Viranşehir’li Kadınların Hedefinde Fabrika Var

Viranşehir’li Kadınların Hedefinde Fabrika Var

Gül ve biber fideleri ekerek biber salçası fabrikası kurmayı amaçlayan Wêranşer Ekin Kadın Kooperatifi, toplumda kadına biçilen rolleri kırmayı amaçlıyor. Erkeklere özgü gibi lanse ...

14 Nisan 2016 - 22:37

Viranşehir'li Kadınların Hedefinde Fabrika Var Gül ve biber fideleri ekerek biber salçası fabrikası kurmayı amaçlayan Wêranşer Ekin Kadın Kooperatifi, toplumda kadına biçilen rolleri kırmayı amaçlıyor. Erkeklere özgü gibi lanse edilen birçok sektörde iş yapacaklarını belirten Kooperatif Başkanı Gülpembe Özkan, tabuları yıkmak için cafe işletmeciliğinden, kooperatif çalışmalarına kadar birçok alanda yer aldıklarını söyledi. Kooperatif üyesi Mekiye Kaya da “Kadının yaptığı işler sabah güneşi gibi her yeri aydınlatır” dedi. Riha’nın Wêranşar (Viranşehir) ilçesinde faaliyet yürüten Ekin Kadın Kooperatifi, eve mahkum edilen kadını çalışma yaşamının merkezine yerleştiriyor. 2007 yılında kurulan Ekin Kadın Kooperatifi, bahar mevsiminin gelmesiyle çalışmalarını hızlandırdı. ‘Evlerden çıkıp üretime koyulduk’ Evlere hapsedilen kadınların kooperatif aracılığı ile hem sosyalleştiğini, hem de reel ekonomiye katıldığını belirten Ekin Kadın Kooperatifi Başkanı Gülpembe Özkan, kadınlara belli roller biçildiğini, ancak Wêranşarlı kadınların bu tabuları yıkmak için cafe işletmeciliğinden, kooperatif çalışmalarına kadar birçok alanda kendisini var ettiğini söyledi. Wêranşar Belediyesi’nin destekleriyle çalışmalarını sürdürdüklerini ifade eden Özkan, seralarda yetiştirdikleri ürünlerin fidelerini, sürülmüş tarlalara da ekeceklerini söyledi. Amaçlarına ilişkin bilgi veren Özkan, “Biz kadınlar olarak artık üretim yapmak için böyle bir çalışma başlattık. Bölgemizdeki kadınlara iş olanağı sağlamak, tarlada da, serada da, üretimde de neler yapabileceğimizi göstermek istedik. Evlerden çıkıp üretime koyulduk” dedi. Kadınlar kooperatif çalışmalarına dahil olmaya çağıran Özkan, ürünlerini satışa sunmak için şimdiden pazar araştırması yaptıklarını dile getirdi.
Ekimini yaptıkları ürünlerin doğal olmasına önem verdiklerini vurgulayan Özkan, hedefleri ekolojik bir tarım olduğunu kaydetti: “Ürünlerimizde Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar(GDO) bulunmuyor. Tohumlarımızı ektik, tarlamızı sürdük. Fide haline geldikten sonra tarlada yeşerteceğiz. Biberlerimiz olduktan sonra, salça ve pul biber yapacağız. Şu an 8 kadın olarak bu çalışmaları yürütüyoruz. Ama biberlerimiz yetişince 20 kadını istihdam etmeyi düşünüyoruz. Biz doğal ürünleri satın almaya çalışıyoruz ama fiyatlar yüksek. Organik olanlar biraz daha pahallı ama biz örnek olmak için organik ürünlere yöneliyoruz. Tarlalarımızda hormonsuz, ekolojiye uygun, doğal ürünler yetişecek.” ‘Biber salçası için fabrika düşünüyoruz’ Önceki yıllarda süs biberi ektiklerini ve pazar bulamadıklarından kaynaklı elden satış yaptıklarını belirten Özkan, bu yıl çıtayı yükseltilerini söylüyor. Belirli gün ve saatlerde fideleri suladıklarını anlatan Özkan, şöyle devam etti: “Biber ve gül fideleri ektik. Çiçeklerimizi başta Wêranşar Belediyesi olmak üzere diğer belediyelere de satmayı düşünüyoruz. Almayı düşünen belediyeler oldu. Biberlerimiz için de pazar bulduktan sonra satacağız. Böylelikle kooperatif çalışmalarımız devam edecek. Hem üretip, hem satış yapacağız. Daha büyük hedeflerimiz var. Biber salçası için bir fabrika düşünüyoruz. Böylelikle 150 kadın çalışıyor olacağız. 4 dönümlük ekim yapmak için tarlamızı sürdük. Bir ay sonra tarlaya ürünlerimizi ekeceğiz. 4 ay sonra da ürünleri artık toplayacağız.” Hem bir anne, hem öğretmen olduğunu ifade eden Özkan, iki çocuğu ile birlikte kooperatif çalışmasında yer aldığını, böylelikle çocuklarının da betonlaşmış kentlerde toprakla bütünleşme imkanı bulduğunu dile getirdi. Özkan, Wêranşarlı kadınlara kooperatif çalışmalarına katılma çağrısı yaparak, çalışmaların kadınlara her anlamada iyi geleceğini savundu. ‘Kadının yaptığı iş sabah güneşi gibi aydınlatır’ kooperatif bünyesinde işletilen Kazım Ekinci Çay Bahçesi’nin işletmeciliğini yapan 3 çocuk annesi Mekiye Kaya (39), kooperatifin kuruluşundan beri çalışmalarda yer aldığını söyledi. Kaya, erkeğin kadının cesaretini kırmak için her yola başvurduğunu, ancak kadınların özgüvenini yitirmemek için bu tür çalışmalarda yer almaları gerektiğini hatırlattı. Çocuklarının eğitimleri ile ilgilenip, kooperatif çalışmalarında da çalışabildiğini aktaran Kaya, “Kadınların özgür olmadığı bir toplumda yaşıyoruz. Ama ekonomik özgürlüğü kazanırsak, her anlamda özgürlüğe gideriz. Kadının yaptığı işler sabah güneşi gibi her yeri aydınlatır” diye konuştu. (DİHA)