Uzun Hikaye Ama Anlatmam gerek. Çünkü vasiyetim... (Göbeklitepe)
Abdullah CENGİZ

Abdullah CENGİZ

Abdullah CENGİZ
  • Instagram

Uzun Hikaye Ama Anlatmam gerek. Çünkü vasiyetim... (Göbeklitepe)

20 Haziran 2019 - 22:47 - Güncelleme: 20 Haziran 2019 - 23:54

Göbeklitepe gibi, insanlık tarihine ait yerleşik kalıpları ve ezberleri bozan yeni kültür varlıkları ile kültür hazinesinin sürekli güçlendirildiğini anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunların reklamının, tanıtımının layıkıyla yerine getirilememesinden doğan bir eksiklik olduğunu belirtmiş ve ardından Göbekltepe yılı ilan etmesiyle Şanlıurfa turizmine yapılabilecek en büyük katkıyı sundu. 

"2019 yılının Göbeklitepe yılı olarak ilan edilmesi beni ayrıca sevindirmiştir.  Çünkü 5 yıl önce Göbeklitepe'nin önemini sahip çıkılmasını anlatmıştım (bknz. https://www.haberler.com/sanliurfa-platformu-gobeklitepe-ye-neden-sahip-6400255-haberi/ )

Göbekli Tepe, dikilitaşları üstündeki figürleri/sembolleri ve heykellerin şekilleri dikkatimi çekti ve diğer anıt mezarlardan farkı hikayemizde saklı.

Hikayemiz

Urfa'nın Bilge Adamıydı
Anadolu'da gezmediği, görmediği yer kalmamıştı.
Emekli ve hasta olduktan sonra bile kitap ,gazete okumaktan  kopmamış, araştırmalarıyla, fikirleriyle siyaset  dünyasında saygınlığını korumuştu.
Ama artık son günleriydi.
65 yaşına gelmiş ve tedavisi olmayan bir hastalıkla boğuşuyordu.
Yakında öleceğini biliyordu.
Hergün Ülkenin gündemini takip eden oğluna günün haberlerini soruyor, bilgi alıyordu.
O gün yine sordu.
Oğlu heyecanla, "baba" dedi, ilgileneceğin bir haber var,Japonya'da 10 bin yıllık bir mezarlık bulunmuş ama ilginç olan, mezar taşlarının hepsi erkeklik organı biçiminde, yani penis şeklinde."

Bilge Adam önce gülümsedi, sonra "bunda bir ilginçlik yok oğlum" dedi.
Ve anlatmaya başladı.

"Sadece Japonya'da değil dünyanın çok yerinde erkeklik organı şeklindeki mezar taşlarıyla dolu antik mezarlıklar var. İsrail'de, İran'da, hatta Anadolu'da bile. Arkeolojide  buna Phallus denir penise benzeyen bir nesne veya dik bir penisin taklit görüntüsü."

Çocuk merakla sordu; "Peki neden baba, neden insanlar mezar taşını bir penis biçiminde istesin?"

"Uzun hikaye" dedi Bilge Adam, "uzun hikaye ama anlatmam gerek. Çünkü vasiyetimde bir madde bununla ilgili. Ama önce bir şartım var."

“Şartın ne baba” diye sordu çocuk.
Bilge Adam cevapladı.
“Oğlum anlatacaklarım sende kalsın. Yoksa dinsiz imansız Allahsız derler.
Çevreni, iş hayatını etkiler. Her bilgi herkesle paylaşılmaz. Tamam mı?”

Bilge Adam oğlundan “tamam” cevabını aldıktan sonra başladı anlatmaya.

"İlkel insan önce kadına tapardı. Çünkü kadın doğuruyor, içinden bir insan çıkarıyordu. Kadının cinsel organı rahim mucize yaratıyordu. Kadınlar erkekler için farklı, yüce ve kutsaldı. Böylece erkekler kadın tanrıçalar yarattı. Ana tanrıça Kybele kültü işte böyle doğdu. Kybele tabiatın ve bereketin tanrıçasıydı. Bu inanış Anadolu'dan tüm bölgeye yayıldı. Sümerler İnanna, Babiller İştar, Astarte, Mısırlılar İsis, Hititler Hepat, Efesliler Artemis, İtalyanlar Venüs, Romalılar Demeter, Hintliler Aditi dediler tanrıçalarına. Doğal olarak da kadına tapan toplumlar anaerkildi. Çoğunluğu Ayı kutsal sayardı. Çünkü ay yeniaydan dolunaya geçiş süresince tıpkı bir kadın rahmi gibiydi."

