BUGÜN KALEMİNİN KIYMETİNİ BİLMEYEN, YARIN SERVETİNİN...
Edibe Aydin

Edibe Aydin

BUGÜN KALEMİNİN KIYMETİNİ BİLMEYEN, YARIN SERVETİNİN KIYMETİNİ BİLMEZ

05 Şubat 2019 - 12:31

ANNELER BABALAR MUTLAKA BU ANIYI OKUMALI DİYORUM

BUGÜN KALEMİNİN KIYMETİNİ BİLMEYEN, YARIN SERVETİNİN KIYMETİNİ BİLMEZ

Bu anıyı da okulların açıldığı güne rastlatmayı uygun buldum.

FMV Işık okullarında 1994-1995 ders yılında birinci sınıf okutuyorum.O yıllarda özel okul sayısı çok azdı.Bu nedenle benim görev yaptığım Fmv Ayazağa Işık Okulu'na kur'a ile öğrenci alıyorlardı.Türkiye' nin en varlıklı ailelerinin çocukları bu okula geliyordu.
Bu öğrencilerimden biri de E.....Ş.......di.Çok zeki bir çocuktu.Ailenin tek çocuğuydu.Türki' yenin en büyük fabrikalarından birinin sahibinin çocuğuydu.Ailesi de üst düzeyde eğitimliydi.
Bir gün E.......hıçkıra hıçkıra ağlıyordu.Yanına gittim.Ağlamasının sebebini sordum.Ağlamaya devam ederek anlatırken, minik parmaklarını ölçü olarak gösterip "bu kadar bir kalemim vardı.Kalemim kayboldu." Saçlarını okşadım:
- Oğlum ağlama kalemini bulmaya çalışalım.Bulamazsak sana başka bir kalem veririm.dedim.Ama E.......... susmadı.
- Öğretmenim kalemimi bulamazsam annem beni gebertir.
-" Ben annene söylerim,üzülme " diyerek susturmaya çalıştım.Eline başka bir kalem verip derse devam ettik.Bu konu aklıma takıldı.Bu kadar varlıklı bir aile,bir kalem için çocuğuna bu baskıyı nasıl kurmuştu.Aynı zamanda tek çocuk olduğu için her dediğini yapması gerekirdi.
Bu sorularıma cevap alabilmek için E......nin annesini çağırdım.
Parmak kadar kalemi kaybolunca ",iki gözü iki çeşme "ağlamasının sebebini sordum.Annenin
cevabı; öğretmenliğimin yirmi sekizinci yılında 
bana bir ders niteliğindeydi.
EDİBE HANIM BİZ ONA BÜYÜK BİR SERVET BIRAKACAĞIZ.BU GÜN KALEMİNE SAHİP OLMAYAN YARIN BU SERVETE DE SAHİP ÇIKAMAZ.ŞİMDİ AĞLASIN Kİ GELECEKTE AĞLAMASIN.
O zaman 30- 32 yaşlarında olan genç anne aynı prensiplerle mükemmel bir evlat yetiştirdi.Geçen hafta 29 yaşına basan oğlumla gurur duyuyorum.O' nu bu kadar iyi yetiştiren B......Ş...... yürekten kutluyorum.
Çocuğunun kalem kutusuna sayısız kalem koyup,kaybettiği kalemin ya da başka ders aracının hesabını sormayıp ,savruk bir çocuk yetiştiren annelerin ,bu yaşanmış örnekten ders almalarını öneririm.
Edibe Aydin 05-02-2019

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar