Şanlıurfa'nın Zübükleri...
Abdullah CENGİZ

Abdullah CENGİZ

Abdullah CENGİZ
 • Instagram

Şanlıurfa'nın Zübükleri...

04 Mart 2017 - 21:26 - Güncelleme: 05 Mart 2017 - 00:49

Halk arasında kullanılan çok özlü sözler vardır. Birisine üstü kapalı ince zekâ ile uyarmak istendiğinde kullanılan sözlere birkaç örnek verirsek;

1. İşgüzar: kendi işi olmadığı halde o gereksiz burnunu her işe sokan egoist kişiler denir.

2. Egoist mi: aşırı derece kendini düşünen, bencil demek. Haa… Bir de zübük var her ne kadar Türk dil kurumunda resmi olarak açıklaması yapılmasa da enteresan bir kelimedir birçok insanı anlatmaya yeten.

3. Zübük: halk arasında işgüzar ve egoist kelimelerinin eş anlamlısı ve yaygın olarak kullanılan halidir.

Bu konu aklıma nerden mi geldi anlatayım dostlar; belki siz de hak verirsiniz bana…

Önceden yani teknolojinin daha hayatımıza etkin olmadığı hatta her evde ev telefonunun bile bulunmadığı dönemlerde gidip ünlülerle veya büyük siyasetçilerle fotoğraf çektirmek için büyük mücadele verirlerdi.

Hatta günümüz konuşmasıyla fotoshop yani resimleri birbirine ekleyerek sanki o kişiyle resim çektirip düzenlenmiş gibi olurdu. Veee… Bu resimler size bütün devlet ve özel şirketlerin kapılarını açardı.

Hatta Rahmetli Demirel’le resim çektirmek isteyen vatandaşlar onun meşhur şapkasını kaçırı korumalar yakalayınca bir şartla illa ki “BİRLİKTE RESİM” çekilecekti. İşte bu tiplere “ZÜBÜK” denirdi.

Günümüz de ise; artık sosyal medya hesapları var: neler mi Facebook, instagram, twitter… Bu sosyal ağları kullanırken illa büyük siyasetçi olması gerekmiyor.

O beldenin belediye başkanı, parti başkanı bile yetiyor kaldı ki milletvekilleri, bakanlar, büyükşehir belediye başkanları o bölgeye gelip ziyarette bulunması bizim zübüklerin ağzının suyunu akıtmaya yetiyor hatta artıyor bile. Maksat kendilerinin çok önemli olduğunu (egoistçe) yayabilmek.

Güya Şanlıurfa’nın sorunlarını sadece bizim zübükler çözebilir miş. Bunun için yapması gereken tek şey fotoğraf çekilmesi.

Eğer gerçekten sözleri ilimizin büyükşehir il ilçe belediye başkanlarımıza, milletvekillerimize ve hatta bakanımıza geçiyor ise;

O zaman şu sorularımızı cevaplamaları gerekir:

1. Şanlıurfa'nın Elektrik sorununu: Sizce; görüş alış-verişinde bulundunuz sayın bakanımızla bu sorunu çözdünüz mü? Hani birlikte fotoğrafınız var ya? O nedenle sordum.

2. Şanlıurfa'nın Eğitimi sorunu: Sizce; görüş alış-verişinde bulunduğunuz sayın bakanımızla bu sorunu çözdünüz mü? Hani birlikte fotoğrafınız var ya? O nedenle sordum.

3. Bir defa bahar yağmuru yağdı ve balıklıgöl çamur ve felhan deryasına döndü: Sizce; görüş alış-verişinde bulunduğunuz sayın büyükşehir belediye başkanımız ile bu sorunu çözdünüz mü? Hani birlikte fotoğrafınız var ya? O nedenle sordum. Az daha unutuyordum bu durumda mübarek olarak kabul ettiğimiz balıklara ne oldu?

4. Geçen 31 Ocak 2017 de Şanlıurfa’ya muazzam bir kar yağdı. Zincirleme kazlarla birlikte hem can kaybı hem de milyonlarca lira zarar oluştu, yollar kapandı: Sizce; görüş alış-verişinde bulundunuz sayın büyükşehir belediye başkanımız ile bu sorunu çözdünüz mü? Hani birlikte fotoğrafınız var ya? O nedenle sordum.

5. Urfa'daki tefecilik yapan şarlatanlar için: Sizce; görüş alış-verişinde bulunduğunuz sayın il emniyet müdürümüz ile bu sorunu çözdünüz mü? Hani birlikte fotoğrafınız var ya? O nedenle sordum. Haa bir de Şanlıurfa'da en çok ölümlü kavgaların mevcut olduğu gerçeğinin nedeninin alacak- verecek meselesinden kaynaklandığını belirtip; bu konu ile ilgili nasıl bir tedbir istediniz.

6. Şanlıurfa'nın Bürokrat eksiğini: Cumhurbaşkanımızın sayın başdanışmanına ilettiniz mi? Sizce; görüş alış-verişinde bulunduğunuz başdanışmanla bu sorunu çözdünüz mü? Hani birlikte fotoğrafınız var ya? O nedenle sordum.

7. Şanlıurfa’dan okumak amacıyla yurtdışı eğitimi alan öğrenciler en çok Kıbrıs'ta bulunmakta. Yetkililere sordunuz mu uçak neden Şanlıurfa’dan değil de Gaziantep’ten kalkıyor. Yetkililerle bu konu hakkında nasıl bir çözüm buldunuz. Hani birlikte fotoğrafınız var ya? O nedenle sordum.

Belki ben yanılıyorumdur.

Sizler belki de gerçekten ilettiniz bu çok önemli birkaç maddelik Şanlıurfa sorunlarını…

Ama siz zübükler olmasanız bizim işimizi nasıl oyalayacak kişileri bulurduk. Aslında biz zübükleri içimizde barındırıp besliyoruz. Birkaç süslü yalan gerçekleri duymaktan daha tatlı geliyor. Maalesef zübüklük bizde, bizim içimizde…

Burada kimi kastettiğimi düşünenlere yazıyorum…

Zübük sen isen bu yazı sana gelsin kardeşim...

Zübüklerin yaşadığımız bu özel toplumda aramızdan ayrılması dileğiyle sağlıcakla kalın.

Abdullah Cengiz

YORUMLAR

 • 5 Yorum
 • ramiz dayı
  7 ay önce
  bu iyiydi. kapak olmuş. kolay gele
 • drej halil
  7 ay önce
  yüreğine sağlık kardaşım
 • SABAHATTİN
  7 ay önce
  İYİ BİR KONU . ÇOK TEŞEKKÜR YAZIN İÇİN
 • Hilafett
  7 ay önce
  Neyin kafası bu ya yok zübükmüş egoistmiş anlamadım birşey doğru dürüst adamlara yazarlık yaptırın onca sorun varken zübüklere takanlara değill
 • Abdullah Cengiz
  7 ay önce
  isimini bile yazamayan şahıs bu yazı kapasite meselesi... yorumun için tşk.

Son Yazılar