Viranşehir’de Köprüsüz Dere Her Kış Mahalleyi İkiye...

Viranşehir'de Köprüsüz Dere Her Kış Mahalleyi İkiye Bölüyor

Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesi Kurt Harabesi mahallesinde geçen Kazgöl Deresi üzerinde köprü olmadığı için mahalleli kış aylarında köyün diğer yarısını kullanamıyor. 

04 Ocak 2019 - 10:52

Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesi Kurt Harabesi mahallesinde geçen Kazgöl Deresi üzerinde köprü olmadığı için mahalleli kış aylarında köyün diğer yarısını kullanamıyor. 

Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesi Kurt Harabesi  Mahallesinde geçen Kazgöl Deresi, kışın mahallelinin kabusu oluyor. 170 nüfusu olan mahallede yaşayanlar, dere üzerinde köprü olmadığı için yıllardır kış aylarında derenin karşı tarafına geçemiyor ve meralarını kullanamıyor. 

Mahallenin tamamının hayvancılıkla uğraştığını ve çocukluğundan beri hayvanları otlatmak için bin bir güçlükle dereyi aştıklarını, ancak kış aylarında bunun mümkün olmadığını vurgulayan mahallelilerden Salih Alan, köyü ikiye bölen köprüsüzlük sorunun çözülmesini istedi. 

'REZİLLİK İÇİNDEYİZ'

İçinde bulundukları durumu "Rezillik" olarak tanımlayan Alan, "Köprü olmadığı için yıllardır mahalleyi ikiye bölen Kazgöl Deresi'nin diğer tarafında bulunan meralarımıza hayvanlarımızı götüremiyoruz. Derenin diğer tarafında tapulu toprağımız var. Ancak o tarafa geçemiyoruz. Bir köprümüz yok, rezil olduk. Buralara yağmur yağınca dere taşıyor. Yanına yaklaşmak bile mümkün olmuyor. Karşıda kalan bu tarafa, bu tarafta olan karşı tarafa geçemez. Kendimizi bildik bileli bu köy böyle. Derenin diğer tarafında bir ev yapmak istedik, gerekli yerlere başvurularımız oldu, bize önce evi yapın sonra köprü yaparız diyorlar. Köprü olmadan taş, çimento, malzeme nasıl taşırız karşı tarafa?" diye sordu. 

İŞLETMENİN BİRİ GEÇİCİ KÖPRÜ YAPTI 

Mahalle sakinlerinden İmam Çelik de, Şanlıurfa Belediyesi'nin büyükşehir olduğunu, ancak hala çamurlu yollar, eşeksırtında taşınan su ve köprüsüz köylerin gündem olduğunu dile getirdi. Hayvancılıkla uğraşan Çelik, şöyle devam etti: "Hayvanlarımızı karşıya geçirmek için köprümüz yok. Bir yerlerde uzaya gidiliyor, biz hala köprü derdindeyiz. Yıllardır böyle yaşıyoruz. Ancak bir işletme, yapacağı tesis için iş makinaları getirdi. Bu iş makinalarının derenin karşı tarafına rahat geçişi için küçük bir köprü yapıldı. Kepçelerin geçmediği saatlerde hayvanlarımızı geçireceğiz. Ancak tesisin yapımı uzun sürer, belli ki kendileri bu köprüyü kullanacak. Biz yine hayvanlarımızı nasıl karşıya götüreceğiz diye kara kara düşüneceğiz." 

Kaynak: M.A.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Siverek'li Kıran İzmir'de İnfaz Edildi
Siverek'li Kıran İzmir'de İnfaz Edildi
Viranşehir'de Trafik Kazası : 7 Yaralı
Viranşehir'de Trafik Kazası : 7 Yaralı