Uyuşturucunun Urfa Gerçeği

Uyuşturucunun Urfa Gerçeği

Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi’nin hazırladığı Dünya Uyuşturucu Raporu bu sene korkutucu gerçeği önüne serdi. Dünyanın, Türkiye’nin ve özellikle Urfa’nın istatistiki verileri bu konuda ...

18 Ağustos 2016 - 00:52

habersanliurfaBirleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi’nin hazırladığı Dünya Uyuşturucu Raporu bu sene korkutucu gerçeği önüne serdi. Dünyanın, Türkiye’nin ve özellikle Urfa’nın istatistiki verileri bu konuda acilen daha da bilinçlenerek daha aktif çözüler getirilmesinin sinyallerini çalıyor. BM 2016 raporunda dünya genelinde uyuşturucu bağımlılarının sayısının 29 milyona ulaştığı belirtiliyor. Uyuşturucuya bağlı ölümler de 207.000 olarak açıklanmış. 2016 raporunda uyuşturucuya bağlı ölümler Asya’da 85.900 kişiyi buluyor. Türkiye ise stratejik konumu nedeniyle Asya ve Avrupa kıtaları arasında yasal veya yasadışı ticareti yapılan ürünlerin yoğun akışına uğramakta. Özellikle; 2013 yılında büyük ölçüde Afganistan kaynaklı afyon kaçakçılığına maruz kaldık. Uzmanların araştırmalarına baktığımızda megapol ve kırsal bir değerlendirme yapıldığında uyuşturucu kullanımına başlama yaşının 15’e kadar indiği görülüyor. Ne yazık ki bu sadece ortalama; bazı illerimizde 13 yaşına kadar inmiş durumda. Ortalama 10 senede dolaylı ya da doğrudan ölümlere sebep olan bağımlılık 2013 senesinde 416 can almış. Türkiye’de Sağlık Bakanlığı ve Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü verilerine göre 141.454 adet uyuşturucu ve uyarıcı madde tedavisi ile denetimli serbestlik önlemi uygulaması kararı verilen dosya mevcut. Bunların 11.109’u çocuk. TUBİM-Bağımlılık Yapıcı Madde Suçlarında Kullanıcı Profili Anketi’ne göre uyuşturucu madde kullanıcılarının maddeye başlama nedeni olarak ilk sırada arkadaş etkisi ve ikinci sırada merak geliyor. 2013 yılında Türkiye genelinde 98.933 uyuşturucu olayı meydana gelmiş ve 148.121 şüpheli yakalanmış. 2015 Uluslararası Uyuşturucu Kullanımı Raporuna göre geçtiğimiz yıl Türkiye’nin yakaladığı esrar miktarı 27 tondan 94 ton. Ülkemiz özellikle Suriye, Irak ve Afganistan üzerinden gelen uyuşturucu trafiğinde adeta geçiş noktası olma özelliğinde. Sadece bununla da kalmıyor sınır illerimiz de olmak üzere birçok ilde yasadışı yetiştirme de mevcut. Urfa da bu illerin içinde pek tabii.
Urfa, Türkiye’de uyuşturucu kullanımında maalesef ilk onda ve Türkiye genelinde ortalamanın da çok üstünde bağımlı sayısına sahip. Son araştırmalarda Urfa’da 250.000’ne yakın bağımlı olduğu ortaya çıkmış. Ne acıdır ki bu çocukların çoğu maddi yetersizlik ya da aile içi bir travma ile uyuşturucu ile tanışıyorlar. Devlet, güvenlik güçleri, sağlık ekipleri bu konuda ne kadar çalışsalar da yetersiz ödenek, çalışan azlığı ve uygun proje eksikliği durumu pek değiştirmiyor. Örneğin, ilimizde henüz bir tedavi merkezi yok. En yakın yer Adana ve elbette kısıtlı bir alım yapabiliyor burası da. Yani çözüm yeni kaynaklar oluşturmaya ve toplumun her ferdinin biraz daha dikkatine ve hassasiyetine kalıyor. Özellikle hanelerin içindeki durumlar uyuşturucu kullanımını tetikliyor. Mutsuzluk, başarısız olduğunu düşünme, yetersiz hissetme, şiddet, psikolojik baskı tüm uzmanların belirlediği sebepler. Çocuklarımızı önce evin içinde koruyarak başlamamız gerekiyor sonra en yakınındaki ve sokaktan. Kapı dışına çıkıldığında artık tüm toplum ebeveyn olmak zorunda. Çocuklarımızın geleceği için biraz daha dikkat. Hepimizin belirgin olarak bildiği, gördüğü ve şahit olduğu Urfa’nın bağımlılık ve uyuşturucu madde satışında etken durumlar mevcut. Çocuklar, Urfa’nın belirgin yerlerinde çok kolay ulaşabiliyor bu maddelere. Her gün girip çıktığınız herhangi bir market, her gün evlerinizde hatta cep telefonlarında kullandığımız internet ve hatta internet kafelerin bazıları bu çirkin oyunun bir parçası olabiliyor. Dünya ve Türkiye’deki verilere baktığımızda nasıl bir tehlikenin içinde olduğumuzu görüyoruz. Şanlıurfa’da uyuşturucu madde kullanım yaşı 13’e kadar inmiş. 170.000 civarında da bağımlı mevcut. Ailelerin bir kısmı ilgisiz kalırken bir kısmı da her yolu deneyerek yardım arıyor. Uyuşturucu satışı yapan ve baron olarak tabir edilen kişilerin fotoğraflarını paylaşarak hikayelerini anlatıyorlar ta ki bir yetkiliye ulaşana kadar devam edecekleri aşikar. Bu konuda bu aile ve bağımlı olup da diğer çocuklar ve gençlere durumu izah etmek isteyenlere biz de buradan destek vererek sosyal görevimizi yerine getirmek istiyoruz.