Urfa Tarihinden Bir Kahraman Kadın
BEKİR URFALI

BEKİR URFALI

BEKİR URFALI

Urfa Tarihinden Bir Kahraman Kadın

27 Ekim 2018 - 00:29 - Güncelleme: 27 Ekim 2018 - 01:58

Urfa Tarihinden Bir Kahraman Kadın
MERYEM ATMACA

Tarih bizi vefalı bir ümmet olarak yazar. Öyleydik de. Sonra ne oldu ise vefa lügatimizden düştü. Tarihimizde hiç olmadığı kadar bîvefa olduk.
Yakın tarihimiz bu vefasızlık örnekleriyle dolu. 
Dünyanın Osmanlıyı yok etmek için bütün güçleriyle saldırdığında, siyasi bir dehayla düşmanlarına kan kusturan Abdulhamid’e kızıl sultan dedik. Tahttan indirdik, sonra gidip mezarında ağladık.
Çanakkale’de, kurtuluş savaşında omuz omuz savaşıp, düşmanı kovduktan sonra ümmetin çocuklarını “sen Arap’sın, sen Kürt’sün” diye dışlayıp vefasızlık yaptık.
Kendini vatanına adayan, yazdığı İstiklal Marşı ödülünü almayan, vatan sevdalısı Mehmet Akif’i sürgüne gönderip, ardına hafiye taktık. Cenazesini bir-iki hamal getirip camiye bırakıyor. Emaneti olan oğlunun cesedi bir kış günü çöplükte bulunuyor. 
Erzurumlu Kara Fatma, Balkan savaşından Kafkas cephesine,İzmir de Yunanlılara karşı savaşıyor, 2. İnönü savaşı, Sakarya meydan savaşı ve Dumlupınar’a katılıyor. Düşmana esir düşüyor. Ve biz ona da vefasızlığımızı gösterdik, darülaceze de öldü.
Şayh Said öldüğünde cesedine bile tahammül göstermeyip, bir gece mezarını parçalayarak, kaybetmişiz. 
Adnan Menderes’i ve iki bakanını ezanı Türkçeden Arapçaya geri çevirdiği için idam etmişiz. 
Örnek çok…

Urfa’ya ne kadar vefalıyız? 
Urfalı hemşerilerimize ne kadar vefalıyız? 
Şehirden başladık. Miras yedik Yıktık. Yıkanlara alkış tuttuk. 15 bin yıllık mirasa vefa göstermedik.Hanları, hamamları, çeşmeleri, değirmenleri, kabaltıları, yolları vs.
Sonra insanlarımız.
Bir türküsüyle Tatlıses’e imparatorluğun yolunu açan Mukim Tahir gurbette öldüğünde cebinde kefen parası yok, kimsesizler mezarlığına gömülüyor. 
Mahmut pehlivan camide tabutlukta öldü.
Adını burada sayarsak zülfüyâra dokunacak daha bir sürü insanımız yokluk içinde vefat etti. 
Vefasızlığımızın örneklerinden biri;
Meryem Atmaca.
O bir Urfalı kadın kahraman. İnanıyorum ki birçoğumuz bu ismi ilk duyuyoruzdur. Çünkü o bir popçu, topçu, siyasetçi değil. Öyle olsaydı tanırdık. O da diğer kahramanlar gibi bu ülkenin temel taşlarından. Binayı taşır ama görünmez olanlarından. Birçok yerel yöneticiler de bilmiyordur eminim. Yoksa sokaklara, caddelere verdikleri saçma sapan adlar (balık yol, 24 metre yol, 35 metre yol, Çankaya vs) yerine onun adını verirlerdi. 
Urfalı Übeydullah efendinin kızı olan Meryem Hanım, Rumiye başkonsolos vekili Yüzbaşı Ali Rızanın hanımıdır. Hareket-i Milliyeye katılmış vatanperver biri.Hayatı hakkında hiç bilgi yok. 
Meryem Atmaca’yı önemli kılan onun Rusların elinde esir olan 1800 vatan evladını kurtarmasıdır. Her cephede sayısız askerlerimiz şehit olmuştu. Esir düşen askerlerimize düşman akıl almaz işkenceler yapıyordu. Her insanımız gibi Meryem Hanım da bunlara üzülüyordu.
I. Dünya savaşı sırasında Rusya’ya esir düşüp, Sibirya’ya sürülen subay ve erden oluşan 1800 vatan evladını, babasından kendisine miras kalan ve mal varlığının tamamı olan 10 bin altını vererek kurtarıp, Türkiye’ye getirilmelerini sağlamıştır.
Babasından kalan mirastan başka hiçbir geliri olmayan kahraman kadınelindeki tüm parayla esirleri kurtarınca beş parasız, zor bir hayat yaşamaya başlamış ve yoksulluk içinde ölmüştür. 
Biz vefasızlık etmeyelim bari rahmet okuyalım.
Allah rahmet eylesin…

Bekir Urfalı

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar