UYUŞTURUCU URFA’NIN MERKEZİNDE SATILIYOR

UYUŞTURUCU URFA’NIN MERKEZİNDE SATILIYOR

Şanlıurfa’da torbacı denilen sokak satıcıları, Polisin kenar semtlerindeki operasyonlarından kaçarak kent merkezinde satışa başladılar. Bir uyuşturucu kullanıcısı sokak satıcılarının artık kenar semtlerinden Bahçelievler, Ahmet Erseven, Yenişehir ...

14 Nisan 2016 - 21:49

UYUŞTURUCU URFA’NIN MERKEZİNDE SATILIYOR
Şanlıurfa’da torbacı denilen sokak satıcıları, Polisin kenar semtlerindeki operasyonlarından kaçarak kent merkezinde satışa başladılar. Bir uyuşturucu kullanıcısı sokak satıcılarının artık kenar semtlerinden Bahçelievler, Ahmet Erseven, Yenişehir ve Atatürk bulvarında bu işi yaptıklarını iddia etti. ESRARKEŞ BABA HERKESE ALIŞTIRIYOR… 2 yıldır sokak satıcılarına yönelik operasyonlarını sürdüren Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü Ekipleri 2014 yılında 2566 olan kullanıcı sayısının 2015 yılında 1508’e düştüğünü açıkladı.
Kullanım yaşının 9-10 yaşına düştüğünü dile getiren vatandaşlar ise “Ailede baba kullanıyorsa önce anneye sonra çocuklarına alıştırıyor.” diyerek acı gerçeği açıkladı. Esrarın daha çok kullanıldığını ifade eden bağımlılar ise “Kimse satın alırken esrar demiyor. Her birinin kod adı var. Sokak satıcıları bu kod isimleri ile uyuşturucuyu satıyor.” dedi. MÜCADELE YETERSİZ Uyuşturucu Mücadelede sadece Emniyetin mücadele ettiğini dile getiren yetkililer, başta aile olmak üzere her kurum ve STK’ların mücadele etmesi gerektiğini ifade etti. Uyuşturucu bağımlısı ise “Polisin son günlerde yaptığı operasyonlar satıcıları ürküttü. Artık kenar semtlerinde satmıyorlar. Bu işi kalabalık yerlerde içimlik sigaraları satıyor.” şeklinde konuştu. EMNİYET VERİLERİ ÜRKÜTÜCÜ Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü verileri ise Uyuşturucunun ne kadar yaygınlaştığını gözler önüne seriyor. 2011 yılında 621 olan uyuşturucu mücadele suç oranından 720 kullanıcı 400 ticaretini yapan yakalandı. Yakalanan şahısların sadece 220’si tutuklandı. 2012 yılında 1523 olan suç sayısında 1658 kişinin kullanıcı olduğu tespit edildi. 440 kişinin ticaretini yaptığı 2012 yılında 31 kişi adli kontrol kaydıyla serbest bırakılırken, 306 kişi tutuklandı. 2013 yılında uyuşturucu ile mücadelede 402 olay kaydı bulunuyor. Bu verilere göre 235 kişi kullanıcı, 490 kişi ise ticaretini yapmaktan gözaltına alındı. Bu şahıslardan 10 kişi adli kontrol şartı getirildi 363 kişide tutuklandı.
2014 yılında ise uyuşturucu ile mücadele zirve yaptı. Polisin sıkı takibi ile 2300 olayda 3260 kişi gözaltına alındı. 2570 kişi kullanmaktan kayıt altına alınırken, 690 kişide uyuşturucu ticareti yapmaktan adli mercilere sevkedildi. 14 kişi adli kontrol şartıyla serbest bırakılırken, 245 kişi tutukladı. 2015 yılında ise 1600 olay da 1510 kişi kullanıcı olarak kayıt altına alındı. 755 kişinin ticaretini tespit eden Polis bu isimleri adli mercilere sevk etti. 30 kişinin adli kontrol kaydı alınarak serbest bırakılırken, 370 kişi tutuklandı. Uzmanlar uyuşturucu ile etkin mücadele için ailenin çok önemli olduğunu dile getirerek “Çocuklarınız size emanet. Çocuğunuzun sosyal medya hesapları dahil her şeyini takip altına alın. Özellikle aman çocuğum üzülmesin en iyi telefonu alayım, çocuğum kızmasın facebook hesabına bakmayayım gibi hareketler çocuğunuzla aranıza uçurumlar koymanıza sebeptir. Öğretmenlerde kendi sınıflarındaki öğrencilerden sorumlu olmalı. Onlar nasıl eğitim gördülerse, öğrencilere öyle anne baba şefkatini göstermek zorundular.” diyerek yöntemlerini anlattı.