Bilge Adam nefeslenmek için durakladığında oğlu yine heyecanla sordu.
"Peki baba sonra ne oldu da, erkekler egemen oldu?"

Bilge Adam bir yudum su içtikten sonra tekrar anlatmaya başladı.

"Yıllar sonra erkekler baktılar ki, kadın tek başına yaratmıyor. Doğumda erkeğin de rolü büyük. Özellikle erkeklik organının. Bu yüzden erkeklik organını kutsadılar, penisi bereket tanrısı yaptılar. Yüzyıllar sonra tanrıçaların yerini tanrılar almaya başladı. Böylece toplumlar anaerkilden, erkeğin egemen olduğu ataerkil topluma dönüştü.Erkek fiziksel gücü, avlanma ve savaşma yeteneğiyle kadının üzerinde hakimiyet kurdu."

Oğlu araya girdi.
"Bunu anladım da, mezar taşlarının penis seklinde olması neden peki baba?”

Bilge Adam "nedeni belli oğlum" dedi, "nedeni erkeklik organını tanrısallaştırmak. Bilimde buna fallisizm denir. İlkel insan kadından sonra penisi bereket ve doğurganlığın sembolü yaptı. Ölünce öbür dünyaya yanında götürmek için de erkeklik organı şeklindeki yontuları mezarlarına diktiler. Mezar taşı geleneğinin aslı budur. Tek tanrılı dinlerde mezar taşı yoktur, bu gelenek pagan dönemden kalmadır. Dikili taş geleneğinin nedeni de budur. Bu nedenle dünyanın çok yerinde penis şeklinde mezar taşıyla dolu antik mezarlık var. İran'ın kuzeyinde binlerce yıllık Halit Nebi mezarlığı bu taşlarla dolu. İsrail'deki Negev Çölü de öyle. Ege’deki Yunan Adası Delos’ta yüzlerce penis şeklinde dikili taş bulunuyor.Japonya’da Mara Kannon Tapınağı binlerce yıllık penis şeklinde mezar taşı ile dolu.Keza Bhutan’da 
Chimi Lhakhang Manastırında da. Dünyanın hemen hemen her kültüründe mezar taşı ve dikilitaş geleneği bu putpereslik dönemden kalmadır. Göbeklitepe’nin farkı ise  ereksiyon halde penisli heykelciklerin bulunması.Tek tanrılı dinler cinselliği tabulaştırdığı için o mezar taşlarının yerini bugünküler aldı.“

Çocuk “şimdi anladım baba” dedi, “peki bunun vasiyetinle ilgisi ne?”

Bilge Adam birden yatağından dikildi ve oğlunun gözünün içine baka baka yanıtladı.

“ Hani Nazım Hikmet Vasiyet şiirinde diyor ya.
(Anadolu'da bir köy mezarlığına gömün beni 
ve de uyarına gelirse, 
tepemde bir de çınar olursa 
taş maş da istemez hani.) 
Aynı böyle. Sana vasiyetimdir. Ben de mezar taşı istemiyorum.Annemin mezarına da dikme, sen de diktirme!”

Gelenek, görenek vasiyet dinlemiyor Malesef....

( Sadece hikaye... )

İlgili linkler 

https://www.haberturk.com/dunya/haber/571944-iranda-penis-mezarligi?fbclid=IwAR317dngIIPZAZrz8afGeiIAlr0nQhPr5p7c-0HivbWzINPbstX6dOZk6IQ

http://arkeofili.com/israilde-cinsel-icerikli-yuzlerce-tarih-oncesi-kult-alani-kesfedildi/?fbclid=IwAR1FQS91IE15EQN0sQlJAraUUzrSE8RxDagQL6bxg-DDAHDFgUqgqtVvRI8

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar