YENİ BİR DÜNYA MODELİ, AMA NASIL?
Adnan Güllüoğlu

Adnan Güllüoğlu

Dr. Adnan GÜLLÜOĞLU

YENİ BİR DÜNYA MODELİ, AMA NASIL?

25 Mart 2020 - 22:59

YENİ BİR DÜNYA MODELİ, AMA NASIL?

Yazım yine uzun, ön yargısız sabırla okunmasını diliyorum.

Corana virus salgını sağlık sistemi ile birlikte liberal dünya görüşünün insana bakışını, ekonomik ve sosyal yaşam anlayışını çökertti.Miadı dolan her rejim gibi liberalizmde artık umut olmaktan çıktı. Köleci topluma baş kaldıra Spartaküs, Osmanlı döneminde "Yarin yanağından gayrı her şeyde, hep beraber" diyen Şey Bedreddin ve Fransa'da feodal düzeni yıkan, halka demokrasinin önünü açan Burjuva Demokratik Devrimi  gibi. İnsanoğlu artık tarihte olduğu gibi doğa ve diğer canlılar ile uyum içinde, daha iyi, yeni bir rejim kurma arayış sürecine giriyor.
Son olarak Çarlık Rusya'sında burjuva demokratik devrimi ile beraber sosyalizm deneyimi yaşandı.

Üretim araçlarının yeterli olmadığı ve hala yarıfeodal bir düzen hakim olduğu için Rusya K. Marks'ın sosyalizm için öngördüğü bir ülke değildi.Lenin ve Bolşevik Partisi savaşın dayattığı koşullardanda faydalanarak Çarlık düzenine son verdi. Ancak sosyalizme geçişte sosyaliz ilede uyuşmayan bir çok hatalar yapıldı. Dünyada savaş sonrası gelişen demokrasi mücadelelerine karşı Rusya'da oluşan eİit tabaka ve bürokrasi dış dünyaya kapılarını kapatarak "İşçi sınıfı diktatörlüğü" adı altında demir perde ülkesine dönüştü.
İkinci paylaşım savaşı sonrası Kızıl Ordunun gidiği her ülkede, halkı hazır olmadığı halde sovyet tipi ve bağımlı sosyalist yönetimler oluşturuldu. UKKT'na rıza gösterilmediği gibi ilişkilerde Rus Ulusunun çıkarlarının öne alındığınıda ekleyebiliriz.
Paylaşım savaşında dünyanın en güçlü faşit ordusunu yenen, irlemede Uzay Çağını yakalayan, üretim araçları, Sağlık Sistemi, alt yapısı ile modern şehirler kurmak gibi birçok çağdaş gelişmeleri yakalamasına rağmen süreçte oluşan büroksi nedeniyle tarımda Lissenko olayı gibi bir çok bilim dışı uygulamaların yaşandığı bir ülke haline geldi. 

Bir diğer önemli eksiklik oluşturulan sovyet sisteminde insanın doğasında var olan özgürlüğü ve başkasını sömürmeyecek şekilde mal edinme arzusuna engel olundu. Böylece insanlar arasında gelişmeye yol açacak rekabet duygusuda ortadan kalktı.Sovyet sistemi alkolik, tek tip, bulduğu ile yetinen insanlar üreten bir rejime dönüştü.

İktidarı ele geçirenlerin ciddiye almadığı, Troçki'nin önemle üzerinde durduğu ve bu gün doğruluğu kanıtlanan "Emperyalizmin egemen olduğu çağda tek bir ülkede sosyalizmin başarı şansının olmayacağı" söylemide haklı çıktı.Kısaca değindiğim SSCB'den kalan iyisi ve kötüsü ile sosyalizm mirası bu. 

Liberalizmi savunanlar sosyalizmin tek örneğiymiş gibi hep SSCB'ni hedefe koyar ve oradaki yapılan hatalı uygulamaları örnek gösterirler.
Böyle yaparak liberslizmi alternetifi olmayan bir yönetim biçimi olarak bizlere sunuyorlar. 
Sovyet sistemine eleştiri mutlaka olmalı, ama nedenleri ve alternatifler ile birlikte ortaya konulmalı. Sosyalizme giden tek örnek, tek yol sovyetlerin izlediği yol değildir.

Sosyalizm başkasının yaşam biçimine dayatılmadığı müddetçe sanıldığı gibi inançlada uğraşmaz.Liberalizmde olduğu gibi inancın sömürü amaçlı kullanılmasınada asla izin vermez. 

.Liberal sistem bir avuç mutlu  insan dışında yarından umudu olmayan, geçim derdinde çağdaş köleler yarattı. Sosyelizm, bilimi esas alan, herkesin çağın gereği olan ihtiyaçlarına sahip olacağı bir düzendir.
Tek başına örnek olmasada etrafındaki kuşatma ve ambargoya rağmen güçlü ülkelerde bile çöken ama Küba'da çökmeyen sağlık sisteminin başarısının kaynağı sosyalimdir.

A. Güllüoğlu 25.Mart.2020

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar