladığı, “2014 Türkiye Uyuşturucu Raporu”ndaki istatistiki verilere gore 2014 yılında 13 yaşında ki bir çocuğun uyuşturucu kullanımından dolayı ölmesi ise uyuşturucu kullanımının boyutlarını gözler önüne seriyor.

TÜRKİYE geneli için hazırlanan söz konusu  uyuşturucu raporunda, uyuşturucu kullanımı ve bağımlılığının yüzde 17 artığı gibi bonzai kullanımı ise yüzde 38 gibi korkunç bir rakama ulaştığı ve 2014 yılında 648 kişinin doğrudan veya dolaylı olarak uyuşturucuya bağlı hayatını kaybettiği bilgisi yer alırdı.


Ölümcül seçenekler çoğaldı

Daha önce Esrar olarak adlandırılan uyuşturucu türü ülke genlinde ve Şanlıurfa da kullanılırken, son dönemde gençlerin kendilerini zehirlemeleri  için seçenekler de artırılmış bulunmakta. Sıkça ölüm haberleri ile gündeme gelen ölüm getiren uyuşturucu türü olan Bonzai ve envai türde tehlikeli  maddeler Şanlıurfa da da kullanılmaya başlandı.  


Polis denetimlerini sıklaştırdı

Şanlıurfa İl Emniyet Müdürlüğü Uyuşturucu ile Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin uyuşturucu ile mücadelesi  hız kesmeden devam ederken, Şanlıurfa ve bağlı ilçelerde son dönemlerde bir çok başarılı operasyon gerçekleştirildi.  Yanı sıra öğrencilere açık sığara satan bakkal ve tekel büfelerinde denetim yapan Polis çocuk yaşta siğara kullanımı önüne geçmeye çalışılıyor. 

316 kilogram eroin, 2 ton esrar yakalandı 

Şanlıurfa İl Emniyet Müdürü Veysal Tipioğlu; “bu senenin ilk dört ayında kentte 316 kilogram eroin, 2 ton esrar yakalandı”.

Polis Evinde düzenlediği basın toplantısında 2017 yılının ilk 4 ayının bilançosunu açıklayan Şanlıurfa İl Emniyet Müdürü Veysal Tipioğlu; “Amacımız özellikle anne ve babalara mesajlar vermek farkındanlık yaratmak. Çocuklarını uyuşturucudan nasıl uzak tutacakları konusuna bilgilendirmek. 

Yılın ilk 4 ayında 827 olaya müdahale edildi. 32 kişi için adli işlem yapıldı ve 240 kişi tutuklandı. Son 3 yıl içerisinde ise 10 bin 300 kişiye işlem yapıldı. Bunlardan bin 700 kişi tutuklandı. 2017 yılının ilk 4 ayında eroin olarak 316 kilogram 187 gram, 2 ton 300 kilogram esrar yakalandı”. dedi.

Haber Merkezi


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..